Tasiemce

Tasiemce to płaskie, przypominające wstążki robaki, które mogą żyć w jelitach, jeśli połkniesz ich jaja lub małe, nowo wyklute robaki.

Infekcje tasiemcem są rzadkie w Wielkiej Brytanii, ale są dość powszechne w innych częściach świata.

Wiele z nich nie powoduje oczywistych objawów i można je łatwo wyleczyć. Ale bardzo rzadko robaki mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała i powodować poważne problemy.

Objawy infekcji tasiemcem

Tasiemce zwykle powodują niewiele objawów lub nie powodują ich wcale. Możesz dowiedzieć się, że go masz, tylko wtedy, gdy zauważysz trochę robaka w kupie.

Robaki w twojej kupie

Kawałki tasiemca znajdowane w kupie to często:

  • płaskie i prostokątne
  • biały lub bladożółty
  • wielkości ziarenka ryżu – ale czasami są połączone w długi łańcuch

Kawałki robaka mogą się poruszać.

Jeśli widzisz małe białe robaki, które wyglądają jak kawałki nici, prawdopodobnie są to owsiki . Są one powszechne w Wielkiej Brytanii, szczególnie u dzieci.

Inne objawy

Tasiemce mogą również czasami powodować inne objawy, takie jak:

Poważniejsze objawy mogą pojawić się, jeśli robaki dostaną się do innych części ciała, takich jak mózg lub wątroba.

Przeczytaj więcej o powikłaniach infekcji tasiemcem.

Kiedy iść do lekarza rodzinnego

Zobacz swojego lekarza rodzinnego, jeśli:

  • widzisz robaki lub kawałki robaków w kupie swojej lub Twojego dziecka
  • u pacjenta występują niepokojące objawy, które nie ustępują, takie jak ból brzucha, biegunka lub utrata masy ciała

Jeśli zauważysz robaka w swojej kupie, możesz umieścić ją w czystym pojemniku i zanieść do lekarza. Mogą wysłać go do laboratorium, aby dowiedzieć się, co to jest.

Jeśli nie masz próbki do przyniesienia, lekarz może dać ci pojemnik i poprosić o pobranie go, kiedy następnym razem zrobisz kupkę. Mogą również szukać jaj lub małych robaków wokół twojego dna.

Ponieważ tasiemce są rzadkie w Wielkiej Brytanii, Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do specjalisty w celu wykonania dalszych badań i leczenia, jeśli uzna, że możesz mieć.

Leczenie infekcji tasiemcem

Infekcję tasiemcem można zwykle leczyć za pomocą jednej tabletki leku na receptę zwanego niklozamidem lub prazykwantelem. To zabija robaka, więc zemdleje w twojej kupie.

W tygodniach po zażyciu tabletki należy regularnie myć ręce – szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Zapobiegnie to przedostawaniu się jaj do ust i ponownym zakażeniu.

Próbka Twojej kupy zostanie sprawdzona po kilku miesiącach, aby sprawdzić, czy leczenie zadziałało.

Nawet jeśli minąłeś duży kawałek robaka, nie zawsze oznacza to, że zniknął całkowicie. Może odrosnąć, jeśli pozostanie w jelitach.

Jak dostajesz tasiemce

Możesz zarazić się tasiemcem, jeśli ich jaja lub małe nowo wyklute robaki (larwy) dostaną się do ust.

Może się to zdarzyć na kilka sposobów, w tym:

  • jedzenie surowej lub niedogotowanej wołowiny, wieprzowiny lub ryb słodkowodnych (takich jak łosoś lub pstrąg) – mogą one zawierać żywe larwy tasiemca, jeśli nie są dokładnie ugotowane
  • picie wody lub spożywanie pokarmów, które zawierają lub miały kontakt z kawałkami kupy zakażonej osoby lub zwierzęcia
  • bliski kontakt z kimś, kto ma tasiemca – może wydalić jaja w kupie, które mogą dostać się na odzież, powierzchnie i jedzenie

Tasiemce występują na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, ale jest bardziej prawdopodobne, że dostaniesz je w miejscach o złych warunkach sanitarnych i mniej rygorystycznych normach higieny żywności.

Zapobieganie infekcjom tasiemcem

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się tasiemcem:

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli pracujesz lub mieszkasz blisko zwierząt lub przebywasz w części świata, w której infekcje tasiemcem są powszechne.

Powikłania infekcji tasiemcem

W rzadkich przypadkach tasiemce mogą powodować poważne problemy, jeśli nowo wyklute robaki przedostaną się z jelit do innych narządów, takich jak mózg lub wątroba.

Robaki mogą tworzyć worki zwane cystami, które mogą uniemożliwić prawidłowe działanie dotkniętego narządu.

Może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy połkniesz jaja rodzaju tasiemca występującego u świń, co może się zdarzyć, gdy małe kawałki kupy kogoś z tym tasiemcem dostaną się do twoich ust. To nie może się zdarzyć z jedzeniem wieprzowiny.

W zależności od tego, gdzie powstają, cysty mogą powodować problemy, takie jak:

Cysty mogą być trudne do wyleczenia. Leczenie może obejmować długi cykl leków przeciw robakom i ewentualnie operację usunięcia cyst.

Tasiemce psów (choroba bąblowicy)

W niektórych częściach świata (i rzadko w Wielkiej Brytanii) rodzaj tasiemca występującego u psów może przenosić się na ludzi. Nazywa się to chorobą bąblowcową.

Infekcje tymi tasiemcami mogą być poważne i trudne do wyleczenia, ale proste środki ostrożności, takie jak regularne odrobaczanie psa i nie karmienie go surowym mięsem, mogą pomóc w ich uniknięciu.

Przeczytaj więcej o chorobie bąblowicy .