Rak jamy ustnej – leczenie

Jeśli rak jamy ustnej zostanie wcześnie wykryty, można zastosować operację, która ma duże szanse na wyleczenie raka, więc nie nawróci.

Dlatego należy zgłaszać dentystom i lekarzowi wszelkie zmiany w jamie ustnej, jeśli nie ustąpią po 3 tygodniach.

W przypadku zaawansowanego raka jamy ustnej będziesz potrzebować leczenia chirurgicznego, radioterapii i leków przez okres co najmniej 4 miesięcy.

Twój zespół terapeutyczny

Rak jamy ustnej może wpływać na struktury w organizmie, które są ważne dla oddychania, jedzenia, połykania i mówienia. Może również wpływać na Twój wygląd.

Oprócz leczenia przez chirurga i lekarza specjalizującego się w chorobach nowotworowych (onkolodzy kliniczni), możesz również spotkać się z dietetykiem, logopedą i dentystą.

Zwykle będziesz mieć również wsparcie pielęgniarki, która specjalizuje się w leczeniu raka głowy i szyi (pielęgniarka kliniczna).

Rozpoznanie raka może powodować stres i niepokój u Ciebie i Twojej rodziny. W niektórych szpitalach psycholog może udzielić pomocy, jeśli jej potrzebujesz.

Jeśli problemy z przełykaniem czasowo utrudniają pacjentowi uzyskanie potrzebnego odżywiania doustnie, może być konieczne wprowadzenie zgłębnika przez nos i doprowadzenie go do żołądka (zgłębnika nosowo-żołądkowego).

Jeśli problem może być długotrwały, lekarz specjalizujący się w chorobach żołądka i jelit (gastroenterolog) lub radiolog wprowadzi rurkę bezpośrednio do żołądka (gastrostomia).

Twój plan leczenia

Twoje leczenie raka jamy ustnej będzie zależało od:

Jeśli rak nie rozprzestrzenił się poza jamę ustną lub część gardła w tylnej części jamy ustnej (część ustna i gardło), całkowite wyleczenie może być możliwe przy użyciu samej operacji.

Jeśli rak jest duży lub rozprzestrzenił się na szyję, może być konieczne połączenie zabiegu chirurgicznego, radioterapii i chemioterapii .

Twoi lekarze przedstawią zalecenia dotyczące Twojego leczenia z pomocą i radą całego zespołu terapeutycznego, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Przed udaniem się do szpitala w celu omówienia leczenia, warto sporządzić listę pytań, które należy zadać specjaliście.

Na przykład, możesz chcieć dowiedzieć się o zaletach i wadach konkretnego zabiegu.

Przed rozpoczęciem leczenia

Radioterapia sprawia, że zęby są bardziej wrażliwe i podatne na infekcje, więc przed rozpoczęciem leczenia otrzymasz pełne badanie stomatologiczne, a wszelkie niezbędne prace dentystyczne zostaną wykonane.

Jeśli palisz lub pijesz, zaprzestanie palenia zwiększy szanse na powodzenie leczenia.

Twój lekarz rodzinny i specjalistyczna pielęgniarka mogą udzielić Ci porady i wsparcia, które pomogą Ci rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu .

Operacja

Celem operacji raka jamy ustnej jest usunięcie jakiejkolwiek dotkniętej tkanki przy jednoczesnym zminimalizowaniu uszkodzeń reszty jamy ustnej.

Jeśli rak jest zaawansowany, może być konieczne usunięcie części wyściółki jamy ustnej oraz, w niektórych przypadkach, skóry twarzy. Można to zastąpić skórą pobraną z innego miejsca na ciele, na przykład z przedramienia lub klatki piersiowej (przeszczep skóry).

Jeśli twój język jest dotknięty, jego część będzie musiała zostać usunięta, co nazywa się częściową glossektomią.

Język można pozostawić do samoistnego zagojenia – zwykle trwa to od 3 do 4 tygodni – lub może być konieczne zrekonstruowanie go przy użyciu przeszczepionej tkanki.

Jeśli rak wniknął głęboko w kość szczęki, dotknięta część szczęki będzie musiała zostać usunięta.

Chirurdzy używają teraz złożonej technologii zwanej drukowaniem 3D do planowania rekonstrukcji, tak aby zastępcza kość była prawie dokładnie dopasowana do usuniętej kości.

Przeszczepiona kość jest utrzymywana przy życiu poprzez ostrożne połączenie drobnych tętnic i żył pod mikroskopem (chirurgia mikronaczyniowa). Zwiększa to długość operacji.

Kości i mięśnie używane do tej wymiany są zwykle pobierane z podudzia, biodra lub łopatki. Implanty dentystyczne można często umieścić w nowej kości, aby można było wykonać mosty dentystyczne w celu zastąpienia utraconych zębów.

Czasami inne kości, takie jak kości policzkowe, mogą wymagać usunięcia, aby całkowicie pozbyć się raka.

Można je zastąpić kością z innych części ciała lub specjalista dentysta może wykonać rozległą protezę zwaną obturatorem, która utrzymuje policzek od wewnątrz, aby nadać mu stosunkowo normalny wygląd.

Podczas operacji chirurg może również usunąć węzły chłonne w pobliżu miejsca pierwotnego guza. Jest to często wykonywane jako środek zapobiegawczy w przypadku, gdy zawierają niewielką liczbę komórek rakowych, których nie można wykryć na żadnym skanowaniu.

