Rak piersi u kobiet – Diagnoza

Po rutynowych badaniach przesiewowych piersi możesz zdiagnozować raka piersi lub możesz mieć objawy, o których rozmawiałaś z lekarzem.

Wizyta u lekarza ogólnego

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy raka piersi , takie jak niezwykły guzek w piersi lub jakakolwiek zmiana w wyglądzie, dotyku lub kształcie piersi, jak najszybciej udaj się do lekarza rodzinnego.

Lekarz rodzinny cię zbada. Jeśli uznają, że objawy wymagają dalszej oceny, skierują Cię do specjalistycznej kliniki raka piersi.

Testy w klinice raka piersi

Jeśli podejrzewasz raka piersi, albo z powodu objawów, albo z powodu nieprawidłowości w badaniu mammograficznym, zostaniesz skierowana do specjalistycznej kliniki raka piersi w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Mammografia i USG piersi

Jeśli masz objawy i zostałaś skierowana przez lekarza pierwszego kontaktu do specjalistycznego oddziału chorób piersi, prawdopodobnie zostaniesz poproszona o wykonanie mammografii , czyli prześwietlenia piersi. Możesz również potrzebować USG .

Jeśli rak został wykryty w ramach programu badań przesiewowych piersi , możesz potrzebować kolejnej mammografii lub USG.

Twój lekarz może zasugerować wykonanie USG piersi tylko w wieku poniżej 35 lat. Dzieje się tak, ponieważ młodsze kobiety mają gęstsze piersi, co oznacza, że mammografia nie jest tak skuteczna jak USG w wykrywaniu raka.

Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby stworzyć obraz wnętrza piersi, pokazujący wszelkie guzki lub nieprawidłowości.

Twój specjalista ds. Piersi może również zasugerować USG piersi, jeśli chce wiedzieć, czy guzek w Twojej piersi jest stały lub zawiera płyn.

Dowiedz się więcej o badaniach przesiewowych piersi .

Biopsja

Biopsja polega na pobraniu próbki komórek z piersi i zbadaniu, czy są one rakowe.

Możesz również potrzebować skanowania i testu igłą na węzłach chłonnych pod pachą (pachy), aby sprawdzić, czy one również są dotknięte.

Biopsje można wykonywać na różne sposoby, a rodzaj, który masz, będzie zależeć od tego, co lekarz wie o Twoim stanie.

Aspiracja igłowa

Aspirację igłową można wykorzystać do zbadania próbki komórek piersi pod kątem raka lub drenażu małej wypełnionej płynem grudki (łagodnej torbieli).

Twój lekarz użyje małej igły do pobrania próbki komórek bez usuwania tkanki.

Biopsja igłowa

Biopsja igłowa jest najczęstszym rodzajem biopsji. Próbkę tkanki pobiera się z guza piersi za pomocą dużej igły.

Możesz mieć znieczulenie miejscowe , co oznacza, że podczas zabiegu nie śpisz, ale twoja pierś będzie zdrętwiała.

Twój lekarz może zasugerować wykonanie biopsji igłowej sterowanej, zwykle kontrolowanej za pomocą USG lub RTG, lub czasami MRI, w celu uzyskania bardziej precyzyjnej i wiarygodnej diagnozy raka.

Może to również odróżnić ją od wszelkich nieinwazyjnych zmian, w szczególności raka przewodowego in situ (DCIS).

Biopsja wspomagana próżniowo

Biopsja wspomagana próżniowo, znana również jako biopsja mamotomu, to inny rodzaj biopsji.

Podczas zabiegu igła jest przymocowana do delikatnego przewodu ssącego, co pomaga w pobraniu próbki i usunięciu krwawienia z okolicy.

Chcieć wiedzieć więcej?

Dalsze testy na raka piersi

Jeśli diagnoza raka piersi zostanie potwierdzona, potrzebne będą dalsze badania, aby określić stadium i stopień zaawansowania raka oraz najlepszą metodę leczenia.

Skany i prześwietlenia

Aby sprawdzić, czy rak się rozprzestrzenił, może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej , prześwietlenia klatki piersiowej i USG wątroby.

