Schizofrenia – przyczyny

Dokładne przyczyny schizofrenii nie są znane. Badania sugerują, że połączenie czynników fizycznych, genetycznych, psychologicznych i środowiskowych może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Niektórzy ludzie mogą być podatni na schizofrenię, a stresujące lub emocjonalne wydarzenie w życiu może wywołać epizod psychotyczny. Jednak nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie mają objawy, a inni nie.

Zwiększone ryzyko

Genetyka

Schizofrenia zwykle występuje w rodzinach, ale uważa się, że żaden pojedynczy gen nie jest odpowiedzialny.

Bardziej prawdopodobne jest, że różne kombinacje genów sprawiają, że ludzie są bardziej podatni na tę chorobę. Jednak posiadanie tych genów niekoniecznie oznacza, że rozwiniesz schizofrenię.

Dowody na to, że zaburzenie jest częściowo dziedziczone, pochodzą z badań bliźniaków. Identyczne bliźnięta mają te same geny.

U bliźniąt jednojajowych, jeśli u bliźniaka rozwinie się schizofrenia, prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii u drugiego bliźniaka wynosi 1 na 2. Dzieje się tak, nawet jeśli są wychowywane oddzielnie.

U bliźniąt nie identycznych, które mają inny skład genetyczny, gdy u jednego z bliźniaków zachoruje na schizofrenię, prawdopodobieństwo zachorowania u drugiego wynosi tylko 1 na 8.

Chociaż jest to wyższe niż w populacji ogólnej, gdzie prawdopodobieństwo wynosi około 1 na 100, sugeruje to, że geny nie są jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój schizofrenii.

Rozwój mózgu

Badania osób ze schizofrenią wykazały, że istnieją subtelne różnice w budowie ich mózgów.

Zmiany te nie są widoczne u wszystkich chorych na schizofrenię i mogą wystąpić u osób, które nie chorują psychicznie. Sugerują jednak, że schizofrenia może być częściowo zaburzeniem mózgu.

Neurotransmitery

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne przenoszące informacje między komórkami mózgowymi.

Istnieje związek między neuroprzekaźnikami a schizofrenią, ponieważ wiadomo, że leki zmieniające poziom neuroprzekaźników w mózgu łagodzą niektóre objawy schizofrenii.

Badania sugerują, że schizofrenia może być spowodowana zmianą poziomu 2 neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny.

Niektóre badania wskazują, że przyczyną problemu może być brak równowagi między tymi dwoma. Inni odkryli, że zmiana wrażliwości organizmu na neuroprzekaźniki jest jedną z przyczyn schizofrenii.

Ciąża i powikłania porodowe

Badania wykazały, że osoby, u których rozwinęła się schizofrenia, są bardziej narażone na komplikacje przed porodem i podczas porodu, takie jak:

  • niska waga urodzeniowa
  • przedwczesna poród
  • brak tlenu (asfiksja) podczas porodu

Możliwe, że te rzeczy mają subtelny wpływ na rozwój mózgu.

Wyzwalacze

Wyzwalacze to czynniki, które mogą powodować rozwój schizofrenii u osób zagrożonych.

Obejmują one:

Naprężenie

Głównymi psychologicznymi wyzwalaczami schizofrenii są stresujące wydarzenia życiowe, takie jak:

  • żałoba
  • utrata pracy lub domu
  • rozwód
  • koniec związku
  • znęcanie się fizyczne, seksualne lub emocjonalne

Tego typu doświadczenia, choć stresujące, nie powodują schizofrenii. Mogą jednak wywołać jego rozwój u kogoś już podatnego na to.

Narkomania

Leki nie powodują bezpośrednio schizofrenii, ale badania wykazały, że nadużywanie leków zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię lub podobną chorobę.

Niektóre narkotyki, zwłaszcza konopie indyjskie , kokaina, LSD lub amfetamina, mogą wywoływać objawy schizofrenii u osób podatnych.

Używanie amfetaminy lub kokainy może prowadzić do psychozy i może spowodować nawrót u osób dochodzących do siebie po wcześniejszym epizodzie.

Badania wykazały, że nastolatki i młodzi dorośli, którzy regularnie używają konopi, są bardziej narażeni na rozwój schizofrenii w późniejszej dorosłości.

Chcieć wiedzieć więcej?