Rak prostaty – diagnoza

Jeśli masz objawy, które mogą być spowodowane rakiem prostaty, powinieneś odwiedzić swojego lekarza rodzinnego.

Nie ma jednego, ostatecznego testu na raka prostaty. Twój lekarz rodzinny omówi z tobą wady i zalety różnych testów, aby uniknąć niepotrzebnego niepokoju.

Twój lekarz prawdopodobnie:

  • poproś o próbkę moczu w celu sprawdzenia infekcji
  • pobierz próbkę krwi, aby sprawdzić poziom antygenu swoistego dla prostaty (PSA) – zwany testem PSA
  • zbadać prostatę, wkładając palec w rękawiczce do pośladków – tzw. cyfrowe badanie doodbytnicze

Twój lekarz rodzinny oceni ryzyko zachorowania na raka prostaty na podstawie szeregu czynników, w tym poziomu PSA i wyników badania prostaty, a także wieku, historii rodzinnej i grupy etnicznej.

Jeśli jesteś zagrożony, powinieneś zostać skierowany do szpitala, aby omówić opcje dalszych badań.

skan MRI

Jeśli masz podwyższony poziom PSA, Twój lekarz może skierować Cię do szpitala na badanie MRI prostaty. Jeśli skanowanie wykaże problem, można go później ukierunkować za pomocą biopsji.

Posiadanie biopsji w celu zdiagnozowania raka prostaty

Istnieje kilka rodzajów biopsji, które można zastosować w szpitalu, w tym poniższe.

Biopsja przezkórek

To jest, gdy igła jest wprowadzana do prostaty przez skórę za moszną. Zwykle odbywa się to w znieczuleniu ogólnym (podczas snu) . Ma tę zaletę, że zmniejsza ryzyko infekcji.

Biopsja przezodbytnicza

Jest to miejsce, w którym igła jest wprowadzana do prostaty przez odbytnicę (kanał tylny).

Podczas tej biopsji sonda ultradźwiękowa (maszyna, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu wnętrza twojego ciała) jest wprowadzana do odbytnicy. Pozwala to lekarzowi lub specjalistycznej pielęgniarce zobaczyć, gdzie przejść przez igłę, aby pobrać małe próbki tkanki z gruczołu krokowego.

Ta procedura może być niewygodna, a czasem bolesna, więc możesz otrzymać znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar i zminimalizować dyskomfort. Jak w przypadku każdej procedury, mogą wystąpić komplikacje, w tym krwawienie i infekcja.

Biopsję można również wykonać podczas cystoskopii .

Problemy z biopsjami

Chociaż biopsja jest bardziej wiarygodna niż test PSA, nadal mogą wystąpić problemy, takie jak:

  • brak raka – lekarze mogą zobaczyć prostatę za pomocą USG, ale nie zawsze mogą wykryć guz
  • potrzeba kolejnej biopsji, jeśli objawy utrzymują się lub poziom PSA nadal rośnie – możesz otrzymać propozycję kolejnego badania MRI
  • wykrycie małych nowotworów niskiego ryzyka, które nie wymagają leczenia, ale mogą powodować niepokój – niektórzy mężczyźni decydują się na operację lub radioterapię, która może im nie przynosić korzyści, ale nadal powoduje skutki uboczne, takie jak nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji

Próbki tkanki z biopsji są badane w laboratorium. Jeśli zostaną znalezione komórki rakowe, można je dalej badać, aby zobaczyć, jak szybko rak się rozprzestrzeni. Nazywa się to „inscenizacją i oceną” i pomaga lekarzom zdecydować, które leczenie jest najbardziej odpowiednie.

Chcieć wiedzieć więcej?

Dalsze testy w kierunku zaawansowanego raka

Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że rak rozprzestrzenił się z prostaty na inne części ciała, mogą być zalecane dalsze badania.

Obejmują one:

  • skan MRI, skan CT lub skan PET – te skany tworzą szczegółowy obraz wnętrza twojego ciała
  • badanie izotopowe kości, które może stwierdzić, czy rak rozprzestrzenił się na kości – niewielka ilość barwnika radiacyjnego jest wstrzykiwana do żyły, a następnie gromadzi się w częściach kości, w których występują jakiekolwiek nieprawidłowości

Chcieć wiedzieć więcej?