Rzęsistkowica – zapobieganie

Jeśli miałeś rzęsistkowicę i była leczona, nie będziesz odporny na infekcję i możesz ją ponownie zarazić.

Jak w przypadku każdej infekcji przenoszonej drogą płciową (STI) , najlepszym sposobem zapobiegania rzęsistkowicy jest bezpieczny seks. Oznacza to zawsze używanie prezerwatywy .

Poniższe środki pomogą chronić Cię przed rzęsistkowicą i większością innych chorób przenoszonych drogą płciową, w tym chlamydią i rzeżączką . Pomogą również zapobiec przekazaniu go partnerowi:

  • używaj prezerwatyw (męskich lub żeńskich) za każdym razem, gdy uprawiasz seks pochwowy lub analny
  • jeśli uprawiasz seks oralny, zakryj penisa prezerwatywą lub żeńskie genitalia za pomocą kwadratu z lateksu lub poliuretanu (tama)
  • jeśli jesteś kobietą i pocierasz sromem o srom swojej partnerki, jedna z was powinna zakryć swoje genitalia matką
  • unikaj dzielenia się zabawkami erotycznymi – jeśli to robisz, umyj je lub przykryj nową prezerwatywą, zanim ktokolwiek inny ich użyje

Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo używać prezerwatyw, możesz przeczytać o tym, jak używać prezerwatywy .

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie rzęsistkowicę, upewnij się, że zarówno Ty, jak i Twój partner jesteście leczeni, a wszelkie używane przez Ciebie zabawki erotyczne zostały wyczyszczone.

Testowanie

Jeśli jesteś aktywny seksualnie, chodź na regularne kontrole zdrowia seksualnego. Możesz umówić się na wizytę, odwiedzając lokalną przychodnię medycyny moczowo-płciowej (GUM).

Znajdź lokalną klinikę zdrowia seksualnego .

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki lub objawy choroby przenoszonej drogą płciową, unikaj seksu i jak najszybciej udaj się do lekarza rodzinnego lub kliniki GUM.

Dalsza pomoc i porady

Zadzwoń do National Sexual Health Helpline pod numer 0300 123 7123, aby uzyskać poufne porady i wsparcie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Przeczytaj więcej o tym, gdzie uzyskać porady dotyczące zdrowia seksualnego .