Ropień mózgu – leczenie

Leczenie ropnia mózgu zwykle obejmuje połączenie leków i operacji, w zależności od wielkości i liczby ropni mózgu.

Ropień mózgu to nagły przypadek medyczny, więc będziesz potrzebować leczenia w szpitalu, dopóki stan się nie ustabilizuje.

Leczenie lekami często rozpoczyna się przed potwierdzeniem diagnozy, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Leki

W niektórych przypadkach ropień można leczyć samym lekiem lub operacja może być zbyt ryzykowna.

Leki są zalecane przed operacją, jeśli masz:

Zwykle podaje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze przez kroplówkę bezpośrednio do żyły. Lekarze będą dążyć do leczenia ropnia i pierwotnej infekcji, która go spowodowała.

Operacja

Jeśli ropień jest większy niż 2 cm, zwykle konieczne jest odprowadzenie ropy z ropnia. Jednak po operacji nadal będziesz potrzebować kuracji antybiotykami.

Istnieją 2 techniki chirurgiczne leczenia ropnia mózgu:

  • prosta aspiracja
  • kraniotomia

Prosta aspiracja polega na użyciu tomografii komputerowej w celu zlokalizowania ropnia, a następnie wywierceniu w czaszce niewielkiego otworu zwanego „otworem zadziorów”. Ropa jest odprowadzana, a otwór uszczelniony.

Wykonanie prostej aspiracji zajmuje około godziny.

Otwarte aspiracje i wycięcia są zwykle wykonywane przy użyciu procedury chirurgicznej zwanej kraniotomią.

Kraniotomia

Kraniotomię można zalecić, jeśli ropień nie reaguje na aspirację lub nawraca w późniejszym terminie.

Podczas kraniotomii chirurg goli niewielką część włosów i usuwa mały kawałek kości czaszki (płat kostny), aby uzyskać dostęp do mózgu.

Ropień jest następnie usuwany z ropy lub całkowicie usuwany. Podczas operacji można stosować wskazówki CT, aby umożliwić chirurgowi dokładniejsze zlokalizowanie dokładnego położenia ropnia.

Po wyleczeniu ropnia następuje wymiana kości. Operacja trwa zwykle około 3 godzin i obejmuje wybudzanie ze znieczulenia ogólnego , podczas którego pacjent zostaje uśpiony.

Powikłania kraniotomii

Jak w przypadku każdej operacji, kraniotomia niesie ze sobą ryzyko, ale poważne komplikacje są rzadkie.

Możliwe powikłania kraniotomii mogą obejmować:

  • obrzęk i zasinienie wokół twarzy – które jest częste po kraniotomii i powinno ustąpić po operacji
  • bóle głowy – są częste po kraniotomii i mogą trwać kilka miesięcy, ale ostatecznie powinny ustąpić
  • zakrzep krwi w mózgu – usunięcie go może wymagać dalszej operacji
  • sztywna szczęka – może być konieczne wykonanie przez chirurga niewielkiego nacięcia mięśnia, co pomaga w przeżuwaniu, które goi się, ale może stać się sztywne przez kilka miesięcy; Ćwiczenie mięśni poprzez regularne żucie gumy bez cukru powinno pomóc złagodzić sztywność
  • ruch płata kostnego – płat kostny w czaszce może się poruszać i możesz odczuwać klikanie; może to wydawać się dziwne, ale nie jest niebezpieczne i ustanie, gdy czaszka się zagoi

Miejsce cięcia (nacięcia) w czaszce może zostać zakażone, chociaż jest to rzadkie. Zwykle podaje się antybiotyki w czasie operacji, aby zapobiec infekcji.

Powrót do zdrowia po operacji

Po wyleczeniu ropnia mózgu prawdopodobnie pozostaniesz w szpitalu przez kilka tygodni, aby Twoje ciało mogło być wspierane podczas rekonwalescencji.

Otrzymasz również wiele skanów CT, aby upewnić się, że ropień mózgu został całkowicie usunięty.

Większość ludzi potrzebuje kolejnych 6 do 12 tygodni odpoczynku w domu, zanim będą wystarczająco sprawni, aby wrócić do pracy lub edukacji w pełnym wymiarze godzin.

Po leczeniu ropnia mózgu należy unikać wszelkich sportów kontaktowych, w których istnieje ryzyko urazu czaszki, takich jak boks, rugby lub piłka nożna.

Porady dla kierowców

Jeśli przeszedłeś operację mózgu i posiadasz prawo jazdy, jesteś prawnie zobowiązany do poinformowania o tym Agencji ds. Licencji Kierowców i Pojazdów (DVLA) .

Jest prawdopodobne, że DVLA zawiesi Twoje prawo jazdy ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia napadu. Twoje prawo jazdy zostanie zwrócone tylko wtedy, gdy Twój lekarz rodzinny lub chirurg potwierdzi, że możesz bezpiecznie prowadzić.

W przypadku większości osób jest to prawdopodobnie 12 miesięcy po operacji bez żadnych napadów w tym czasie.