Torbiel jajnika – przyczyny

Torbiele jajników często rozwijają się naturalnie, jeśli masz miesiączki .

Mogą również wpływać na osoby, które przeszły menopauzę .

Rodzaje torbieli jajnika

Istnieje wiele różnych typów torbieli jajnika, które można podzielić na:

  • funkcjonalne torbiele
  • torbiele patologiczne

Funkcjonalne torbiele

Funkcjonalne torbiele jajników są związane z cyklem miesiączkowym. Zdarzają się, jeśli nie przeszłaś menopauzy i są bardzo częste.

Każdego miesiąca jajniki uwalniają komórkę jajową, która przemieszcza się w dół jajowodów, gdzie może zostać zapłodniona przez plemniki.

Każde jajo tworzy się wewnątrz jajnika w strukturze zwanej pęcherzykiem. Pęcherzyk zawiera płyn, który chroni jajo podczas jego wzrostu i pęka po uwolnieniu jaja.

Ale czasami pęcherzyk nie uwalnia jaja lub nie wydziela płynu i kurczy się po uwolnieniu jaja. Jeśli tak się stanie, pęcherzyk może puchnąć i stać się cystą.

Funkcjonalne torbiele są nienowotworowe (łagodne) i zwykle są nieszkodliwe, chociaż czasami mogą powodować objawy, takie jak ból miednicy .

Większość zniknie w ciągu kilku miesięcy bez konieczności leczenia.

Torbiele patologiczne

Torbiele patologiczne są spowodowane nieprawidłowym wzrostem komórek i nie są związane z cyklem miesiączkowym. Mogą rozwinąć się przed menopauzą i po niej.

Torbiele patologiczne rozwijają się z komórek używanych do tworzenia jaj lub komórek pokrywających zewnętrzną część jajnika.

Czasami mogą pęknąć lub urosnąć do bardzo dużych rozmiarów i zablokować dopływ krwi do jajników.

Torbiele patologiczne są zwykle nienowotworowe, ale niewielka liczba jest nowotworowa (złośliwa) i często usuwa się je chirurgicznie.

Warunki, które powodują torbiele jajników

W niektórych przypadkach torbiele jajników są spowodowane stanem podstawowym, takim jak endometrioza .

Endometrioza występuje, gdy fragmenty tkanki wyściełającej macicę (endometrium) znajdują się poza macicą w jajowodach, jajnikach, pęcherzu, jelitach, pochwie lub odbytnicy. W tej tkance mogą czasami tworzyć się cysty wypełnione krwią.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to stan, który powoduje powstawanie wielu małych, nieszkodliwych cyst na jajnikach.

Cysty to małe pęcherzyki jajowe, które nie rozwijają się do owulacji i są spowodowane zmienionym poziomem hormonów.