Myśl o rekonstrukcyjnej operacji twarzy może być niepokojąca. Chirurg powinien szczegółowo wyjaśnić operację i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Pomocna może być również rozmowa z innymi osobami, które przeszły tę samą operację.

Twój zespół opiekuńczy może podać dane kontaktowe organizacji, takich jak Saving Faces , które oferują telefony zaufania lub grupy wsparcia dla osób z rakiem jamy ustnej.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje dawki promieniowania do zabijania komórek rakowych.

W przypadku raka jamy ustnej jest zwykle stosowany po operacji, aby zapobiec nawrotowi raka.

W przypadku raka gardła jest to często pierwsza terapia, którą należy zastosować w połączeniu z lekami chemioterapeutycznymi (chemioradioterapia).

Leczenie przeprowadza się zwykle codziennie przez 6 tygodni, w zależności od wielkości raka i stopnia jego rozprzestrzenienia.

Oprócz zabijania komórek rakowych, radioterapia może również wpływać na zdrowe tkanki.

Skutki uboczne radioterapii obejmują:

Wszelkie skutki uboczne będą monitorowane przez Twój zespół opieki i leczone w miarę możliwości.

Skutki uboczne radioterapii mogą być niepokojące, ale wiele z nich ustąpi po zakończeniu radioterapii.

Radioterapia wewnętrzna

Radioterapia wewnętrzna, znana również jako brachyterapia, może być stosowana w leczeniu raka języka we wczesnym stadium.

Polega na umieszczeniu radioaktywnych implantów bezpośrednio w guzie po znieczuleniu ogólnym .

Implanty zostaną pozostawione na 1 do 8 dni, w którym to czasie komórki rakowe otrzymają znacznie wyższą dawkę promieniowania niż reszta jamy ustnej.

Ze względu na promieniowanie należy ograniczyć wizyty przyjaciół i rodziny. Kobiety w ciąży i dzieci nie będą mogły Cię odwiedzać.

Implanty radioaktywne spowodują obrzęk ust, a po 5 do 10 dniach od usunięcia implantów odczujesz ból.

Chemoterapia

Chemioterapia jest czasami stosowana w połączeniu z radioterapią, jeśli rak jest rozległy lub jeśli uważa się, że istnieje znaczne ryzyko nawrotu raka.

Chemioterapia wykorzystuje silne leki zabijające raka, które uszkadzają DNA komórek rakowych, zakłócając ich zdolność do rozmnażania się.

Oprócz zabijania komórek rakowych, chemioterapia może również wpływać na zdrową tkankę.

Skutki uboczne chemioterapii są częste i obejmują:

Te działania niepożądane zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.

Chemioterapia osłabia również układ odpornościowy i sprawia, że jesteś bardziej podatny na infekcje.

Cetuksymab

Cetuksymab to nowy rodzaj leku, zwany terapią celowaną, który jest czasami stosowany zamiast standardowej chemioterapii w leczeniu raka jamy ustnej.

Nie powoduje wszystkich skutków ubocznych standardowej chemioterapii i jest zwykle stosowany w połączeniu z radioterapią.

Cetuksymab działa na białka na powierzchni komórek nowotworowych, zwane receptorami naskórkowego czynnika wzrostu. Te receptory pomagają w rozwoju raka. Celując w nie, cetuksymab zapobiega rozprzestrzenianiu się raka.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) orzekł, że cetuksymab w większości przypadków nie stanowi opłacalnego leczenia i zalecił stosowanie go tylko u osób, które:

  • w dobrym stanie zdrowia i prawdopodobnie wróci do zdrowia w przypadku leczenia
  • niezdolni do chemioterapii z powodów medycznych – na przykład z powodu choroby nerek lub ciąży

Reakcje skórne często występują w ciągu pierwszych 3 tygodni leczenia cetuksymabem. Dotyczy to około 8 na 10 (80%) osób, które mają cetuksymab. Wysypka przypominająca trądzik jest najczęstszym rodzajem reakcji skórnej.

Terapia fotodynamiczna (PDT)

Terapia fotodynamiczna (PDT) może być zalecana, jeśli masz zmiany w jamie ustnej, które są bliskie przekształcenia się w raka lub jeśli rak jest na bardzo wczesnym etapie i znajduje się tylko na powierzchni jamy ustnej. Jednak jego wskaźnika wyleczenia nie porównano jeszcze z konwencjonalnym leczeniem.

PDT można również stosować do tymczasowej kontroli raka, gdy zdecydowano, że dalsze konwencjonalne leczenie nie zapewni wyleczenia ani korzyści.

PDT polega na przyjmowaniu leku, który uwrażliwia całą skórę i inne tkanki na działanie światła. Tkanka rakowa staje się jeszcze bardziej wrażliwa.

Po otrzymaniu leku światło kierowane jest na raka za pomocą lasera. To niszczy powierzchnię raka i część wyściółki jamy ustnej obok niego.

Musisz pozostać w ciemnym pokoju przez 7 dni bez światła, w tym bez telewizora i lampki nocnej. Jeśli w tym okresie będziesz w ogóle narażony na działanie światła, na skórze pojawi się poważne oparzenie.