Rak jamy ustnej – życie z

Rak jamy ustnej niekoniecznie oznacza, że będziesz musiał zrezygnować z pracy. Jednak możesz potrzebować dużo wolnego czasu i możesz nie być w stanie pracować w taki sam sposób, jak przed leczeniem.

Jeśli masz raka, jesteś objęty Equality Act 2010 . Oznacza to, że Twój pracodawca nie może dyskryminować Cię z powodu Twojej choroby i ma obowiązek dokonać rozsądnych zmian, aby Ci pomóc.

Przykłady korekt obejmują:

  • przyznanie Ci czasu wolnego na wizyty lekarskie i leczenie
  • elastyczność w zakresie godzin pracy, zadań lub środowiska pracy

Definicja tego, co jest rozsądne, zależy od sytuacji – na przykład, jak bardzo wpłynęłoby to na działalność Twojego pracodawcy.

Pomocne będzie, jeśli przekażesz swojemu pracodawcy jak najwięcej informacji o tym, ile czasu potrzebujesz i kiedy.

Porozmawiaj z przedstawicielem działu kadr, jeśli go masz. Twój przedstawiciel związku lub stowarzyszenia pracowników również powinien być w stanie udzielić Ci porady.

Jeśli masz problemy ze swoim pracodawcą, możesz uzyskać pomoc od swojego związku lub lokalnej Porad Obywatelskich .

Pieniądze i wsparcie finansowe

Jeśli z powodu raka musisz przerwać pracę lub pracować w niepełnym wymiarze godzin, możesz mieć trudności z finansami.

Jeśli masz raka lub opiekujesz się osobą chorą na raka, możesz mieć prawo do wsparcia finansowego, takiego jak:

Porozmawiaj z pracownikiem socjalnym w swoim szpitalu, aby dowiedzieć się jak najwcześniej, jaka pomoc finansowa jest dostępna.

Darmowe recepty

Osoby leczone z powodu raka mogą ubiegać się o zwolnienie, które daje im bezpłatne recepty na wszystkie leki, w tym leki na inne schorzenia.

Zaświadczenie jest ważne przez 5 lat i możesz się o nie ubiegać za pośrednictwem swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty onkologa.

Znajdź więcej porad i informacji na temat uprawnień do świadczeń .

Porozmawiaj z innymi

Nie zawsze jest łatwo rozmawiać o raku, zarówno tobie, jak i twojej rodzinie i przyjaciołom. Możesz wyczuć, że niektórzy ludzie wokół ciebie czują się niezręcznie lub cię unikają.

Otwarcie na temat tego, jak się czujesz i co twoja rodzina i przyjaciele mogą zrobić, aby pomóc, może ich uspokoić. Nie czuj się zażenowany lub niezręczny, mówiąc im, że potrzebujesz trochę czasu dla siebie, jeśli tego potrzebujesz.

Jeśli masz pytania, Twój lekarz rodzinny lub pielęgniarka mogą Cię uspokoić. Pomocna może być rozmowa z wyszkolonym doradcą, psychologiem lub specjalistyczną infolinią. Informacje na ten temat otrzyma Twoja przychodnia.

Niektórym osobom pomaga rozmowa z innymi osobami z rakiem jamy ustnej w lokalnej grupie wsparcia lub na czacie online:

Możesz również zadzwonić na infolinię Saving Faces pod numer 07487 235438 (od 9:00 do 17:00), aby porozmawiać z członkiem personelu, który będzie w stanie skontaktować Cię z innymi osobami, które były tak samo traktowane jak Ty. Możesz też skontaktować się z Saving Faces przez e-mail: helpline@savingfaces.co.uk

Opieka nad osobą z rakiem jamy ustnej

Jeśli opiekujesz się osobą z rakiem jamy ustnej, ważne jest, aby dbać o siebie i uzyskać jak największą pomoc. Jeśli trudno ci sobie z tym poradzić, możesz potrzebować przerwy od opieki.

Dowiedz się więcej o przerwach dla opiekunów i opiece zastępczej .

Twój przewodnik po opiece społecznej i wsparciu zawiera wiele informacji i porad na temat różnych źródeł wsparcia.

Możesz również zadzwonić na infolinię Carers Direct pod numer 0300 123 1053 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00 oraz w weekendy od 11:00 do 16:00).