Rak piersi u mężczyzn – Leczenie

Leczenie raka piersi u mężczyzn w dużej mierze zależy od tego, jak daleko rozprzestrzenił się rak. Możliwe terapie obejmują chirurgię, radioterapię i leki.

Twój plan leczenia

Zaopiekuje się Tobą zespół specjalistów, który pomoże Ci podjąć decyzję dotyczącą leczenia.

Twój zalecany plan leczenia będzie zależał od tego, jak daleko rozprzestrzenił się rak, ale ostateczna decyzja o kontynuowaniu leczenia należy do Ciebie.

Może się przydać spisanie listy pytań, które chciałbyś zadać swojemu zespołowi . Możesz na przykład zapytać o zalety i wady poszczególnych zabiegów.

Jeśli rak nie rozprzestrzenił się zbytnio poza pierś, możliwe jest wyleczenie. Zwykle obejmuje to zabieg chirurgiczny, po którym może nastąpić radioterapia lub kuracja.

Jeśli rak rozprzestrzenił się na inne części ciała, całkowite wyleczenie może nie być możliwe. Ale leczenie może pomóc złagodzić objawy i spowolnić rozprzestrzenianie się raka.

Operacja

Operacja zwana mastektomią jest głównym sposobem leczenia raka piersi.

Obejmuje to usunięcie całej tkanki piersi z chorej piersi, a także sutka, a także prawdopodobnie gruczołów pod pachą i niektórych mięśni pod piersią.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym (podczas snu). Prawdopodobnie będziesz musiał pozostać w szpitalu przez dzień lub dwa.

Pełne wyzdrowienie może zająć kilka miesięcy. The Royal College of Surgeons of England posiada ulotkę dla osób po mastektomii, zawierającą szczegółowe informacje i porady.

Twoje ciało po operacji

Po operacji na klatce piersiowej pojawi się prosta blizna w miejscu, w którym znajdował się sutek, i prawdopodobnie wgniecenie w miejscu usunięcia tkanki piersi.

Blizna będzie początkowo uniesiona i czerwona, ale z czasem powinna spłaszczyć się i zniknąć. Przez pierwsze kilka tygodni obszar ten będzie również posiniaczony i opuchnięty.

W pewnym momencie może być możliwe wykonanie dalszej operacji, aby poprawić wygląd piersi i utworzyć zastępczy sutek. Inne opcje obejmują tatuowanie nowego sutka na klatce piersiowej.

Porozmawiaj ze swoim zespołem o tym, jak będzie wyglądać Twoja klatka piersiowa po operacji i jakie masz możliwości poprawy jej wyglądu, jeśli to konieczne.

Możliwe komplikacje

Skutki uboczne i ryzyko mastektomii obejmują:

 • ból i dyskomfort przez tydzień lub dwa – otrzymasz środki przeciwbólowe, które pomogą Ci w tym
 • drętwienie lub mrowienie wokół blizny i ramienia – powinno to minąć w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, ale czasami może być trwałe
 • zakażenie rany powodujące zaczerwienienie, obrzęk, ciepło lub wydzielinę z rany – należy poinformować pielęgniarkę lub lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów
 • bolesny obrzęk ramienia ( obrzęk limfatyczny ) – może być trwały, ale można go leczyć (przeczytaj więcej o leczeniu obrzęku limfatycznego )

Przed operacją porozmawiaj ze swoim chirurgiem i pielęgniarką o możliwych zagrożeniach.

Radioterapia

Radioterapia to terapia, w której promieniowanie służy do zabijania komórek rakowych. W raku piersi u mężczyzn może być stosowany w celu:

 • pomagają zatrzymać nawrót raka po operacji
 • spowolnić rozprzestrzenianie się raka i złagodzić objawy, jeśli wyleczenie nie jest możliwe (radioterapia paliatywna)

Obejmuje kilka sesji terapeutycznych, podczas których używa się maszyny do dokładnego kierowania wiązek promieniowania na raka. Każda sesja trwa zwykle tylko od 10 do 15 minut, po czym możesz wrócić do domu.

Typowy cykl leczenia obejmuje 2 do 5 sesji w tygodniu przez 3 do 6 tygodni, chociaż radioterapia paliatywna może obejmować mniej sesji.

