Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) – Życie z

Opieka nad dzieckiem z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) może być wyczerpująca.

Impulsywne, nieustraszone i chaotyczne zachowania typowe dla ADHD mogą sprawić, że codzienne czynności będą wyczerpujące i stresujące.

Sposoby radzenia sobie

Chociaż czasami może to być trudne, należy pamiętać, że dziecko z ADHD nie może pomóc w swoim zachowaniu. Osoby z ADHD mają trudności z tłumieniem impulsów, co oznacza, że nie przestają zastanawiać się nad sytuacją lub konsekwencjami, zanim zaczną działać.

Jeśli opiekujesz się dzieckiem z ADHD, poniższe porady mogą być pomocne.

Zaplanuj dzień

Zaplanuj dzień, aby Twoje dziecko wiedziało, czego się spodziewać. Ustalone rutyny mogą mieć wpływ na to, jak dziecko z ADHD radzi sobie w codziennym życiu.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko musi przygotować się do szkoły, podziel je na ustrukturyzowane kroki, aby dokładnie wiedziało, co musi zrobić.

Wyznacz wyraźne granice

Upewnij się, że wszyscy wiedzą, jakiego zachowania się oczekuje, i wzmacniaj pozytywne zachowanie natychmiastowymi pochwałami lub nagrodami. Bądź jasny, korzystając z możliwych do wyegzekwowania konsekwencji, takich jak odebranie przywileju, jeśli granice zostaną przekroczone i konsekwentnie przestrzegaj ich.

Bądź pozytywnie nastawiony

Pochwal się konkretnie. Zamiast powiedzieć generałowi: „Dzięki, że to zrobiłeś”, możesz powiedzieć: „Naprawdę dobrze umyłaś naczynia. Dziękuję”.

Dzięki temu Twoje dziecko będzie jasne, że jesteś zadowolony i dlaczego.

Dawać instrukcje

Jeśli prosisz dziecko o zrobienie czegoś, podaj krótkie instrukcje i bądź konkretny. Zamiast pytać: „Czy możesz posprzątać swoją sypialnię?” powiedz: „Proszę włóż swoje zabawki do pudełka i odłóż książki z powrotem na półkę”.

Dzięki temu jest jaśniejsze, co Twoje dziecko musi zrobić, i stwarza okazje do pochwał, gdy zrobi to dobrze.

Program motywacyjny

Skonfiguruj swój własny program motywacyjny za pomocą wykresu punktowego lub gwiezdnego, aby dobre zachowanie przyniosło przywilej. Na przykład dobre zachowanie na zakupach zapewni Twojemu dziecku czas spędzony przy komputerze lub w jakiejś grze.

Zaangażuj w to swoje dziecko i pozwól mu pomóc zdecydować, jakie będą uprawnienia.

Te wykresy wymagają regularnych zmian lub stają się nudne. Cele powinny być:

  • natychmiastowe – na przykład codziennie
  • średniozaawansowany – na przykład co tydzień
  • długoterminowe – na przykład trzymiesięczne

Spróbuj skupić się na jednym lub dwóch zachowaniach naraz.

Interweniuj wcześnie

Uważaj na znaki ostrzegawcze. Jeśli Twoje dziecko wygląda, jakby było sfrustrowane, nadmiernie pobudzone i wkrótce straci samokontrolę, interweniuj.

Odwróć uwagę dziecka, jeśli to możliwe, odsuwając je od sytuacji. To może ich uspokoić.

Sytuacje społeczne

Niech sytuacje towarzyskie będą krótkie i słodkie. Zapraszaj znajomych do zabawy, ale staraj się, aby czas zabawy był krótki, aby Twoje dziecko nie straciło samokontroli. Nie próbuj tego robić, gdy Twoje dziecko jest zmęczone lub głodne, na przykład po dniu spędzonym w szkole.

Ćwiczenie

Upewnij się, że Twoje dziecko ma dużo aktywności fizycznej w ciągu dnia. Chodzenie, skakanie i uprawianie sportu mogą pomóc Twojemu dziecku w zmęczeniu się i poprawić jakość jego snu.

Upewnij się, że nie robią nic zbyt forsownego lub ekscytującego przed pójściem spać.

Przeczytaj naszą stronę poświęconą zdrowiu i kondycji , która zawiera informacje o tym, jak być aktywnym i ile aktywności Ty i Twoje dziecko powinniście wykonywać.

Jedzenie

Miej oko na to, co je Twoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko jest nadpobudliwe po spożyciu pewnych pokarmów, które mogą zawierać dodatki lub kofeinę, prowadź ich dziennik i omów je z lekarzem.

Pora snu

Trzymaj się rutyny. Upewnij się, że Twoje dziecko kładzie się spać o tej samej porze każdej nocy i wstaje o tej samej porze rano.

Unikaj nadmiernej stymulacji czynności w godzinach przed snem, takich jak gry komputerowe lub oglądanie telewizji.

W nocy

Problemy ze snem i ADHD mogą stanowić błędne koło. ADHD może prowadzić do problemów ze snem, co z kolei może pogorszyć objawy.

Wiele dzieci z ADHD wielokrotnie wstaje po położeniu się do łóżka i ma przerwany rytm snu. Wypróbowanie rutyny przyjaznej dla snu może pomóc Twojemu dziecku i sprawić, że pójście spać będzie mniejszym polem walki.

Przeczytaj więcej informacji na temat tworzenia rytuału przed snem dla lepszego snu .

Pomoc w szkole

Dzieci z ADHD często mają problemy ze swoim zachowaniem w szkole, a stan ten może negatywnie wpływać na postępy dziecka w nauce.

Porozmawiaj z nauczycielami swojego dziecka lub koordynatorem ds. Specjalnych potrzeb edukacyjnych w ich szkole (SENCO) na temat dodatkowego wsparcia, jakiego może potrzebować Twoje dziecko.

Dorośli z ADHD

Jeśli jesteś osobą dorosłą żyjącą z ADHD, przydatne mogą być następujące porady:

Przeczytaj o życiu z ADHD na stronie internetowej AADD-UK . AADD-UK jest organizacją charytatywną skierowaną do osób dorosłych z ADHD.

AADD-UK posiada również listę grup wsparcia w całej Wielkiej Brytanii, w tym grupy dla dorosłych, rodziców i opiekunów.