Histerektomia – rozważania

Jeśli masz histerektomię, a także usuwasz macicę, być może będziesz musiała zdecydować, czy usunąć szyjkę macicy lub jajniki.

Decyzje te są zwykle podejmowane na podstawie:

  • twoja historia medyczna
  • zalecenia lekarza
  • twoje osobiste uczucia

Ważne jest, abyś był świadomy różnych typów histerektomii i ich konsekwencji.

Usunięcie szyjki macicy (całkowita lub radykalna histerektomia)

Jeśli masz raka szyjki macicy , raka jajnika lub raka macicy (macicy) , możesz zalecić usunięcie szyjki macicy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się raka.

Nawet jeśli nie masz raka, usunięcie szyjki macicy eliminuje ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w przyszłości.

Wiele kobiet obawia się, że usunięcie szyjki macicy doprowadzi do utraty funkcji seksualnych, ale nie ma dowodów na poparcie tego.

Niektóre kobiety niechętnie usuwają szyjkę macicy, ponieważ chcą zachować jak największą część swojego układu rozrodczego.

Jeśli czujesz się w ten sposób, zapytaj swojego chirurga, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z utrzymaniem szyjki macicy.

Jeśli masz usuniętą szyjkę macicy, nie musisz już wykonywać badań przesiewowych szyjki macicy .

Jeśli nie masz usuniętej szyjki macicy, musisz kontynuować regularne badania przesiewowe szyjki macicy.

Usunięcie jajników (salpingooforektomia)

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zaleca, aby jajniki kobiety były usuwane tylko wtedy, gdy istnieje znaczne ryzyko towarzyszącej choroby, takiej jak rak jajnika.

Jeśli masz rodzinną historię raka jajnika lub raka piersi , może być zalecane usunięcie jajników, aby zapobiec zachorowaniu na raka w przyszłości.

Twój chirurg może omówić z Tobą zalety i wady usunięcia jajników. Jeśli twoje jajniki zostaną usunięte, twoje jajowody również zostaną usunięte.

Jeśli przeszłaś już menopauzę lub jesteś blisko niej, usunięcie jajników może być zalecane bez względu na przyczynę histerektomii.

Ma to na celu ochronę przed możliwością rozwoju raka jajnika.

Niektórzy chirurdzy uważają, że najlepiej jest pozostawić zdrowe jajniki na miejscu, jeśli ryzyko raka jajnika jest niewielkie – na przykład, jeśli nie ma rodzinnej historii choroby.

Dzieje się tak, ponieważ jajniki wytwarzają kilka żeńskich hormonów, które mogą pomóc w ochronie przed problemami zdrowotnymi, takimi jak słabe kości (osteoporoza) . Odgrywają również rolę w odczuwaniu pożądania seksualnego i przyjemności.

Jeśli wolisz zachować jajniki, upewnij się, że przed operacją poinformowałeś o tym chirurga.

Nadal możesz zostać poproszony o wyrażenie zgody na leczenie w celu usunięcia jajników, jeśli podczas operacji zostanie stwierdzona nieprawidłowość.

Przemyśl to dokładnie i omów ze swoim chirurgiem wszelkie obawy i obawy.

Chirurgiczna menopauza

Jeśli masz całkowitą lub radykalną histerektomię, która usuwa jajniki, menopauza wystąpi bezpośrednio po operacji, niezależnie od wieku. Nazywa się to menopauzą chirurgiczną.

Jeśli histerektomia pozostawi 1 lub oba jajniki w stanie nienaruszonym, istnieje szansa, że wystąpi menopauza w ciągu 5 lat od operacji.

Chociaż poziom hormonów spada po menopauzie, jajniki produkują testosteron nawet przez 20 lat.

Testosteron to hormon, który odgrywa ważną rolę w stymulowaniu pożądania seksualnego i przyjemności seksualnej.

Po menopauzie jajniki nadal wytwarzają niewielkie ilości hormonu estrogenu.

To brak estrogenu powoduje objawy menopauzy, takie jak:

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest zwykle stosowana w leczeniu objawów menopauzy, które występują po histerektomii.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Po usunięciu jajników może zostać Ci zaproponowana HTZ. Zastępuje to niektóre hormony używane do produkcji przez jajniki i łagodzi wszelkie objawy menopauzy.

Jest mało prawdopodobne, aby oferowana HTZ dokładnie odpowiadała hormonom produkowanym przez twoje jajniki.

Ilość hormonów wytwarzanych przez kobietę może się znacznie różnić i może być konieczne wypróbowanie różnych dawek i marek HTZ, zanim znajdziesz taką, która będzie dla ciebie odpowiednia.

Nie każdy jest odpowiedni dla HTZ. Na przykład nie jest zalecany kobietom, które miały zależny od hormonów rodzaj raka piersi lub chorobę wątroby.

Ważne jest, aby poinformować chirurga o wszelkich takich problemach zdrowotnych, jakie miałeś.

Jeśli możesz zastosować HTZ i oba jajniki zostały usunięte, ważne jest, aby kontynuować leczenie, aż do osiągnięcia normalnego wieku menopauzy (średni wiek to 51 lat).

Dowiedz się więcej o HRT

Badanie szyjki macicy

Jeśli szyjka macicy zostanie usunięta podczas histerektomii, nie będziesz już potrzebować badań przesiewowych szyjki macicy.

Jeśli szyjka macicy pozostanie na miejscu, będziesz musiał kontynuować regularne badania przesiewowe szyjki macicy .