Gruźlica (TB) – leczenie

Leczenie gruźlicy (TB) zwykle polega na przyjmowaniu antybiotyków przez kilka miesięcy.

Chociaż gruźlica jest poważnym schorzeniem, które może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone, zgony są rzadkie po zakończeniu leczenia.

Większość osób nie musi przebywać w szpitalu podczas leczenia.

TB płuc

Jeśli masz zdiagnozowaną czynną gruźlicę płuc, chorobę płuc i objawy, zostanie Ci przepisany co najmniej 6-miesięczny cykl antybiotyków .

Zwykłe leczenie to:

 • 2 antybiotyki (izoniazyd i ryfampicyna) przez 6 miesięcy
 • 2 dodatkowe antybiotyki (pirazynamid i etambutol) przez pierwsze 2 miesiące 6-miesięcznego okresu leczenia

Może minąć kilka tygodni, zanim poczujesz się lepiej. Dokładny czas będzie zależał od ogólnego stanu zdrowia i ciężkości gruźlicy.

Po 2 tygodniach przyjmowania antybiotyków większość ludzi nie jest już zakaźna i czuje się lepiej.

Jednak ważne jest, aby kontynuować przyjmowanie leku dokładnie zgodnie z zaleceniami i ukończyć cały cykl antybiotyków.

Przyjmowanie leków przez 6 miesięcy to najlepszy sposób na zabicie bakterii gruźlicy.

Jeśli przerwiesz przyjmowanie antybiotyków przed zakończeniem kursu lub pominiesz dawkę, zakażenie gruźlicą może stać się oporne na antybiotyki.

Jest to potencjalnie poważne, ponieważ może być trudne do wyleczenia i będzie wymagało dłuższego cyklu leczenia różnymi i prawdopodobnie bardziej toksycznymi terapiami.

Jeśli codzienne przyjmowanie leku sprawia Ci trudność, zespół terapeutyczny może współpracować z Tobą, aby znaleźć rozwiązanie.

Może to obejmować regularny kontakt z zespołem terapeutycznym w domu, w klinice terapeutycznej lub w innym wygodniejszym miejscu.

Jeśli leczenie zakończy się prawidłowo, nie będziesz potrzebować żadnych dalszych badań ze strony specjalisty od gruźlicy. Możesz otrzymać poradę dotyczącą dostrzegania oznak nawrotu choroby, chociaż jest to rzadkie.

Gruźlica pozapłucna

Gruźlica pozapłucna – gruźlica, która występuje poza płucami – może być leczona przy użyciu tej samej kombinacji antybiotyków, co te stosowane w leczeniu gruźlicy płuc.

Jeśli masz gruźlicę w obszarach takich jak mózg lub worek otaczający serce (osierdzie), możesz początkowo przepisać kortykosteroid, taki jak prednizolon, na kilka tygodni, który będzie przyjmowany w tym samym czasie co antybiotyki. Pomoże to zmniejszyć obrzęk w dotkniętych obszarach.

Podobnie jak w przypadku gruźlicy płuc, ważne jest, aby przyjmować leki dokładnie zgodnie z zaleceniami i zakończyć cały cykl.

TB wielolekooporna

Chociaż w Wielkiej Brytanii rzadko występują szczepy gruźlicy, które są oporne na 2 lub więcej antybiotyków. Jest to znane jako gruźlica wielolekooporna.

Gruźlica wielolekooporna wymaga znacznie dłuższej terapii antybiotykami; od 9 do 24 miesięcy w zależności od szczepu. Gruźlica wielolekooporna ma zwykle gorsze wyniki niż gruźlica standardowa.

Utajona gruźlica

Gruźlica utajona to miejsce, w którym zostałeś zakażony bakterią TB, ale nie masz żadnych objawów aktywnej infekcji.

Jeśli masz utajoną gruźlicę i masz 65 lat lub mniej, zwykle zaleca się leczenie. Jednak antybiotyki stosowane w leczeniu gruźlicy mogą powodować uszkodzenie wątroby u osób starszych.

