Choroba zwyrodnieniowa stawów – życie z

Przy odpowiednim wsparciu możesz prowadzić zdrowe, aktywne życie z chorobą zwyrodnieniową stawów. Stan niekoniecznie się pogarsza.

Żyj zdrowo

Dobra dieta i regularne ćwiczenia pomogą utrzymać silne mięśnie i kontrolować wagę, co jest dobre w chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także ma inne korzyści zdrowotne.

Dowiedz się więcej o:

Zdrowa dieta

Zdrowie i fitness

Tracić na wadze

Przyjmowanie leku

Ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli poczujesz się lepiej.

Ciągłe leki mogą czasami pomóc w zapobieganiu bólowi, chociaż jeśli leki zostały przepisane „w razie potrzeby”, może nie być konieczne ich przyjmowanie pomiędzy bolesnymi epizodami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przyjmowanego leku lub jakichkolwiek działań niepożądanych, które Twoim zdaniem mogą wystąpić, porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym.

Przydatne może być również przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do leku, która poinformuje Cię o możliwych interakcjach z innymi lekami lub suplementami.

Skontaktuj się z zespołem opieki zdrowotnej, jeśli planujesz przyjmować leki dostępne bez recepty, takie jak środki przeciwbólowe lub suplementy diety, ponieważ mogą one czasami zakłócać działanie leku.

Regularne przeglądy

Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą, będziesz regularnie kontaktować się z zespołem opieki zdrowotnej.

Dobre relacje z zespołem oznaczają, że możesz łatwo omówić swoje objawy lub obawy.

Im więcej zespół wie, tym bardziej może Ci pomóc.

Szczepienia

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, mogą być zachęcane do corocznego szczepienia przeciw grypie każdej jesieni w celu ochrony przed grypą .

Możesz również zalecić szczepienie przeciwko pneumokokom .

Jest to jednorazowy zastrzyk, który chroni przed poważną infekcją klatki piersiowej zwaną pneumokokowym zapaleniem płuc .

Rozmowa z innymi

Wiele osób uważa, że pomocne jest rozmawianie z innymi ludźmi, którzy są w podobnej do nich sytuacji.

Możesz znaleźć wsparcie w grupie lub rozmawiając indywidualnie z osobą cierpiącą na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Organizacje pacjentów mają lokalne grupy, w których można spotkać inne osoby z tym samym schorzeniem.

Infolinia Versus Arthritis jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00. Zadzwoń pod bezpłatny numer 0800 5200 520.

Możesz również wysłać je e-mailem na adres helpline@versusarthritis.org

Versus Arthritis ma również forum internetowe , na którym można komunikować się z innymi osobami z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Praca i pieniądze

Jeśli masz ciężką chorobę zwyrodnieniową stawów i nadal pracujesz, objawy mogą wpływać na twoje życie zawodowe i mogą wpływać na twoją zdolność do wykonywania pracy.

Jeśli musisz przerwać pracę lub pracować w niepełnym wymiarze godzin z powodu zapalenia stawów, możesz mieć trudności z finansami.

Możesz być uprawniony do 1 lub więcej z następujących rodzajów wsparcia finansowego:

Możesz kwalifikować się do innych świadczeń, jeśli masz dzieci mieszkające w domu lub o niskich dochodach gospodarstwa domowego.