Złamanie biodra – Leczenie

Złamania biodra są zwykle leczone chirurgicznie w szpitalu.

Większość ludzi będzie wymagała operacji w celu naprawienia złamania lub wymiany całości lub części biodra, najlepiej tego samego dnia, w którym zostali przyjęci do szpitala lub następnego dnia.

Istnieją różne operacje, które opisano poniżej. Rodzaj operacji będzie zależeć od:

  • rodzaj złamania – gdzie w kości udowej (kości udowej) znajduje się złamanie
  • Twój wiek
  • jak bardzo mobilny byłeś przed złamaniem biodra
  • zdolność psychiczną do udziału w programie rehabilitacji pooperacyjnej
  • stan kości i stawów – na przykład, czy masz zapalenie stawów , czy nie

Fiksacja wewnętrzna

Stabilizacja wewnętrzna ma miejsce, gdy szpilki, śruby, pręty lub płytki są używane do utrzymywania kości w miejscu podczas gojenia.

Zwykle jest używany do:

  • złamanie poza panewką stawu biodrowego (złamanie pozatorebkowe)
  • złamanie wewnątrz panewki stawu biodrowego (złamanie wewnątrztorebkowe) – jeśli jest stabilne i nie poruszyło się znacząco (nie przemieszczone)

Jeśli w przypadku złamania wewnątrztorebkowego stosuje się stabilizację wewnętrzną, przez kilka miesięcy będziesz mieć wizyty kontrolne z prześwietleniem rentgenowskim, aby sprawdzić, czy dobrze się goi.

Hemiartroplastyka

Hemiartroplastyka polega na zastąpieniu głowy kości udowej protezą (część fałszywa). Głowa kości udowej to zaokrąglona górna część kości udowej (kość udowa), która znajduje się w panewce biodrowej.

Procedura ta jest często preferowaną opcją w przypadku złamania wewnątrztorebkowego (wewnątrz panewki stawu biodrowego) u osoby, która miała już ograniczoną ruchomość przed złamaniem.

W tego typu złamaniach preferowaną opcją jest wymiana.

Całkowita wymiana biodra

Pełna wymiana stawu biodrowego to operacja polegająca na zastąpieniu zarówno gniazda w stawie biodrowym, jak i zaokrąglonej górnej części kości udowej (głowy kości udowej) protezą (część fałszywa).

Jest to bardziej poważna operacja niż hemiartroplastyka i nie jest konieczna u większości pacjentów, ale można ją rozważyć, jeśli masz już chorobę wpływającą na stawy, taką jak zapalenie stawów, lub jesteś bardzo aktywny.

Dowiedz się więcej o wymianie stawu biodrowego .

Ocena przedoperacyjna

Jeśli jesteś w stabilnym stanie, najlepiej będzie mieć operację w ciągu 48 godzin od przybycia do szpitala.

Będziesz mieć ocenę przedoperacyjną, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia i upewnić się, że jesteś gotowy do operacji.

Podczas oceny zostaniesz zapytany o leki, które obecnie zażywasz, a wszelkie niezbędne testy i dochodzenia zostaną przeprowadzone.

Będziesz mieć również ocenę znieczulenia, aby zdecydować, jakiego rodzaju znieczulenia użyć. Różne typy obejmują:

Przed operacją

Złamania biodra mogą być bardzo bolesne. Podczas diagnozy i leczenia należy podać lek łagodzący ból. Początkowo lek przeciwbólowy jest zwykle podawany za pomocą igły do żyły w ramieniu (dożylnie), z miejscowym zastrzykiem znieczulającym w okolicy biodra.

Zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powstania zakrzepu krwi w żyle, dlatego zostaną podjęte kroki w celu zmniejszenia tego ryzyka. Na przykład możesz mieć zastrzyki z heparyny, która jest antykoagulantem, który zmniejsza zdolność krwi do krzepnięcia.

Podczas pobytu w szpitalu będziesz nadal monitorowany pod kątem zakrzepów krwi. Po wypisaniu możesz nadal potrzebować lekarstw.

Twoja operacja

Operacja może zająć kilka godzin.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojej operacji, zapytaj swojego chirurga lub innego członka zespołu opieki.

Po operacji rozpoczniesz program rehabilitacji. Może to mieć miejsce na innym oddziale niż ten, na którym miałeś operację.

Dowiedz się więcej o:

Przydatne może być również przeczytanie naszego przewodnika po opiece i wsparciu społecznym – napisanego z myślą o osobach wymagających opieki i wsparcia, a także opiekunach i rodzinach.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze jest alternatywą dla operacji. Obejmuje długi okres leżenia w łóżku i nie jest często używany, ponieważ może:

  • pogorszyć samopoczucie ludzi w dłuższej perspektywie
  • wymagają dłuższego pobytu w szpitalu
  • spowolnić regenerację

Jednak leczenie zachowawcze może być konieczne, jeśli operacja nie jest możliwa – na przykład, jeśli ktoś jest zbyt słaby, aby poradzić sobie z operacją lub jeśli nie trafił do szpitala bezpośrednio po wystąpieniu złamania i już zaczęło się goić.

Osteoporoza

Do złamań biodra często dochodzi u osób z osteoporozą (słabe i kruche kości). Podczas pobytu w szpitalu powinieneś zostać zbadany pod kątem osteoporozy.

Jeśli masz osteoporozę lub istnieje wysokie ryzyko jej rozwoju, będziesz z tego powodu leczony podczas pobytu w szpitalu.

Dowiedz się więcej o leczeniu osteoporozy .