Trądzik – powikłania

Blizny potrądzikowe mogą czasami rozwinąć się jako powikłanie trądziku. Każdy rodzaj trądziku może prowadzić do blizn, ale jest to bardziej powszechne, gdy najpoważniejsze rodzaje plam (guzki i cysty) pękają i uszkadzają pobliską skórę .

Blizny mogą również wystąpić, jeśli wybierzesz lub ściśniesz miejsca, więc ważne jest, aby tego nie robić.

Istnieją 3 główne rodzaje blizn potrądzikowych:

  • blizny po lodowcu – małe, głębokie dziury na powierzchni skóry, które wyglądają, jakby skóra została nakłuta ostrym przedmiotem
  • toczące się blizny – spowodowane pasmami tkanki bliznowatej, które tworzą się pod skórą, nadając powierzchni skórze rolowanie i nierówny wygląd
  • blizny po boksach – okrągłe lub owalne zagłębienia lub kratery w skórze

Leczenie blizn potrądzikowych

Zabiegi na blizny potrądzikowe są uważane za rodzaj operacji plastycznej, która zwykle nie jest dostępna w ramach . Jednak w przeszłości zdarzały się wyjątki, gdy wykazano, że blizny potrądzikowe spowodowały poważne cierpienie psychiczne.

Jeśli rozważasz operację plastyczną, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Będą w stanie omówić z Tobą opcje i doradzić, jakie jest prawdopodobieństwo przeprowadzenia procedury w ramach .

Wiele prywatnych klinik oferuje leczenie blizn potrądzikowych. Ceny mogą się znacznie różnić (od 500 GBP do ponad 10 000 GBP) w zależności od rodzaju wymaganego leczenia.

Witryna British Association of Aesthetic Plastic Surgeons zawiera więcej informacji na temat prywatnych metod leczenia dostępnych w Twojej okolicy.

Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania co do tego, co może przynieść zabieg kosmetyczny. Chociaż leczenie z pewnością może poprawić wygląd blizn, nie może ich całkowicie usunąć.

Zabiegi na blizny potrądzikowe obejmują:

Dermabrazja

Dermabrazja polega na usunięciu wierzchniej warstwy skóry za pomocą lasera lub specjalnie wykonanej szczotki drucianej.

Po zabiegu Twoja skóra będzie wyglądała na zaczerwienioną i obolałą przez kilka miesięcy, ale gdy goi się, powinieneś zauważyć poprawę wyglądu blizn.

Leczenie laserowe

Leczenie laserowe może być stosowane w leczeniu łagodnych do umiarkowanych blizn potrądzikowych. Istnieją 2 rodzaje zabiegów laserowych:

  • ablacyjny zabieg laserowy – gdzie lasery są używane do usunięcia niewielkiego skrawka skóry wokół blizny w celu uzyskania nowego, gładszego obszaru skóry
  • nieablacyjny zabieg laserowy – polegający na zastosowaniu laserów do stymulacji wzrostu nowego kolagenu (rodzaj białka występującego w skórze), który pomaga naprawić część uszkodzeń spowodowanych bliznami oraz poprawia wygląd

Techniki dziurkowania

Techniki dziurkowania są stosowane w leczeniu blizn po lodach i bliznach po wagonach. Istnieją 3 rodzaje technik uderzenia:

  • wycięcie stempla – stosowane w leczeniu łagodnych blizn po lodach. Bliznę usuwa się chirurgicznie, a pozostałą ranę uszczelnia się. Po zagojeniu rany pozostawia gładszą i bardziej wyrównaną powierzchnię skóry
  • uniesienie po uderzeniu – stosowane w leczeniu blizn po wagonach. Podstawę blizny usuwa się chirurgicznie, pozostawiając boki blizny na miejscu. Następnie podstawa jest ponownie mocowana po bokach, ale uniesiona tak, aby znalazła się na równi z powierzchnią skóry. To sprawia, że blizna jest znacznie mniej widoczna
  • przeszczepianie stempla – stosowane w leczeniu bardzo głębokich blizn po lodach. Podobnie jak w przypadku wycięcia stempla, blizna jest usuwana, ale rana jest „zatkana” próbką skóry pobraną z innego miejsca na ciele (zwykle z tyłu ucha)

Podporządkowanie

Subcision to zabieg chirurgiczny, który może być stosowany w leczeniu blizn toczących się. Podczas operacji górna warstwa skóry jest usuwana z tkanki bliznowatej. Pozwala to na gromadzenie się krwi pod dotkniętym obszarem. Skrzep krwi pomaga w tworzeniu tkanki łącznej, która wypycha toczącą się bliznę, tak aby znajdowała się na poziomie reszty powierzchni skóry.

Po wykonaniu podcięcia można zastosować dodatkowe leczenie, takie jak leczenie laserowe i dermabrazja, w celu dalszej poprawy wyglądu blizny.

Depresja

Trądzik może często wywoływać intensywne uczucie niepokoju i stresu, co czasami może sprawić, że osoby z tą chorobą zostaną wycofane społecznie. Ta kombinacja czynników może prowadzić do depresji u osób z trądzikiem.

Możesz mieć depresję, jeśli w ciągu ostatniego miesiąca często czułeś się przygnębiony, przygnębiony lub beznadziejny i nie masz zainteresowania lub przyjemności z robienia rzeczy.

Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko możecie mieć depresję, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem rodzinnym.

Leczenie depresji obejmuje:

Przeczytaj więcej o leczeniu depresji .

Wsparcie na trądzik

Obecnie w Anglii nie ma żadnej głównej organizacji charytatywnej ani grupy wsparcia dla osób dotkniętych trądzikiem.

Istnieje jednak szereg nieformalnych forów dyskusyjnych i blogów na temat trądziku w Internecie. Czytanie o doświadczeniach innych ludzi związanych z trądzikiem może okazać się pomocne.

Na przykład talkhealth zapewnia bezpłatne wsparcie dla trądziku i społeczność informacyjną .

Makijaż

Makijaż może pomóc ukryć blizny i może być szczególnie przydatny w przypadku blizn na twarzy.

Makijaż maskujący specjalnie zaprojektowany do maskowania blizn jest dostępny bez recepty w aptekach. Możesz również zwrócić się o poradę do swojego lekarza rodzinnego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zakrywaniu śladów, blizn, niezakaźnej chorobie skóry lub tatuażu, możesz również odwiedzić usługę kamuflażu skóry Zmiana twarzy lub zadzwonić pod numer 0300012 0275.