Złamanie biodra – powrót do zdrowia

Po złamaniu stawu biodrowego będziesz mieć dostosowany program rehabilitacji, który pomoże Ci jak najszybciej odzyskać mobilność i niezależność.

Udowodniono, że szybka operacja i skuteczny program rehabilitacji skracają czas pobytu pacjenta w szpitalu i pomagają mu szybciej odzyskać sprawność.

Zespół multidyscyplinarny

Twoja rehabilitacja będzie zazwyczaj obejmować zespół wielodyscyplinarny (zespół różnych pracowników służby zdrowia pracujących razem). W skład zespołu mogą wchodzić:

Rehabilitacja w szpitalu

Ocena fizjoterapeutyczna i mobilizacja, np. Ćwiczenia z obciążeniem, należy rozpocząć dzień po operacji złamania biodra.

Podczas pobytu w szpitalu rehabilitacja może odbywać się w:

  • oddział ortopedyczny – dla osób ze schorzeniami kości i stawów
  • oddział rehabilitacyjny – dla osób poddawanych rehabilitacji
  • oddział rehabilitacji ortopedycznej geriatrycznej – dla osób starszych ze schorzeniami ortopedycznymi

Zostanie zwolniony

To, jak długo będziesz musiał pozostać w szpitalu, będzie zależeć od Twojego stanu zdrowia i tego, jak szybko odzyskasz mobilność. Jeśli poza tym jesteś zdrowy, możesz opuścić szpital około tygodnia po operacji.

Przed wypisaniem terapeuta zajęciowy może ocenić Twój dom, aby sprawdzić, czy będziesz potrzebować zamontowanych przyrządów ułatwiających poruszanie się, takich jak poręcze. Możesz również otrzymać pomoc do chodzenia, taką jak laska lub kula.

Twój lekarz rodzinny i opiekun (jeśli go masz) mogą zostać poinformowani o wypisie, aby można było przygotować plany wsparcia. Po zwolnieniu może być konieczne:

  • powrót do szpitala na wizytę rehabilitacyjną
  • udać się do lekarza rodzinnego na wizytę kontrolną
  • mieć wizyty lub telefony w domu od pracowników służby zdrowia zaangażowanych w opiekę nad Tobą

Zostanie to z tobą omówione przed wypisaniem.

Dowiedz się więcej o organizowaniu opieki przed opuszczeniem szpitala .

Program rehabilitacji

Po złamaniu biodra przejdziesz program rehabilitacji, który obejmuje ćwiczenia poprawiające siłę i mobilność.

Twój indywidualny program będzie zależał od aktualnego poziomu sprawności i sprawności ruchowej i może obejmować niektóre z poniższych:

Niezwykle ważne jest przestrzeganie programu rehabilitacji po złamaniu biodra, aby odzyskać jak największą sprawność i mobilność.

Opieka i wsparcie

Warto przeczytać nasz przewodnik po opiece i wsparciu społecznym – napisany z myślą o osobach wymagających opieki i wsparcia, a także ich opiekunach i rodzinie.

Zawiera informacje i porady dotyczące:

Wiek w Wielkiej Brytanii

Age UK, organizacja charytatywna na rzecz osób starszych, oferuje bardziej przydatne informacje i porady dotyczące zdrowych kości i utrzymania formy .