Jeśli problemem jest uszkodzenie wątroby i masz od 35 do 65 lat, zespół zajmujący się gruźlicą omówi z tobą zalety i wady leczenia utajonej gruźlicy.

Również utajona gruźlica nie zawsze jest leczona, jeśli uważa się, że jest lekooporna. W takim przypadku możesz być regularnie monitorowany, aby sprawdzić, czy infekcja nie uaktywniła się.

W niektórych przypadkach badanie i leczenie utajonej gruźlicy może być zalecane osobom, które wymagają leczenia osłabiającego ich układ odpornościowy, takiego jak długoterminowe leki steroidowe , chemioterapia lub biologiczne inhibitory, takie jak inhibitory TNF. Dzieje się tak, ponieważ istnieje ryzyko uaktywnienia się infekcji.

Leczenie utajonej gruźlicy zazwyczaj obejmuje:

 • albo przyjmowanie kombinacji ryfampicyny i izoniazydu przez 3 miesiące
 • lub sam izoniazyd przez 6 miesięcy

Skutki uboczne leczenia

Izoniazyd może powodować uszkodzenie nerwów (neuropatię obwodową) . Otrzymasz suplementy witaminy B6 (pirydoksyny), które będziesz mieć przy sobie, aby zmniejszyć to ryzyko. Czynność wątroby zostanie zbadana przed rozpoczęciem leczenia.

W rzadkich przypadkach antybiotyki stosowane w leczeniu gruźlicy mogą powodować poważne uszkodzenie oczu. Jeśli zamierzasz leczyć etambutolem, na początku leczenia należy również zbadać wzrok.

Skontaktuj się z zespołem leczenia gruźlicy, jeśli podczas leczenia pojawią się niepokojące objawy, takie jak:

 • bycie chorym
 • zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka)
 • niewyjaśniona wysoka temperatura
 • mrowienie lub drętwienie dłoni lub stóp
 • wysypka lub swędzenie skóry
 • zmiany widzenia, takie jak niewyraźne widzenie

Ryfampicyna może zmniejszać skuteczność niektórych rodzajów antykoncepcji, takich jak złożone tabletki antykoncepcyjne . Podczas przyjmowania ryfampicyny należy stosować alternatywną metodę antykoncepcji, taką jak prezerwatywy .

Ryfampicyna może również wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby zespół zajmujący się gruźlicą wiedział o wszystkich lekach, które przyjmujesz, przed rozpoczęciem leczenia gruźlicy.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji

Jeśli zdiagnozowano gruźlicę płuc, będziesz zarażać się przez około 2 do 3 tygodni leczenia.

Zwykle nie będziesz potrzebować izolacji w tym czasie, ale ważne jest, aby podjąć podstawowe środki ostrożności, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się gruźlicy na rodzinę i przyjaciół.

Powinieneś:

 • trzymaj się z dala od pracy, szkoły lub uczelni, dopóki zespół leczący gruźlicę nie poinformuje Cię, że powrót jest bezpieczny
 • zawsze zakrywaj usta – najlepiej jednorazową chusteczką – podczas kaszlu, kichania lub śmiechu
 • ostrożnie wyrzucić wszelkie zużyte chusteczki do zamkniętej plastikowej torebki
 • otwierać okna, gdy to możliwe, aby zapewnić dobry dopływ świeżego powietrza w obszarach, w których przebywasz
 • nie spać w tym samym pokoju, co inne osoby – możesz kaszleć lub kichać podczas snu, nie zdając sobie z tego sprawy

A jeśli ktoś, kogo znam, ma gruźlicę?

Kiedy u kogoś zostanie zdiagnozowana gruźlica, jego zespół terapeutyczny oceni, czy inne osoby są zagrożone infekcją.

Może to obejmować bliskie kontakty, np. Osoby mieszkające z osobą chorą na gruźlicę, a także kontakty przypadkowe, takie jak koledzy z pracy i kontakty towarzyskie.

Każdy, kto uzna, że jest zagrożony, zostanie poproszony o pójście na badanie i po uzyskaniu wyników otrzyma porady i wszelkie niezbędne leczenie.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz diagnozowanie gruźlicy .