Zapalenie pęcherza – leczenie

Łagodne zapalenie pęcherza zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, chociaż czasami może być konieczne zażywanie antybiotyków.

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym w celu uzyskania porady i leczenia, jeśli:

 • nie jesteś pewien, czy masz zapalenie pęcherza
 • objawy nie ustępują w ciągu 3 dni
 • często masz zapalenie pęcherza moczowego
 • u pacjenta występują poważne objawy, takie jak krew w moczu
 • jesteś w ciąży i masz objawy zapalenia pęcherza
 • jesteś mężczyzną i masz objawy zapalenia pęcherza moczowego
 • Twoje dziecko ma objawy zapalenia pęcherza

Kobiety, które miały wcześniej zapalenie pęcherza moczowego lub mają łagodne objawy przez mniej niż 3 dni, niekoniecznie muszą iść do lekarza rodzinnego, ponieważ łagodne przypadki często ustępują bez antybiotyków .

Możesz wypróbować sposoby samopomocy lub poprosić farmaceutę o poradę.

Rzeczy, które możesz spróbować samemu

Jeśli miałeś wcześniej zapalenie pęcherza i nie czujesz, że potrzebujesz wizyty u lekarza rodzinnego lub masz łagodne objawy przez mniej niż 3 dni, poniższe porady mogą pomóc złagodzić objawy, dopóki stan nie ustąpi:

 • przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen (zawsze należy zapoznać się z ulotką informacyjną leku, aby sprawdzić, czy można ją przyjąć, aw przypadku wątpliwości skonsultować się z farmaceutą)
 • pij dużo wody (może to pomóc wypłukać infekcję z pęcherza, a niektórym osobom jest to pomocne, chociaż nie jest jasne, jak skuteczna jest w rzeczywistości)
 • nie uprawiaj seksu, dopóki nie poczujesz się lepiej, ponieważ może to pogorszyć stan

Niektórzy uważają, że picie soku żurawinowego lub używanie produktów obniżających kwasowość moczu (takich jak wodorowęglan sodu lub cytrynian potasu) zmniejsza ich objawy, ale nie ma dowodów na to, że są skuteczne.

Te produkty również nie są odpowiednie dla każdego. Jeśli zażywasz inne leki, przed wypróbowaniem ich skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą.

Antybiotyki

W niektórych przypadkach lekarz rodzinny może przepisać kurację antybiotykową. Zwykle wymaga to przyjmowania tabletki lub kapsułki 2 do 4 razy dziennie przez 3 dni.

Niektórym kobietom przepisuje się je na 5 do 10 dni.

Antybiotyki powinny dość szybko zacząć działać. Wróć do swojego lekarza rodzinnego, jeśli objawy nie zaczną się poprawiać w ciągu kilku dni.

Większość ludzi nie ma żadnych skutków ubocznych leczenia antybiotykami, ale możliwe skutki uboczne mogą obejmować nudności lub wymioty, swędzenie , wysypkę i biegunkę .

Jeśli zapalenie pęcherza nadal powraca

Jeśli nadal masz zapalenie pęcherza moczowego (nawracające zapalenie pęcherza), lekarz może przepisać antybiotyki zastępcze lub antybiotyki w trybie ciągłym.

Antybiotyk rezerwowy to recepta, którą możesz zanieść do apteki, gdy następnym razem wystąpią objawy zapalenia pęcherza, bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego.

Ciągłe antybiotyki są przyjmowane przez kilka miesięcy, aby zapobiec dalszym epizodom zapalenia pęcherza.

Można je przepisać:

 • jeśli po odbyciu stosunku płciowego zwykle występuje zapalenie pęcherza moczowego (w ciągu 2 godzin od stosunku płciowego można otrzymać receptę na antybiotyki)
 • jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie jest związane z uprawianiem seksu (możesz otrzymać antybiotyk w małej dawce na okres próbny 6 miesięcy)

Twój lekarz może również zalecić niektóre, chociaż nie jest jasne, jak skuteczne są one.