Gruźlica (TB) – Diagnoza

Do rozpoznania gruźlicy (TB) stosuje się kilka testów, w zależności od podejrzanego rodzaju gruźlicy.

Lekarz rodzinny może skierować Cię do specjalisty od gruźlicy na badania i leczenie, jeśli uzna, że masz gruźlicę.

TB płuc

Rozpoznanie gruźlicy płucnej – gruźlicy atakującej płuca – może być trudne i zwykle potrzebnych jest kilka testów.

Możesz mieć w klatce piersiowej rentgenowskie , aby spojrzeć na zmiany w wyglądzie płuc, które są sugestywne TB. Często pobierane są również próbki flegmy i sprawdzane pod kątem obecności bakterii TB.

Testy te są ważne, aby pomóc w podjęciu decyzji o najskuteczniejszym leczeniu.

Gruźlica pozapłucna

W celu potwierdzenia podejrzenia gruźlicy pozapłucnej, czyli gruźlicy poza płucami, można zastosować kilka testów.

Te testy obejmują:

Możesz również mieć nakłucie lędźwiowe , podczas którego pobierana jest niewielka próbka płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) z podstawy kręgosłupa. CSF to płyn otaczający mózg.

Próbkę można sprawdzić, aby zobaczyć, czy gruźlica zainfekowała mózg i rdzeń kręgowy (ośrodkowy układ nerwowy).

Testowanie utajonej gruźlicy

W niektórych okolicznościach może być konieczne wykonanie testu w celu wykrycia utajonej gruźlicy – miejsca, w którym zostałeś zakażony bakterią TB, ale nie masz żadnych objawów.

Na przykład może być konieczne wykonanie testu, jeśli miałeś bliski kontakt z osobą, o której wiadomo, że ma aktywną chorobę gruźlicy obejmującą płuca, lub jeśli niedawno spędziłeś czas w kraju, w którym poziom gruźlicy jest wysoki.

Jeśli właśnie przeniosłeś się do Wielkiej Brytanii z kraju, w którym gruźlica jest powszechna, powinieneś otrzymać informacje i porady dotyczące potrzeby wykonywania badań. Twój lekarz rodzinny może zasugerować wykonanie testu podczas rejestracji jako pacjent.

Test Mantoux

Test Mantoux jest szeroko stosowanym testem na utajoną gruźlicę. Polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości substancji zwanej tuberkuliną PPD w skórę przedramienia. Nazywa się to również skórnym testem tuberkulinowym (TST).

Jeśli masz utajoną infekcję gruźlicą, twoja skóra będzie wrażliwa na tuberkulinę PPD i pojawi się mały, twardy czerwony guzek w miejscu wstrzyknięcia, zwykle w ciągu 48 do 72 godzin od wykonania testu.

Jeśli masz bardzo silną reakcję skórną, możesz potrzebować prześwietlenia klatki piersiowej, aby potwierdzić, czy masz aktywną chorobę TB.

Jeśli nie masz utajonej infekcji, Twoja skóra nie zareaguje na test Mantoux. Jednakże, ponieważ rozwój gruźlicy może zająć dużo czasu, może być konieczne ponowne badanie przesiewowe na późniejszym etapie.

Jeśli otrzymałeś szczepienie BCG , możesz mieć łagodną reakcję skórną na test Mantoux. Nie musi to oznaczać, że masz utajoną gruźlicę.

Test uwalniania interferonu gamma (IGRA)

Test uwalniania interferonu gamma (IGRA) to badanie krwi na gruźlicę, które staje się coraz szerzej dostępne.

IGRA może służyć do diagnozowania utajonej gruźlicy:

  • jeśli masz pozytywny wynik testu Mantoux
  • jeśli wcześniej otrzymałeś szczepienie BCG – test Mantoux może nie być w takich przypadkach wiarygodny
  • w ramach badań przesiewowych w kierunku gruźlicy, jeśli właśnie przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii z kraju, w którym gruźlica jest powszechna
  • jako część kontroli stanu zdrowia podczas rejestracji u lekarza rodzinnego
  • jeśli masz zamiar poddać się leczeniu, które osłabi twój układ odpornościowy
  • jeśli jesteś pracownikiem służby zdrowia