Rak pęcherza – powikłania

Diagnoza raka pęcherza i niektóre metody leczenia tego schorzenia mogą mieć znaczący wpływ na Twoje życie.

Wpływ emocjonalny

Emocjonalny wpływ życia z rakiem pęcherza może być ogromny. Wiele osób twierdzi, że doświadczyło efektu „kolejki górskiej”. Na przykład, możesz czuć się przygnębiony po otrzymaniu diagnozy, podnieść się, gdy rak zostanie usunięty i ponownie, gdy spróbujesz pogodzić się z następstwami leczenia.

Ten rodzaj zaburzeń emocjonalnych może czasami wywołać uczucie depresji .

Oznaki depresji to:

  • ciągłe uczucie smutku lub beznadziejności
  • nie czerpiesz już przyjemności z rzeczy, które lubiłeś

Jeśli uważasz, że możesz mieć depresję, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Istnieje szereg metod leczenia depresji, w tym leki przeciwdepresyjne i terapie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) .

Przeczytaj więcej o radzeniu sobie z rakiem .

Odprowadzanie moczu

Jeśli twój pęcherz zostanie usunięty, podczas operacji powstanie alternatywny sposób wydalania moczu z organizmu. Nazywa się to odprowadzeniem moczu.

Istnieją różne rodzaje odprowadzania moczu, które opisano poniżej. W niektórych przypadkach możesz dokonać wyboru na podstawie swoich osobistych preferencji. Jednak niektóre opcje leczenia nie będą odpowiednie dla każdego.

Twój zespół medyczny może udzielić informacji na temat najbardziej odpowiednich opcji dla Ciebie.

Urostomia

Urostomia jest wykonywana podczas radykalnej cystektomii. Mały odcinek jelita cienkiego zostaje usunięty i połączony z moczowodami (dwoma rurkami, które normalnie odprowadzają mocz z nerek).

Chirurg następnie tworzy mały otwór w powierzchni brzucha, a otwarty koniec usuniętego jelita jest umieszczany w tym otworze, tworząc otwór zwany stomią.

Na stomię umieszcza się specjalny wodoodporny worek do zbierania moczu. Pielęgniarka stomijna nauczy Cię, jak dbać o stomię oraz jak i kiedy zmieniać worek.

Stowarzyszenie Urostomy jest brytyjską organizacją charytatywną udzielającą informacji i pomocy osobom, które niedawno przeszły lub wkrótce będą miały urostomię.

Kontynentalne odprowadzanie moczu

Kontynentalne odprowadzanie moczu jest podobne do urostomii, ale bez zewnętrznego worka. Zamiast tego część jelita jest używana do tworzenia worka wewnątrz ciała, w którym przechowywany jest mocz.

Moczowody są połączone z woreczkiem, a worek jest połączony z otworem w ścianie brzucha. Zastawka w otworze (stomia) zapobiega wyciekaniu moczu.

Worek opróżnia się cienką, elastyczną rurką (cewnikiem). Większość ludzi musi opróżniać worek około 4 lub 5 razy dziennie.

Rekonstrukcja pęcherza

W niektórych przypadkach może być możliwe utworzenie nowego pęcherza, znanego jako neobladder. Obejmuje to usunięcie części jelita i odtworzenie go w worku przypominającym balon, przed podłączeniem go do cewki moczowej (rurki odprowadzającej mocz z organizmu) na jednym końcu i moczowodów na drugim końcu. Jednak rekonstrukcja pęcherza nie jest odpowiednia dla każdego.

Nauczysz się, jak opróżniać neobladder, rozluźniając mięśnie miednicy, jednocześnie napinając mięśnie brzucha.

Twój pęcherz nie będzie zawierał tego samego typu zakończeń nerwowych, co prawdziwy pęcherz, więc nie otrzymasz charakterystycznego wrażenia, które każe ci oddawać mocz. Niektórzy ludzie odczuwają pełnię w jamie brzusznej, podczas gdy inni zgłaszali, że czują potrzebę oddychania.

Z powodu utraty normalnej funkcji nerwów, większość osób z pęcherzem moczowym doświadcza pewnych epizodów nietrzymania moczu , które zwykle występuje w nocy, kiedy śpią.

Przydatne może być opróżnianie komory o określonych porach w ciągu dnia, w tym przed pójściem spać, aby zapobiec nietrzymaniu moczu.

Guy’s and St Thomas ’ Foundation Trust zawiera więcej informacji i porad na temat leczenia raka pęcherza .

Problemy seksualne

Zaburzenie erekcji

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką onkologiczną, jeśli utracisz możliwość uzyskania lub utrzymania erekcji po radykalnej cystektomii. Pacjent może być leczony lekiem znanym jako inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). PDE5 działają poprzez zwiększenie dopływu krwi do penisa.

PDE5 są czasami łączone z urządzeniem zwanym pompą próżniową, które składa się z cylindra połączonego z pompą. Penis jest umieszczany w cylindrze, a powietrze jest wypompowywane. To tworzy podciśnienie, które powoduje przepływ krwi do penisa. Następnie wokół podstawy penisa umieszcza się gumowy pierścień, który umożliwia utrzymanie erekcji przez około 30 minut.

Przeczytaj więcej o leczeniu zaburzeń erekcji .

Zwężenie pochwy

Zarówno radioterapia, jak i cystektomia mogą spowodować skrócenie i zwężenie pochwy kobiety, co może sprawić, że seks będzie bolesny lub trudny.

Jeśli masz zwężoną pochwę, dostępne są 2 główne opcje leczenia. Pierwszym z nich jest nałożenie na ten obszar kremu hormonalnego, który powinien pomóc zwiększyć nawilżenie wewnątrz pochwy.

Drugim jest użycie rozszerzaczy pochwy. Są to plastikowe urządzenia w kształcie stożka o różnych rozmiarach, które są zaprojektowane tak, aby delikatnie rozciągnąć pochwę i uczynić ją bardziej elastyczną.

Zwykle zaleca się codzienne stosowanie rozszerzaczy przez 5 do 10 minut, zaczynając od rozszerzacza, który najpierw pasuje do najłatwiejszego i stopniowo zwiększając rozmiar, w miarę rozciągania się pochwy przez kolejne tygodnie.

Wiele kobiet uważa tę kwestię za kłopotliwą do omówienia, ale stosowanie rozszerzaczy jest dobrze znanym sposobem leczenia zwężenia pochwy. Więcej informacji i porad powinna udzielić specjalistyczna pielęgniarka zajmująca się onkologią.

Może się okazać, że im częściej uprawiasz seks penetrujący, tym mniej bolesny staje się. Jednak może minąć kilka miesięcy, zanim poczujesz się emocjonalnie gotowy do intymności z partnerem seksualnym.

Witryna Macmillan Cancer Support zawiera doskonałe informacje i film o raku i seksualności .