Rzęsistkowica – leczenie

Rzęsistkowica raczej nie ustąpi bez leczenia. Infekcja może w rzadkich przypadkach wyleczyć się sama, ale jeśli nie jesteś leczony, ryzykujesz przekazanie jej komuś innemu.

Antybiotyki

Rzęsistkowica jest zwykle szybko i łatwo leczona antybiotykami .

Większości ludzi przepisuje się antybiotyk o nazwie metronidazol, który jest bardzo skuteczny, jeśli jest przyjmowany prawidłowo. Zazwyczaj będziesz musiał przyjmować metronidazol dwa razy dziennie, przez 5 do 7 dni.

Czasami ten antybiotyk można przepisać w jednej, większej dawce. Może to jednak wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i nie jest zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią jako środek ostrożności.

Metronidazol może wywoływać nudności, wymioty i powodować lekki metaliczny posmak w ustach. Najlepiej zażywać po jedzeniu. Skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać poradę, jeśli zaczniesz wymiotować, ponieważ leczenie nie będzie skuteczne, jeśli nie będziesz w stanie połknąć tabletek.

Nie pij alkoholu podczas przyjmowania metronidazolu i przez co najmniej 3 dni po zakończeniu kuracji antybiotykami. Picie alkoholu podczas przyjmowania tego leku może powodować cięższe działania niepożądane, w tym:

  • szybkie bicie serca lub kołatanie serca
  • zaczerwienienie skóry
  • nudności i wymioty

Specjalista może zalecić alternatywne metody leczenia, jeśli metronidazol jest dla Ciebie nieodpowiedni (na przykład, jeśli jesteś na niego uczulony).

Kontynuacja

Jeśli prawidłowo zażywasz antybiotyki, zwykle nie będziesz potrzebować żadnych dalszych testów ani badań w kierunku rzęsistkowicy.

Możesz jednak wymagać dalszych badań, aby sprawdzić, czy objawy są spowodowane inną infekcją przenoszoną drogą płciową (STI), jeśli objawy utrzymują się lub nawracają po leczeniu.

W przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia przed zakończeniem leczenia należy udać się do przychodni lub poradni zdrowia seksualnego. Mogłeś zostać ponownie zainfekowany. Musisz również wrócić, jeśli:

  • nie ukończył twojego kursu antybiotyków
  • nieprawidłowo przyjął antybiotyki (zgodnie z instrukcją)
  • zwymiotowałeś wkrótce po zażyciu antybiotyków

Możesz potrzebować więcej antybiotyków lub innej formy leczenia.

Partnerzy seksualni

Powinieneś unikać seksu podczas leczenia rzęsistkowicy, ponieważ możesz zostać ponownie zakażony.

Jeśli przepisano Ci pojedynczą dawkę antybiotyków, musisz unikać seksu przez 7 dni po zażyciu leku.

Bardzo ważne jest, aby Twój obecny partner seksualny i wszyscy inni niedawni partnerzy również byli badani i leczeni. Jeśli twój partner seksualny nie jest leczony, zwiększa to ryzyko ponownej infekcji.