Wyprysk tarczowy – leczenie

Nie ma prostego lekarstwa na wyprysk tarczowy, ale leki mogą pomóc złagodzić objawy.

Zabiegi obejmują:

Istnieje wiele różnych preparatów dla każdego rodzaju leków i warto poświęcić czas z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym, aby znaleźć najlepszy dla siebie.

W aptekach bez recepty można kupić szereg produktów zmiękczających skórę, substytuty mydła i niektóre kortykosteroidy do stosowania miejscowego. Niektóre z nich można kupić w ten sposób taniej niż na receptę.

Zapytaj farmaceutę o poradę dotyczącą różnych produktów i sposobu ich stosowania. Udaj się do lekarza rodzinnego, jeśli wyprysk nie poprawi się po zastosowaniu produktu dostępnego bez recepty.

Porady dotyczące samopomocy

Są również rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, które mogą pomóc kontrolować objawy wyprysku tarczowatego, takie jak:

 • unikanie mydeł i detergentów, w tym mydeł w płynie, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic i chusteczek nawilżanych – nawet jeśli nie podrażniają one Twojej skóry; zamiast tego użyj zmiękczającego substytutu mydła
 • ochrona skóry przed drobnymi skaleczeniami (na przykład przez noszenie rękawiczek), ponieważ skaleczenia mogą wywołać wyprysk tarczowy
 • codzienne kąpiele lub prysznice w letniej wodzie – stosowanie emolientu podczas mycia może złagodzić objawy, pamiętaj o tym, aby wkrótce po zabiegu na skórę
 • nie drapać wyprysków – utrzymywanie rąk w czystości i krótkich paznokci może pomóc zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry lub infekcji spowodowanej niezamierzonym drapaniem
 • upewniając się, że stosujesz i stosujesz zabiegi zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego lub farmaceuty

Jeśli uważasz, że Twoja skóra jest zainfekowana, skontaktuj się z lekarzem. Na przykład, jeśli w plamach egzemy występuje nadmierne płacz lub tkliwość.

Infekcja może się szybko rozprzestrzeniać, a stosowanie miejscowych kremów kortykosteroidowych może maskować lub dalej rozprzestrzeniać infekcję.

Emolienty

Emolienty to zabiegi nawilżające, które nakładasz bezpośrednio na skórę, aby zmniejszyć utratę wody i pokryć ją ochronną warstwą. Często są używane w leczeniu suchych lub łuszczących się chorób skóry, takich jak egzema.

Wybór emolientu

Dostępnych jest kilka różnych emolientów. Być może będziesz musiał wypróbować kilka, aby znaleźć taki, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Możesz również zalecić stosowanie kombinacji emolientów, takich jak:

 • maść do bardzo suchej skóry
 • krem lub balsam dla mniej suchej skóry
 • emolient zamiast mydła
 • 1 emolient do stosowania na twarz i dłonie, a inny do ciała

Różnica między balsamami, kremami i maściami polega na tym, ile zawierają olejku. Maści zawierają najwięcej oleju, więc mogą być dość tłuste, ale najskuteczniej utrzymują wilgoć w skórze. Balsamy zawierają najmniej oleju, więc nie są tłuste, ale mogą być mniej skuteczne. Kremy są gdzieś pomiędzy.

Kremy i płyny są zwykle bardziej odpowiednie dla obrzękniętych (objętych stanem zapalnym) obszarów skóry. Maści są bardziej odpowiednie dla obszarów suchej skóry, które nie są objęte stanem zapalnym.

Jeśli używasz jakiegoś emolientu przez jakiś czas, może stać się mniej skuteczny lub może zacząć podrażniać skórę. W takim przypadku lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł przepisać inny produkt.

Jak stosować emolienty

Używaj emolientu przez cały czas, nawet jeśli nie występują u Ciebie objawy, ponieważ może on zapobiec nawrotowi wyprysku tarczowatego. Wiele osób uważa za pomocne przechowywanie oddzielnych zapasów emolientów w pracy lub szkole.

Aby zastosować emolient:

 • użyj dużej ilości
 • nie wcierać – wygładzić w skórę w tym samym kierunku, w którym rosną włosy
 • przy bardzo suchej skórze emolient nakładać co 2-3 godziny lub w razie potrzeby częściej
 • po kąpieli lub prysznicu delikatnie osusz skórę, a następnie natychmiast nałóż emolient, gdy skóra jest jeszcze wilgotna

Jeśli jesteś narażony na czynniki drażniące w pracy, pamiętaj o regularnym stosowaniu emolientów w trakcie i po pracy.

Nie udostępniaj emolientów innym osobom.

Skutki uboczne

Czasami niektóre emolienty mogą podrażniać skórę. Jeśli masz wyprysk tarczowy, Twoja skóra będzie wrażliwa i może reagować na niektóre składniki dostępne bez recepty emolienty.

Jeśli Twoja skóra reaguje na emolient, przestań go używać i porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, który może polecić inny produkt.

Emolienty dodane do wody do kąpieli mogą sprawić, że kąpiel będzie bardzo śliska, dlatego należy uważać, wchodząc i wychodząc z wanny.

Miejscowe kortykosteroidy

W celu leczenia płatów wyprysku tarczowatego lekarz rodzinny może przepisać miejscowy kortykosteroid , który podaje się bezpośrednio na skórę, aby zmniejszyć stan zapalny.

