Rak skóry (inny niż czerniak) – Diagnoza

Rozpoznanie raka skóry innego niż czerniak zwykle rozpoczyna się od wizyty u lekarza rodzinnego, który zbada Twoją skórę i zdecyduje, czy potrzebujesz dalszej oceny przez specjalistę.

Niektórzy lekarze rodzinni wykonują cyfrowe zdjęcia podejrzanych guzów, aby mogli wysłać je e-mailem do specjalisty w celu oceny.

Biopsja

Jeśli podejrzewa się raka skóry, możesz zostać skierowany do specjalisty dermatologa lub specjalisty chirurga plastycznego. Specjalista powinien być w stanie potwierdzić diagnozę wykonując badanie fizykalne.

Jednak prawdopodobnie wykonają również biopsję , która jest drobną procedurą chirurgiczną, podczas której usuwa się część lub całość guza, aby można go było zbadać pod mikroskopem.

Zwykle wykonuje się to po podaniu znieczulenia miejscowego , co oznacza, że będziesz przytomny, ale dotknięty obszar będzie odrętwiały, więc nie będziesz odczuwać bólu.

Biopsja pozwala dermatologowi lub chirurgowi plastycznemu określić rodzaj raka skóry, który masz i czy istnieje szansa, że rozprzestrzeni się on na inne części ciała.

Czasami raka skóry można zdiagnozować i leczyć w tym samym czasie. Guz można usunąć i przebadać, a dalsze leczenie może nie być konieczne, ponieważ rak jest mało prawdopodobny.

Wyniki biopsji zwykle mija kilka tygodni.

Dalsze testy

Jeśli masz raka podstawnokomórkowego, dalsze badania zwykle nie są wymagane, ponieważ jest bardzo mało prawdopodobne, że rak się rozprzestrzeni.

Jednak możesz mieć drugiego raka podstawnokomórkowego na innym obszarze skóry, więc sensowne jest zbadanie całej skóry przez eksperta ds. Skóry.

W rzadkich przypadkach raka płaskonabłonkowego mogą być potrzebne dalsze badania, aby upewnić się, że rak nie rozprzestrzenił się na węzły chłonne lub inną część ciała.

Testy te mogą obejmować fizyczne badanie węzłów chłonnych. Jeśli rak się rozprzestrzenił, może spowodować puchnięcie gruczołów.

Jeśli dermatolog lub chirurg plastyczny uważa, że istnieje znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się raka, może być konieczne wykonanie biopsji węzła chłonnego. Nazywa się to aspiracją cienkoigłową (FNA) .

Podczas FNA komórki są usuwane za pomocą igły i strzykawki, aby można było je zbadać.

Znalezienie komórek rakowych w pobliskim węźle chłonnym sugerowałoby, że rak płaskonabłonkowy zaczął rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Inscenizacja raka skóry

Inscenizacja służy do opisania, jak daleko rozprzestrzenił się guz. Stopień zaawansowania raka pomoże określić zalecane leczenie.

W przypadku raka skóry innego niż czerniak dotyczy to tylko raka płaskonabłonkowego, ponieważ nie ma systemu oceny stopnia zaawansowania raka podstawnokomórkowego.

Dowiedz się, co oznaczają stadia i stopnie raka