Rak jelita grubego – diagnoza

Kiedy pierwszy raz zobaczysz się ze swoim lekarzem rodzinnym, zapyta on o objawy i czy masz rodzinną historię raka jelita grubego.

Zwykle przeprowadzają proste badanie dna, zwane cyfrowym badaniem doodbytniczym (DRE) , i badają brzuch (brzuch).

Jest to przydatny sposób sprawdzenia, czy w brzuchu lub na dole (odbytnicy) nie ma guzków.

Testy mogą być niewygodne, a badanie pośladków jest dla wielu osób nieco krępujące, ale zajmuje im mniej niż minutę.

Twój lekarz rodzinny może również zbadać twoją krew, aby sprawdzić, czy masz niedokrwistość z niedoboru żelaza .

Chociaż większość osób z rakiem jelita grubego nie ma objawów anemii, może im brakować żelaza w wyniku krwawienia z raka.

Testy szpitalne

Jeśli objawy sugerują, że masz raka jelita grubego lub diagnoza jest niepewna, zostaniesz skierowany do lokalnego szpitala na proste badanie zwane elastyczną sigmoidoskopią.

Niewielką liczbę nowotworów można rozpoznać tylko po dokładniejszym zbadaniu okrężnicy.

Dwa testy stosowane w tym celu to kolonoskopia lub kolonografia CT.

Skierowania w nagłych wypadkach, na przykład osoby z niedrożnością jelit, będą diagnozowane za pomocą tomografii komputerowej .

Osoby z ciężką niedokrwistością z niedoboru żelaza i niewielkimi objawami jelitowymi lub bez nich są zwykle diagnozowane za pomocą kolonoskopii.

Elastyczna sigmoidoskopia

Elastyczna sigmoidoskopia to badanie odcinka tylnego i części jelita grubego za pomocą urządzenia zwanego sigmoidoskopem.

Sigmoidoskop to długa, cienka, elastyczna rurka przymocowana do bardzo małej kamery i światła. Jest włożony do pośladków i do jelita.

Kamera przekazuje obrazy do monitora i może być również używana do wykonywania biopsji , podczas których pobierana jest niewielka próbka tkanki do dalszej analizy.

Lepiej jest, jeśli Twoje dolne jelito jest puste, gdy masz sigmoidoskopię, więc możesz zostać poproszony o wykonanie lewatywy (prosta procedura przepłukiwania jelit) w domu wcześniej.

Należy go użyć co najmniej 2 godziny przed wyjściem z domu na wizytę.

Sigmoidoskopia może być niewygodna, ale zajmuje tylko kilka minut i większość osób może wrócić do domu zaraz po badaniu.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego za pomocą urządzenia zwanego kolonoskopem, który przypomina sigmoidoskop, ale jest nieco dłuższy.

Podczas wykonywania kolonoskopii jelita muszą być opróżnione, dlatego zaleca się, abyś na kilka dni wcześniej zjadła specjalną dietę i zażyła lekarstwo (środek przeczyszczający), który pomoże opróżnić jelita przed badaniem.

Otrzymasz środek uspokajający, który pomoże Ci się zrelaksować podczas testu. Następnie lekarz wprowadzi kolonoskop do dna i przesunie go wzdłuż jelita grubego.

Zwykle nie jest to bolesne, ale może powodować dyskomfort.

Kamera przekazuje obrazy do monitora, który pozwala lekarzowi sprawdzić, czy w odbytnicy lub jelicie nie ma nieprawidłowych obszarów, które mogą być skutkiem raka.

Podobnie jak w przypadku sigmoidoskopii, podczas badania można również wykonać biopsję.

Kolonoskopia trwa zwykle około godziny, a większość ludzi może wrócić do domu po wyzdrowieniu po działaniu środka uspokajającego.

Prawdopodobnie przez chwilę po zabiegu poczujesz się senny, więc musisz umówić się z kimś, kto będzie Ci towarzyszył w domu.

Dla osób starszych najlepiej jest mieć kogoś przy sobie przez 24 godziny po teście. Zaleca się, aby nie prowadzić samochodu przez 24 godziny.

Czasami pełne przepuszczenie kolonoskopu dookoła jelita może być niemożliwe. W takim przypadku może być konieczna kolonografia CT.

Obejrzyj film o tym, co dzieje się podczas kolonoskopii

Kolonografia CT

Kolonografia CT, znana również jako „wirtualna kolonoskopia”, polega na użyciu skanera CT w celu uzyskania trójwymiarowych obrazów jelita grubego i odbytnicy.

Podczas zabiegu gaz służy do nadmuchania jelita za pomocą cienkiej, elastycznej rurki umieszczonej na dnie. Skany TK są następnie wykonywane pod różnymi kątami.

Podobnie jak w przypadku kolonoskopii, może być konieczne zastosowanie specjalnej diety przez kilka dni i zażywanie środka przeczyszczającego przed badaniem, aby upewnić się, że jelita są puste po jego wykonaniu.

Możesz również zostać poproszony o przyjęcie płynu zwanego gastrograffin przed badaniem.

Kolonografia CT może pomóc zidentyfikować potencjalnie rakowe obszary u osób, które nie mogą mieć kolonoskopii z innych powodów medycznych.

Jest mniej inwazyjna niż kolonoskopia, ale może być konieczne wykonanie kolonoskopii lub elastycznej sigmoidoskopii na późniejszym etapie, aby wszelkie nieprawidłowe obszary można było usunąć lub wykonać biopsję.

Dalsza informacja

Dalsze testy

Jeśli zdiagnozowany zostanie rak jelita grubego, zwykle przeprowadza się dalsze testy, aby sprawdzić, czy rak rozprzestrzenił się z jelita na inne części ciała.

Pomagają również lekarzom w podjęciu decyzji o najskuteczniejszym leczeniu.

Testy te mogą obejmować:

Etapy raka jelita grubego

Po zakończeniu wszystkich testów zwykle można określić stadium raka.

Istnieją 2 sposoby zaaranżowania raka jelita grubego.

Pierwszy jest znany jako system stopniowania TNM:

  • T – wskazuje wielkość guza
  • N – wskazuje, czy rak rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne
  • M – wskazuje, czy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała (przerzuty)

Rak jelita jest również oceniany numerycznie. Cztery główne etapy to:

  • etap 1 – rak nadal znajduje się w wyściółce jelita lub odbytnicy
  • etap 2 – rak rozprzestrzenił się poza warstwę mięśni otaczającą jelito i mógł przedostać się na powierzchnię pokrywającą jelito lub pobliskie narządy
  • etap 3 – rak rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne
  • etap 4 – rak rozprzestrzenił się poza jelito do innej części ciała, na przykład wątroby

Cancer Research UK ma więcej informacji na temat stadiów raka jelita grubego .

Badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

W Anglii każda osoba w wieku od 60 do 74 lat zarejestrowana u lekarza rodzinnego kwalifikuje się do badania przesiewowego w kierunku raka jelita .

Polega ona na użyciu domowego zestawu testowego do wysłania niektórych próbek kału do zbadania na obecność krwi.

Może to pomóc wykryć raka jelita grubego, zanim pojawią się objawy, ułatwiając leczenie i zwiększając szanse przeżycia.

Dowiedz się więcej o badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego