Wodogłowie – Diagnoza

Skany mózgu służą do diagnozowania wodogłowia (nadmiar płynu w mózgu).

Wrodzony i nabyty wodogłowie

TK i rezonans magnetyczny są często używane w połączeniu, aby potwierdzić rozpoznanie wodogłowia obecnego od urodzenia (wrodzone) i wodogłowia, które rozwija się później u dzieci i dorosłych (nabyte).

Skanują one szczegółowo mózg. Mogą pokazać gromadzenie się płynu w mózgu i zwiększone ciśnienie, a także uwydatnić wszelkie wady strukturalne, które mogą powodować problem.

Czasami wrodzone wodogłowie jest wykrywane przed urodzeniem, podczas USG ciąży.

Wodogłowie normalnego ciśnienia

Wodogłowie o normalnym ciśnieniu (NPH) może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy pojawiają się stopniowo i są podobne do tych występujących w bardziej powszechnych stanach, takich jak choroba Alzheimera .

Ważne jest, aby postawić prawidłową diagnozę, ponieważ w przeciwieństwie do choroby Alzheimera objawy NPH można złagodzić dzięki leczeniu.

Twoi lekarze ocenią:

  • jak chodzisz (twój chód)
  • Twoje zdolności umysłowe
  • objawy wpływające na kontrolę pęcherza, takie jak nietrzymanie moczu
  • wygląd mózgu (za pomocą skanów)

NPH można zdiagnozować, jeśli masz trudności z chodzeniem, problemy psychiczne i problemy z pęcherzem oraz poziomy płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), które są wyższe niż zwykle. Jednak możesz nie mieć wszystkich tych objawów.

Można również przeprowadzić dalsze testy, aby zdecydować, czy skorzystasz z operacji, na przykład:

  • nakłucie lędźwiowe
  • test drenażu lędźwiowego
  • test infuzji lędźwiowej

Nakłucie lędźwiowe

Nakłucie lędźwiowe to procedura, w której próbka płynu mózgowo-rdzeniowego jest pobierana z dolnej części kręgosłupa. Następnie sprawdza się ciśnienie próbki płynu mózgowo-rdzeniowego.

Usunięcie części płynu mózgowo-rdzeniowego podczas nakłucia lędźwiowego może pomóc złagodzić objawy. Jeśli tak się stanie, operacja może przynieść korzyści (zobacz leczenie wodogłowia, aby dowiedzieć się więcej).

Test drenażu lędźwiowego

Możesz mieć drenaż lędźwiowy, jeśli nakłucie lędźwiowe nie poprawi twoich objawów.

W znieczuleniu miejscowym między kości kręgosłupa (kręg) wprowadza się rurkę, aby odprowadzić dużą ilość płynu mózgowo-rdzeniowego. Odbywa się to przez kilka dni, aby sprawdzić, czy objawy ulegną poprawie.

Test infuzji lędźwiowej

Podczas testu infuzji lędźwiowej płyn jest powoli wstrzykiwany do dolnej części kręgosłupa podczas pomiaru ciśnienia.

Twoje ciało powinno wchłonąć dodatkowy płyn, a ciśnienie powinno pozostać niskie. Jeśli twoje ciało nie może wchłonąć dodatkowego płynu, ciśnienie wzrośnie, co może wskazywać na NPH, a operacja będzie pomocna.