Zapalenie pęcherza – przyczyny

Zapalenie pęcherza jest zwykle spowodowane infekcją bakteryjną, chociaż czasami zdarza się, gdy pęcherz jest podrażniony lub uszkodzony z innego powodu.

Infekcje bakteryjne

Uważa się, że większość infekcji występuje, gdy bakterie, które żyją nieszkodliwie w jelitach lub na skórze, dostają się do pęcherza przez cewkę moczową (rurkę odprowadzającą mocz z organizmu) i zaczynają się namnażać.

Zapalenie pęcherza moczowego występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, prawdopodobnie dlatego, że odbyt (odcinek tylny) jest bliżej cewki moczowej u kobiet, a cewka moczowa jest znacznie krótsza.

Nie zawsze jest oczywiste, w jaki sposób bakterie dostają się do pęcherza.

Ale niektóre rzeczy mogą zwiększyć ryzyko takiego zdarzenia, w tym:

Co może zwiększyć Twoje ryzyko?

Istnieje wiele rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji w pęcherzu.

Niektóre z nich są opisane na tej stronie.

Brak możliwości opróżnienia pęcherza

Jeśli nie możesz całkowicie opróżnić pęcherza, bakterie, które dostaną się do środka, mogą nie zostać wypłukane, gdy pójdziesz do toalety i mogą się łatwiej namnażać.

Możesz nie być w stanie całkowicie opróżnić pęcherza, jeśli:

Klimakterium

U kobiet, które przeszły lub przechodzą menopauzę , wyściółka cewki moczowej może się kurczyć i stać się cieńsza z powodu braku hormonu estrogenu.

Naturalna równowaga bakterii w pochwie może również ulec zmianie, co może umożliwić rozpowszechnienie potencjalnie szkodliwych bakterii.

Może to uczynić cewkę moczową bardziej podatną na infekcję, która może rozprzestrzenić się do pęcherza.

Cukrzyca

Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie zapalenia pęcherza, jeśli masz cukrzycę , stan, w którym poziom cukru w twoim ciele staje się zbyt wysoki.

Wysoki poziom cukru w moczu może zapewnić dobre środowisko do namnażania się bakterii, więc wszelkie bakterie, które dostaną się do pęcherza, są bardziej narażone na zapalenie pęcherza.

Inne przyczyny zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza może być również spowodowane uszkodzeniem lub podrażnieniem cewki moczowej i pęcherza.

Może to wynikać z:

Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się również z rekreacyjnym używaniem ketaminy.