Wodogłowie – leczenie

Wodogłowie (nadmiar płynu w mózgu) jest leczony operacyjnie.

Niemowlęta urodzone z wodogłowiem (wrodzonym) oraz dzieci lub dorośli, u których to wodogłowie się rozwija (wodogłowie nabyte) zwykle wymagają natychmiastowego leczenia w celu zmniejszenia ciśnienia w mózgu.

Jeśli wodogłowie nie jest leczone, wzrost ciśnienia spowoduje uszkodzenie mózgu.

Zarówno wrodzone, jak i nabyte wodogłowie leczy się za pomocą operacji przeciekowej lub neuroendoskopii.

Chirurgia zastawkowa

Podczas operacji przecieku do mózgu wszczepia się cienką rurkę zwaną przeciekiem. Nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) w mózgu przepływa przez przeciek do innej części ciała, zazwyczaj brzucha. Stąd jest wchłaniany do twojej krwi.

Wewnątrz bocznika znajduje się zawór, który kontroluje przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, dzięki czemu nie spływa on zbyt szybko. Możesz poczuć zastawkę jako guzek pod skórą na skórze głowy.

Operacja

Operacja przetoki wykonywana jest przez specjalistę chirurgii mózgu i układu nerwowego (neurochirurg). Odbywa się to w znieczuleniu ogólnym i zwykle trwa od 1 do 2 godzin.

Może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni po operacji, aby wyzdrowieć.

Jeśli masz szwy, mogą się rozpuścić lub wymagać usunięcia. Niektórzy chirurdzy używają zszywek skórnych do zamknięcia rany, które trzeba będzie usunąć po kilku dniach.

Po zainstalowaniu zastawki może być konieczne dalsze leczenie wodogłowia, jeśli zastawka zostanie zablokowana lub zakażona. Konieczna będzie wówczas operacja naprawy zastawki.

Endoskopowa trzecia ventriculostomia (ETV)

Alternatywą dla operacji przetokowej jest endoskopowa trzecia ventriculostomia (ETV).

Zamiast wstawiać zastawkę, chirurg robi dziurę w dnie mózgu, aby umożliwić uwolnienie uwięzionego płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) na powierzchnię mózgu, gdzie może zostać wchłonięty.

ETV nie jest odpowiedni dla każdego, ale może być opcją, jeśli gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgu jest spowodowane blokadą (obturacyjny wodogłowie). Płyn mózgowo-rdzeniowy będzie mógł spłynąć przez otwór, unikając zatoru.

Operacja

ETV wykonuje się w znieczuleniu ogólnym . Neurochirurg robi małą dziurę w czaszce i mózgu i używa endoskopu, aby zajrzeć do komór mózgu. Endoskop to długa, cienka rurka ze światłem i kamerą na jednym końcu.

Po zrobieniu małej dziury w dnie mózgu w celu odprowadzenia płynu, endoskop jest usuwany, a ranę zamykamy szwami. Procedura trwa około 1 godziny.

Ryzyko infekcji po ETV jest mniejsze niż w przypadku operacji przetoki. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, istnieje pewne ryzyko.

Przeczytaj więcej o powikłaniach wodogłowia .

Długoterminowe wyniki ETV są podobne do tych dla operacji bocznikowej. Podobnie jak w przypadku przecieków, istnieje ryzyko zatoru, który nastąpi miesiące lub lata po operacji, co spowoduje nawrót objawów.

Wodogłowie normalnego ciśnienia (NPH)

Wodogłowie o normalnym ciśnieniu (NPH), które zwykle dotyka osoby starsze, można czasami leczyć za pomocą przecieku. Jednak nie każdy z NPH odniesie korzyści z operacji przetoki.

Ponieważ istnieje ryzyko powikłań po operacji przetoki, będziesz potrzebować testów, aby ocenić, czy potencjalne korzyści z operacji przeważają nad ryzykiem.

Drenaż lędźwiowy lub test infuzji lędźwiowej, lub oba, można wykorzystać, aby dowiedzieć się, czy operacja przetokowa przyniesie Ci korzyści.

Dowiedz się o tych testach na naszej stronie dotyczącej diagnozowania wodogłowia .