Może być konieczne wykonanie rezonansu magnetycznego piersi w celu wyjaśnienia wyników lub oceny zakresu stanu w piersi.

Jeśli twój lekarz uważa, że rak mógł rozprzestrzenić się na kości, możesz potrzebować skanowania kości.

Przed wykonaniem skanowania kości do żyły w ramieniu zostanie wstrzyknięta substancja zawierająca niewielką ilość promieniowania, zwaną izotopem.

Zostanie on wchłonięty do kości, jeśli została dotknięta rakiem. Dotknięte obszary kości pojawią się jako podświetlone obszary na skanie kości.

Testy w celu określenia określonych rodzajów leczenia

Będziesz także potrzebować testów, które pokażą, czy rak zareaguje na określone rodzaje leczenia.

Wyniki tych testów mogą dać lekarzom pełniejszy obraz rodzaju raka, który masz i jak go leczyć.

W niektórych przypadkach komórki raka piersi mogą być stymulowane do wzrostu przez hormony, które naturalnie występują w organizmie, takie jak estrogen i progesteron.

W takim przypadku raka można leczyć poprzez zatrzymanie działania hormonów lub obniżenie poziomu tych hormonów w organizmie. Jest to znane jako terapia hormonalna.

Podczas testu receptora hormonalnego zostanie pobrana próbka komórek rakowych z piersi i przetestowana, aby sprawdzić, czy reagują na estrogen lub progesteron.

Jeśli hormon jest w stanie przyczepić się do komórek rakowych za pomocą receptora hormonalnego, są one znane jako dodatnie dla receptorów hormonalnych.

Podczas gdy hormony mogą sprzyjać rozwojowi niektórych typów raka piersi, inne typy są stymulowane przez białko zwane receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2).

Tego typu nowotwory można rozpoznać za pomocą testu HER2 i leczyć lekami, które blokują działanie HER2. Jest to znane jako terapia celowana.

Chcieć wiedzieć więcej?

Stadium i stopień raka piersi

Stadium raka piersi

Kiedy zdiagnozowany zostanie rak piersi, lekarze nadadzą mu odpowiedni moment. Etap opisuje rozmiar raka i jego rozprzestrzenienie się oraz służy do przewidywania prognozy.

Rak przewodowy in situ (DCIS) jest czasami opisywany jako stadium 0. Inne stadia raka piersi opisują inwazyjnego raka piersi i obejmują:

  • etap 1 – guz mierzy mniej niż 2 cm, a węzły chłonne pod pachą nie są dotknięte. Nie ma oznak, że rak rozprzestrzenił się w inne miejsce ciała
  • etap 2 – guz mierzy od 2 do 5 cm, zajęte są węzły chłonne pod pachą lub jedno i drugie. Nie ma oznak, że rak rozprzestrzenił się w inne miejsce ciała
  • etap 3 – guz mierzy od 2 do 5 cm i może być przyczepiony do struktur w piersi, takich jak skóra lub otaczające tkanki, a także do węzłów chłonnych pod pachą. Nie ma oznak, że rak rozprzestrzenił się w inne miejsce ciała
  • etap 4 – guz jest dowolnej wielkości, a rak rozprzestrzenił się na inne części ciała (przerzuty)

To jest uproszczony przewodnik. Każdy etap jest podzielony na dalsze kategorie: A, B i C. Jeśli nie jesteś pewien, na jakim etapie jesteś, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

System stopniowania TNM

System oceny zaawansowania TNM może być również wykorzystany do opisu raka piersi, ponieważ może dostarczyć dokładnych informacji na temat diagnozy:

  • T – wielkość guza
  • N – czy rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne
  • M – czy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała

Stopnie raka piersi

Stopień opisuje wygląd komórek rakowych.

  • niski stopień (G1) – komórki, choć nieprawidłowe, wydają się rosnąć powoli
  • średni stopień (G2) – komórki wyglądają bardziej nieprawidłowo niż komórki niskiego stopnia
  • wysoki stopień (G3) – komórki wyglądają jeszcze bardziej nienormalnie i są bardziej podatne na szybki wzrost

Chcieć wiedzieć więcej?