Wybór miejscowego kortykosteroidu

Istnieją różne moce miejscowych kortykosteroidów, które można przepisać w zależności od ciężkości egzemy. Wyprysk krążkowy zwykle wymaga silniejszego rodzaju kortykosteroidu niż inne rodzaje egzemy.

Możesz przepisać krem do stosowania na widoczne obszary, takie jak twarz i dłonie, oraz maść do stosowania na noc lub w przypadku poważniejszych zaostrzeń.

Jak stosować miejscowe kortykosteroidy

Stosując kortykosteroidy, preparat należy dokładnie nałożyć na dotknięte obszary. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy postępować zgodnie z ulotką informacyjną dla pacjenta dołączoną do leku.

Nie należy stosować kortykosteroidu częściej niż dwa razy dziennie. Większość ludzi musi stosować go tylko raz dziennie.

Aby zastosować miejscowy kortykosteroid, wykonaj następujące czynności:

 1. Najpierw nałóż emolient i najlepiej odczekaj około 30 minut, aż emolient wsiąknie w skórę, przed zastosowaniem miejscowego kortykosteroidu.
 2. Zastosuj odpowiednią ilość miejscowego kortykosteroidu, aby pokryć dotknięty obszar, ale staraj się użyć najmniejszej możliwej ilości, aby opanować objawy.
 3. Stosować miejscowo kortykosteroid do ustąpienia stanu zapalnego, chyba że lekarz rodzinny zaleci inaczej.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli stosowałeś miejscowo kortykosteroid i objawy nie uległy poprawie.

Skutki uboczne

Miejscowe kortykosteroidy mogą powodować łagodne i krótkotrwałe uczucie pieczenia lub kłucia podczas ich stosowania. W rzadkich przypadkach mogą również powodować:

 • przerzedzenie skóry
 • zmiany koloru skóry
 • plamy (trądzik)
 • zwiększony wzrost włosów

Większość z tych działań niepożądanych ustąpi po zakończeniu leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie silniejszego miejscowego kortykosteroidu lub stosowanie dużej ilości zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Aby opanować objawy, należy użyć najmniejszej siły i możliwie najmniejszej ilości.

Tabletki steroidowe

W przypadku ciężkiego zaostrzenia, lekarz może przepisać tabletki steroidowe, które należy przyjmować do tygodnia.

Jeśli tabletki steroidowe są przyjmowane często lub przez długi czas, mogą powodować szereg skutków ubocznych, takich jak:

Z tego powodu jest mało prawdopodobne, aby lekarz przepisał powtarzające się kursy tabletek steroidowych bez skierowania Cię do specjalisty.

Antybiotyki

Jeśli twój wyprysk zostanie zainfekowany, możesz również przepisać antybiotyk.

Antybiotyki doustne

Jeśli masz rozległy obszar zakażonego wyprysku, możesz przepisać antybiotyk do przyjmowania doustnego. Jest to najczęściej flukloksacylina , którą zwykle przyjmuje się przez 1 tydzień.

Jeśli jesteś uczulony na penicylinę, możesz otrzymać alternatywę, taką jak klarytromycyna .

Miejscowe antybiotyki

Jeśli masz niewielką ilość zakażonego wyprysku, zwykle zostanie Ci przepisany miejscowy antybiotyk, taki jak kwas fusydowy . Leki te mają postać kremu lub maści, którą należy nakładać bezpośrednio na dotknięty obszar skóry.

Niektóre miejscowe antybiotyki zawierają również miejscowe kortykosteroidy.

W razie potrzeby antybiotyki miejscowe należy zwykle stosować do 2 tygodni.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to rodzaj leków, które powstrzymują działanie substancji zwanej histaminą we krwi. Twoje ciało często uwalnia histaminę, gdy wchodzi w kontakt z czynnikiem drażniącym. Histamina może powodować szeroki zakres objawów, w tym kichanie, łzawienie oczu i swędzenie.

Leki przeciwhistaminowe mogą być przepisywane podczas nawrotów wyprysku tarczowatego, aby poradzić sobie z objawami swędzenia, szczególnie jeśli przeszkadzają one w śnie. Jednak nie będą leczyć uszkodzonej skóry.

Wiele starszych rodzajów leków przeciwhistaminowych może powodować senność (senność), co może być przydatne, jeśli objawy wpływają na jakość snu. W przeciwnym razie poproś farmaceutę lub lekarza rodzinnego o zalecenie „nie uspokajającego” leku przeciwhistaminowego.

Terapie uzupełniające

Niektóre osoby mogą uznać terapie uzupełniające, takie jak leki ziołowe, pomocne w leczeniu egzemy, ale istnieje niewiele dowodów na to, że leki te są skuteczne.

Jeśli myślisz o zastosowaniu terapii uzupełniającej, porozmawiaj najpierw z lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że terapia jest dla Ciebie bezpieczna. Upewnij się, że nadal korzystasz z innych leków przepisanych przez lekarza rodzinnego.

Dalsze zabiegi

Jeśli zabiegi przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu nie są skuteczne w zwalczaniu objawów, może on skierować Cię na ocenę i leczenie przez lekarza specjalizującego się w chorobach skóry (dermatolog).

Dalsze metody leczenia, które mogą być dostępne u dermatologa, obejmują:

 • fototerapia – gdy dotknięty obszar skóry jest wystawiony na działanie światła ultrafioletowego (UV) w celu zmniejszenia stanu zapalnego
 • bandażowanie – gdy opatrunki lecznicze są nakładane na skórę
 • terapia immunosupresyjna – leki zmniejszające stan zapalny poprzez hamowanie układu odpornościowego