Rak jamy ustnej – powikłania

Rak jamy ustnej i jego leczenie mogą powodować szereg powikłań, w tym zmiany w wyglądzie jamy ustnej, trudności w połykaniu (dysfagię) i problemy z mową.

Efekty te mogą czasami powodować problemy emocjonalne i wycofanie się z normalnego życia.

Dysfagia

Jeśli masz problemy z połykaniem (dysfagia), logopeda oceni Twój odruch połykania za pomocą testu zwanego wideofluoroskopią.

Ten test polega na połykaniu pokarmu i płynów zawierających specjalny barwnik podczas wykonywania pewnego rodzaju prześwietlenia .

Barwnik pokazuje się na zdjęciu rentgenowskim i pozwala logopedzie zobaczyć odruch połykania i ocenić, czy istnieje ryzyko przedostania się pokarmu lub płynu do płuc podczas jedzenia lub picia.

Jeśli istnieje ryzyko, możesz potrzebować rurki do karmienia na krótki czas, która będzie bezpośrednio podłączona do żołądka (gastrostomia). Otrzymasz ćwiczenia, które pomogą Ci ponownie nauczyć się prawidłowego połykania.

Dowiedz się więcej o tym, jak leczy się dysfagię .

Przemówienie

Podobnie jak w przypadku połykania, Twoja zdolność wyraźnego mówienia obejmuje złożone interakcje między mięśniami, kośćmi i tkankami, w tym językiem, zębami, ustami i podniebieniem miękkim.

Chirurgia i radioterapia raka jamy ustnej mogą wpływać na ten proces, utrudniając wymawianie niektórych dźwięków. Jeśli twoja mowa jest poważnie zaburzona, możesz mieć problemy z porozumiewaniem się.

Logopeda pomoże Ci poprawić mowę, ucząc ćwiczeń rozwijających zakres ruchów głosu. Nauczą Cię również nowych sposobów wytwarzania dźwięków.

Wpływ emocjonalny

Emocjonalny wpływ życia z rakiem jamy ustnej może być znaczący. Wiele osób doświadcza efektu „kolejki górskiej”.

Na przykład możesz czuć się przygnębiony po pierwszej diagnozie, ale czuć się pozytywnie, gdy rak zareaguje na leczenie. Następnie możesz ponownie poczuć się przygnębiony, próbując pogodzić się ze skutkami ubocznymi leczenia.

Te emocjonalne zmiany mogą czasami wywołać depresję . Oznaki depresji obejmują przygnębienie lub beznadziejność w ciągu ostatniego miesiąca i brak przyjemności z tego, co zwykle sprawia Ci przyjemność.

Jeśli uważasz, że masz depresję, powinieneś zobaczyć się ze swoim lekarzem. Dostępne są skuteczne metody leczenia depresji, w tym leki przeciwdepresyjne i terapie mówiące, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) .

Dowiedz się więcej o radzeniu sobie z diagnozą raka .