Rak piersi u mężczyzn – Diagnoza

Jeśli masz objawy raka piersi, skontaktuj się z lekarzem. Zbadają cię i zapytają o twoje objawy.

W razie potrzeby Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do specjalistycznej poradni chorób piersi na następujące badania i badania.

USG

Można przeprowadzić badanie ultrasonograficzne piersi, aby znaleźć guzek w piersi i zobaczyć, czy jest on stały lub wypełniony płynem. Lity guzek jest bardziej podatny na raka.

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać obraz wnętrza Twoich piersi.

Do testu musisz zdjąć bluzkę, która polega na przesunięciu małego urządzenia po klatce piersiowej, aby utworzyć obraz na ekranie.

RTG piersi (mammografia)

Badanie rentgenowskie piersi, zwane mammografią, może zostać przeprowadzone w celu wyszukania wszelkich guzków lub nietypowych obszarów.

Do badania zdejmujesz top i Twoja klatka piersiowa zostanie mocno dociśnięta do specjalnej płytki podczas wykonywania skanu.

Biopsja

Jeśli w piersi zostanie znaleziony guzek lub nietypowy obszar, zostanie wykonana biopsja , aby sprawdzić, czy to rak.

To jest, gdy mały kawałek tkanki piersi jest usuwany za pomocą igły. Do znieczulenia skóry stosuje się środek miejscowo znieczulający, aby igła nie bolała.

Fragment tkanki zostanie sprawdzony w laboratorium, aby sprawdzić, czy zawiera komórki rakowe i dowiedzieć się więcej o komórkach (np. Czy terapia hormonalna może działać).

Radzenie sobie z diagnozą

Powiedziano ci, że masz raka piersi, może wywołać wiele różnych emocji, takich jak szok, strach, dezorientacja i, w niektórych przypadkach, zażenowanie.

Powszechne jest również poczucie izolacji. Może tak być, ponieważ istnieje niewiele informacji i porad dla mężczyzn z rakiem piersi.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki, jeśli nie możesz pogodzić się z diagnozą. Mogą zaoferować wsparcie i porady.

Warto również porozmawiać z innymi mężczyznami z tą chorobą. Organizacja charytatywna Breast Cancer Care prowadzi forum internetowe dla mężczyzn z rakiem piersi . Cancer Research UK prowadzi również Cancer Chat , forum internetowe dla każdego, kto ma raka.