Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – Diagnoza

Aby zdiagnozować wrzodziejące zapalenie jelita grubego, lekarz rodzinny najpierw zapyta o objawy, ogólny stan zdrowia i historię choroby.

Zbadają Cię również fizycznie, sprawdzając objawy, takie jak bladość (spowodowana anemią ) i tkliwość brzucha (spowodowana stanem zapalnym).

Próbkę kału można sprawdzić pod kątem oznak infekcji, ponieważ zapalenie żołądka i jelit (zakażenie żołądka i jelit) może czasami mieć podobne objawy jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Można również przeprowadzić badania krwi , aby sprawdzić, czy nie ma anemii i czy w którejkolwiek części ciała występuje stan zapalny.

Dalsze testy

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa, że możesz mieć nieswoiste zapalenie jelit (IBD) (termin używany głównie do opisania 2 chorób: wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna ), możesz zostać skierowany do szpitala na dalsze badania.

Może to obejmować prześwietlenie lub tomografię komputerową, aby wykluczyć poważne komplikacje i szczegółowe badanie odbytnicy i okrężnicy.

Sigmoidoskopia

Rozpoznanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego można potwierdzić, badając poziom i rozległość zapalenia jelit.

Odbywa się to początkowo za pomocą sigmoidoskopu, cienkiej, elastycznej rurki zawierającej kamerę włożoną do odbytnicy (na dole).

Sigmoidoskopię można również zastosować do pobrania niewielkiej próbki tkanki z jelita, aby można ją było przetestować w laboratorium. Nazywa się to biopsją .

Zabieg może być niewygodny i możesz otrzymać środek uspokajający, który pomoże Ci się zrelaksować.

Zwykle zajmuje to około 15 minut i często możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Podczas tej procedury badana jest tylko odbytnica i dolna część okrężnicy.

Jeśli podejrzewa się, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego dotyczyło większej części okrężnicy, konieczne będzie kolejne badanie. Nazywa się to kolonoskopią.

Kolonoskopia

Kolonoskopia wykorzystuje elastyczną rurkę zawierającą kamerę zwaną kolonoskopem, która umożliwia zbadanie całej okrężnicy. Można również pobrać próbkę biopsji.

Przed wykonaniem kolonoskopii okrężnica musi być całkowicie pusta, dlatego należy wcześniej przyjąć silne środki przeczyszczające .

Kolonoskopia może być niewygodna, ale otrzymasz środki uspokajające i przeciwbólowe, które pomogą Ci się zrelaksować i sprawią, że procedura będzie jak najbardziej bezbolesna.

Procedura trwa około pół godziny i będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia.