Torbiel jajnika – leczenie

W większości przypadków torbiele jajników znikają w ciągu kilku miesięcy bez konieczności leczenia.

To, czy leczenie jest potrzebne, będzie zależeć od:

  • jego wielkość i wygląd
  • czy masz jakiekolwiek objawy
  • czy przeszłaś menopauzę – jeśli jesteś po menopauzie, ryzyko raka jajnika jest nieco wyższe

Uważne czekanie

W większości przypadków zalecana jest polityka „uważnego czekania”.

Oznacza to, że nie otrzymasz natychmiastowego leczenia, ale kilka tygodni lub miesięcy później możesz poddać się badaniu ultrasonograficznemu, aby sprawdzić, czy cysta zniknęła.

Jeśli przeszłaś menopauzę, możesz zalecić wykonanie USG i badań krwi co 4 miesiące przez rok, ponieważ będziesz mieć nieco większe ryzyko raka jajnika.

Jeśli skany pokazują, że cysta zniknęła, dalsze badania i leczenie zwykle nie są konieczne. Operacja może być zalecana, jeśli torbiel nadal występuje.

Operacja

Duże lub uporczywe torbiele jajnika lub torbiele, które powodują objawy, zwykle wymagają chirurgicznego usunięcia.

Operacja jest również zwykle zalecana, jeśli istnieją obawy, że torbiel może być rakowa lub może stać się rakowa.

Istnieją 2 rodzaje operacji stosowanych w celu usunięcia torbieli jajnika:

Zwykle wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym .

Laparoskopia

Większość cyst można usunąć za pomocą laparoskopii. Jest to rodzaj operacji dziurki od klucza, w której wykonuje się małe nacięcia w brzuchu, a do miednicy wdmuchuje się gaz, aby umożliwić chirurgowi dostęp do jajników.

Do jamy brzusznej wprowadza się laparoskop (mały mikroskop w kształcie tuby ze światłem na końcu), aby chirurg mógł zobaczyć narządy wewnętrzne. Następnie chirurg usuwa torbiel przez małe nacięcia na skórze.

Po usunięciu torbieli nacięcia zostaną zamknięte za pomocą rozpuszczalnych szwów.

Preferowana jest laparoskopia, ponieważ powoduje mniej bólu i szybszy czas rekonwalescencji. Większość ludzi jest w stanie wrócić do domu tego samego lub następnego dnia.

Laparotomia

Jeśli twoja cysta jest szczególnie duża lub istnieje ryzyko, że może być rakowa, może być zalecana laparotomia.

Podczas laparotomii wykonuje się pojedyncze, większe nacięcie w brzuchu, aby zapewnić chirurgowi lepszy dostęp do torbieli.

Cała torbiel i jajnik można usunąć i wysłać do laboratorium w celu sprawdzenia, czy jest rakowa. Do zamknięcia nacięcia zostaną użyte szwy lub zszywki.

Może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni po zabiegu.

Po operacji

Czas powrotu do zdrowia po operacji jest inny dla każdego. Po usunięciu torbieli jajnika poczujesz ból brzucha, który powinien ustąpić w ciągu kilku dni.

Po laparoskopii lub laparotomii może minąć nawet 12 tygodni, zanim będzie można wznowić normalne czynności.

Jeśli torbiel zostanie wysłana na badania, wyniki powinny wrócić za kilka tygodni, a konsultant omówi z Tobą, czy potrzebujesz dalszego leczenia.

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli zauważysz następujące objawy podczas rekonwalescencji:

Te objawy mogą wskazywać na infekcję.

Twoja płodność

Jeśli nie przeszłaś menopauzy, twój chirurg postara się zachować jak najwięcej twojego układu rozrodczego. Często można po prostu usunąć torbiel i pozostawić oba jajniki w stanie nienaruszonym, co oznacza, że Twoja płodność powinna pozostać nienaruszona.

Jeśli trzeba usunąć 1 z jajników, pozostały jajnik nadal będzie jak zwykle uwalniać hormony i komórki jajowe. Nie powinno to wpływać na twoją płodność, chociaż zajście w ciążę może być nieco trudniejsze.

Czasami może być konieczne usunięcie obu jajników, nawet jeśli nie przeszłaś menopauzy. To wywołuje wczesną menopauzę i oznacza, że nie produkujesz już jaj.

Jednak nadal możliwe jest posiadanie dziecka po wszczepieniu do macicy komórki jajowej od dawcy. Będzie to wymagało omówienia ze specjalistami w ośrodku specjalizującym się w technikach wspomaganego rozrodu.

Jeśli przeszłaś menopauzę, oba jajniki mogą zostać usunięte, ponieważ nie produkują już jaj.

Upewnij się, że przed operacją omówisz z chirurgiem swoje obawy dotyczące płodności.

Lek na raka

Jeśli wyniki testu wskazują, że cysta jest rakowa, może być konieczne usunięcie obu jajników, macicy (macicy) i niektórych otaczających tkanek.

Spowodowałoby to wczesną menopauzę i oznaczałoby, że nie możesz już zajść w ciążę.

Przeczytaj więcej o leczeniu raka jajnika

Leczenie stanów powodujących torbiele jajników

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie stan, który może powodować torbiele jajników, taki jak endometrioza lub zespół policystycznych jajników (PCOS) , Twoje leczenie może być inne.

Na przykład endometriozę można leczyć środkami przeciwbólowymi, lekami hormonalnymi i / lub zabiegiem chirurgicznym w celu usunięcia lub zniszczenia obszarów tkanki endometriozy.

Przeczytaj więcej o leczeniu endometriozy i leczeniu PCOS .