Przyczyny raka jajnika

Rak jajnika występuje, gdy komórki jajnika rosną i rozmnażają się w sposób niekontrolowany, tworząc grudkę tkanki zwaną guzem.

Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale istnieją czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Postępujący wiek

Ryzyko raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem, a większość przypadków ma miejsce po menopauzie .

Około 8 na 10 kobiet, u których zdiagnozowano raka jajnika, ma ponad 50 lat, ale niektóre rzadkie typy raka jajnika mogą wystąpić u młodszych kobiet.

Historia rodziny i geny

Bardziej prawdopodobne jest, że zachorujesz na raka jajnika, jeśli masz historię tego raka w swojej rodzinie, zwłaszcza jeśli miał go bliski krewny (siostra lub matka).

Czasami może to być spowodowane odziedziczeniem wadliwej wersji genu o nazwie BRCA1 lub BRCA2. Zwiększa to ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi .

Ale posiadanie krewnych z rakiem jajnika nie oznacza, że na pewno masz wadliwy gen. Uważa się, że tylko 1 na 10 przypadków raka jajnika jest spowodowany przez 1 z tych genów.

Organizacja charytatywna Ovarian Cancer Action ma narzędzie, które pomoże Ci sprawdzić, czy historia Twojej rodziny nie naraża Cię na ryzyko raka jajnika .

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli obawiasz się, że historia Twojej rodziny może oznaczać większe ryzyko raka jajnika. Mogą skierować cię do doradcy genetycznego, który może zasugerować wykonanie testu w celu wykrycia wadliwych genów.

Przeczytaj więcej o testach genetycznych genów ryzyka raka .

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Sugerowano, że przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) może zwiększać ryzyko raka jajnika. Jednak badania nad tym zagadnieniem przyniosły jak dotąd sprzeczne wyniki.

Uważa się, że jeśli nastąpi jakikolwiek wzrost zachorowań na raka jajnika u kobiet stosujących HTZ, ryzyko jest bardzo małe.

Uważa się, że każde zwiększone ryzyko raka jajnika zmniejsza się po zaprzestaniu stosowania HTZ.

Endometrioza

Badania wykazały, że kobiety z endometriozą mogą być bardziej narażone na raka jajnika.

W endometriozie komórki, które zwykle wyściełają macicę, rosną w innych częściach ciała, na przykład w jajnikach lub w brzuchu.

Komórki te nadal zachowują się tak, jakby znajdowały się w macicy, w tym krwawią podczas miesiączki . Ale ponieważ krwawienie nie może opuścić ciała, zostaje uwięzione i powoduje ból w dotkniętym obszarze.

Inne czynniki

Inne rzeczy, które mogą zwiększać ryzyko raka jajnika, obejmują:

  • nadwaga lub otyłość – utrata masy ciała poprzez regularne ćwiczenia i zdrowa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko
  • palenie – rzucenie palenia może pomóc zmniejszyć ryzyko raka jajnika i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych
  • narażenie na azbest – białawy materiał, który w przeszłości był używany w budynkach do izolacji, podłóg i pokryć dachowych, ale nie jest już używany
  • używanie talku w proszku – niektóre badania sugerują, że używanie talku między nogami może zwiększyć ryzyko raka jajnika, ale dowody na to są niespójne, a każdy wzrost ryzyka prawdopodobnie będzie bardzo mały

Dalsza informacja