Skutki uboczne

Radioterapia nie jest bolesna, chociaż prawdopodobnie wystąpią pewne skutki uboczne. Większość z nich powinna minąć po zakończeniu leczenia.

Typowe skutki uboczne radioterapii obejmują:

 • bolesna, czerwona skóra (podobna do oparzeń słonecznych ) na klatce piersiowej
 • uczucie zmęczenia
 • źle się czuć
 • tymczasowa utrata włosów w leczonej okolicy klatki piersiowej

Przeczytaj więcej o skutkach ubocznych radioterapii .

Terapia hormonalna

Terapia hormonalna to leczenie polegające na przyjmowaniu leków blokujących działanie hormonu zwanego estrogenem.

Około 9 na 10 przypadków raka piersi u mężczyzn ma „pozytywne receptory estrogenowe”, co oznacza, że komórki rakowe potrzebują estrogenu do wzrostu.

Terapia hormonalna może być stosowana w celu:

 • pomagają zatrzymać nawrót raka po operacji
 • spowolnić rozprzestrzenianie się raka i złagodzić objawy, jeśli wyleczenie nie jest możliwe

Najczęściej stosowanym lekiem hormonalnym jest tamoksyfen. To jest przyjmowane w postaci tabletki lub płynu każdego dnia, zwykle przez 5 lat.

Skutki uboczne

Tamoksyfen może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak:

Poinformuj zespół opiekuńczy, jeśli wystąpią uciążliwe skutki uboczne. W razie potrzeby dostępne są inne leki hormonalne, takie jak rodzaj zwany inhibitorami aromatazy.

Chemoterapia

Chemioterapia to leczenie, w którym do zabijania komórek rakowych stosuje się silne leki. Może być stosowany, jeśli terapia hormonalna nie jest dla Ciebie odpowiednia.

W przypadku raka piersi u mężczyzn chemioterapię można stosować w celu:

 • pomagają zatrzymać nawrót raka po operacji
 • spowolnić rozprzestrzenianie się raka i złagodzić objawy, jeśli wyleczenie nie jest możliwe

Obejmuje kilka sesji terapeutycznych, podczas których lek podaje się bezpośrednio do żyły. Każda sesja trwa zwykle kilka godzin, po czym możesz wrócić do domu.

Typowy cykl leczenia obejmuje 6 sesji, z kilkutygodniową przerwą pomiędzy każdą z nich, aby organizm mógł zregenerować się.

Skutki uboczne

Chemioterapia może powodować szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, chociaż większość z nich powinna ustąpić po zakończeniu leczenia.

Skutki uboczne chemioterapii mogą obejmować:

 • uczucie zmęczenia
 • uczucie i wymioty
 • tymczasowa utrata włosów
 • bycie bardziej podatnym na infekcje – poinformuj zespół medyczny, jeśli źle się poczujesz lub pojawią się objawy, takie jak gorączka i dreszcze
 • utrata apetytu
 • biegunka
 • bezpłodność

Przeczytaj więcej o skutkach ubocznych chemioterapii .

Trastuzumab (Herceptin)

Trastuzumab (nazwa handlowa Herceptin) to lek blokujący działanie substancji zwanej receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2).

W niektórych rakach piersi u mężczyzn HER2 przyczynia się do wzrostu komórek rakowych.

Trastuzumab jest zwykle stosowany po radioterapii lub chemioterapii, aby powstrzymać nawrót raka.

Jest podawany jako płyn bezpośrednio do żyły lub jako zastrzyk podskórny. Przychodzisz do szpitala na leczenie i niedługo potem wracasz do domu.

Typowy przebieg leczenia obejmuje sesję zabiegową co 3 tygodnie przez rok.

Skutki uboczne

Trastuzumab może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak:

 • reakcja na lek – może to spowodować dreszcze, gorączkę, obrzęk twarzy i ust, ból głowy , uderzenia gorąca, nudności, świszczący oddech i duszność
 • zmęczenie i trudności ze snem
 • biegunka lub zaparcie
 • zwiększone ryzyko infekcji
 • utrata apetytu i utrata masy ciała
 • ból mięśni, stawów, klatki piersiowej lub brzucha
 • problemy sercowe

Przeczytaj więcej o skutkach ubocznych trastuzumabu .