Rak skóry (inny niż czerniak) – przyczyny

Większość raka skóry jest wywoływana przez światło ultrafioletowe (UV) uszkadzające DNA w komórkach skóry. Głównym źródłem światła UV jest światło słoneczne.

Światło słoneczne zawiera trzy rodzaje światła UV:

  • ultrafiolet A (UVA)
  • ultrafiolet B (UVB)
  • ultrafiolet C (UVC)

Atmosfera ziemska odfiltrowuje promieniowanie UVC. Promieniowanie UVA i UVB z czasem uszkadzają skórę, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry. Uważa się, że UVB jest główną przyczyną niebędącego czerniakiem raka skóry.

Sztuczne źródła światła UV, takie jak lampy słoneczne i łóżka do opalania, również zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Powtarzające się oparzenia słoneczne , spowodowane słońcem lub sztucznymi źródłami światła, zwiększą podatność skóry na raka skóry innego niż czerniak.

Historia rodzinna

W większości przypadków nieczerniakowy rak skóry nie występuje w rodzinach. Jednak badania wykazały, że w niektórych rodzinach występuje większa niż średnia liczba członków, u których występuje ten stan.

Na przykład, jeśli masz rodzica, który miał raka kolczystokomórkowego (SCC), ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego jest 2 do 3 razy wyższe niż średnie.

Posiadanie czerniaka w rodzinie zwiększa również ryzyko zachorowania na raka podstawnokomórkowego.

Inne czynniki ryzyka

Uważa się, że pewne czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na wszystkie rodzaje raka skóry.

Obejmują one:

Strona internetowa Cancer Research UK zawiera więcej informacji na temat ryzyka i przyczyn raka skóry .