Niedokrwistość sierpowata – życie z

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić i środków ostrożności, które możesz podjąć, aby zachować jak najwięcej zdrowia, jeśli masz niedokrwistość sierpowatą.

Zarządzanie bólem sierpowatokrwinkowym

Możesz zmniejszyć ryzyko bolesnych epizodów (przełomów sierpowatokrwinkowych), unikając rzeczy, które mogą je wywołać.

Spróbuj:

 • pij dużo płynów, zwłaszcza podczas upałów – odwodnienie zwiększa ryzyko przełomu sierpowatego
 • unikaj ekstremalnych temperatur – ubierz się odpowiednio do pogody i unikaj nagłych zmian temperatury, np. pływania w zimnej wodzie
 • uważaj na dużych wysokościach – brak tlenu na dużych wysokościach może wywołać kryzys (podróż samolotem nie powinna być problemem, ponieważ samoloty są pod ciśnieniem, aby utrzymać stały poziom tlenu)
 • unikaj bardzo forsownych ćwiczeń – osoby z niedokrwistością sierpowatokrwinkową powinny być aktywne, ale najlepiej unikać intensywnych czynności, które powodują poważną zadyszkę
 • unikaj alkoholu i palenia – alkohol może powodować odwodnienie, a palenie może wywołać poważną chorobę płuc zwaną zespołem ostrej klatki piersiowej
 • relaks – stres może wywołać przełom sierpowaty, więc może pomóc nauczyć się technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe

Twój zespół medyczny może udzielić Ci więcej porad dotyczących unikania wyzwalaczy.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie się na leczenie bolesnych epizodów w domu. Miej pod ręką środki przeciwbólowe ( paracetamol lub ibuprofen ) i rozważ zakup podgrzewanych podpasek, aby złagodzić ból.

Dowiedz się więcej o leczeniu anemii sierpowatokrwinkowej

Unikanie infekcji

Zwykle podaje się antybiotyki i zaleca się szczepienia, aby zapobiec najpoważniejszym infekcjom, ale są też rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko.

Na przykład, powinieneś upewnić się, że przestrzegasz dobrych środków higieny żywności, aby zapobiec zatruciu pokarmowemu .

 • regularnie myj ręce mydłem i wodą – szczególnie po skorzystaniu z toalety i przed kontaktem z jedzeniem
 • dokładnie gotuj jedzenie – szczególnie upewnij się, że podgrzane jedzenie, mięso i większość rodzajów owoców morza gotuje się na parze w środku przed ich spożyciem
 • przechowuj żywność prawidłowo – upewnij się, że schłodzona żywność jest przechowywana w lodówce, a ugotowane resztki, które zamierzasz później podgrzać, nie będą pozostawione na długo

Jeśli planujesz podróż na pokładzie, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki zdrowotnej, ponieważ może to oznaczać, że potrzebujesz dodatkowych leków lub szczepień.

Na przykład, jeśli podróżujesz do obszaru, w którym występuje malaria , ważne jest, aby zażywać leki przeciwmalaryczne .

Za granicą może być również konieczne podjęcie dodatkowych środków ostrożności dotyczących żywności i wody .

Ciąża i antykoncepcja

Kobiety z niedokrwistością sierpowatokrwinkową mogą mieć zdrową ciążę, ale warto najpierw porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej w celu uzyskania porady.

Warto dowiedzieć się, czy Twój partner jest nosicielem anemii sierpowatej i omówić jej konsekwencje z doradcą.

Niektóre leki na sierpowate komórki, takie jak hydroksymocznik, mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Może być konieczne zaprzestanie ich stosowania przed próbą zajścia w ciążę.

W czasie ciąży istnieje zwiększone ryzyko problemów, takich jak anemia, ból sierpowaty, poronienie i stan przedrzucawkowy .

W czasie ciąży możesz potrzebować dodatkowego monitorowania i leczenia, aby zapobiec problemom.

Jeśli nie planujesz ciąży, zastosuj skuteczną metodę antykoncepcji .

Środki ostrożności dotyczące chirurgii w przypadku niedokrwistości sierpowatokrwinkowej

Ważne jest, aby powiadomić personel medyczny, jeśli w jakimkolwiek momencie zajdzie potrzeba operacji w znieczuleniu ogólnym . Poinformuj swojego chirurga, że masz anemię sierpowatą.

Dzieje się tak, ponieważ znieczulenie ogólne może powodować problemy u osób z niedokrwistością sierpowatokrwinkową, w tym zwiększone ryzyko wystąpienia przełomu sierpowatokrwinkowego.

Możesz potrzebować ścisłego monitorowania podczas operacji, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość płynów i tlenu oraz utrzymujesz ciepło.

Czasami może być konieczna wcześniejsza transfuzja krwi, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Kiedy uzyskać poradę medyczną

Upewnij się, że wiesz, kiedy uzyskać poradę medyczną i dokąd się udać, ponieważ sierpowata choroba może powodować szereg poważnych problemów, które mogą pojawić się nagle.

Problemy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

 • wysoka temperatura powyżej 38C (lub jakakolwiek podwyższona temperatura u dziecka)
 • silny ból, który nie reaguje na leczenie w domu
 • silne wymioty lub biegunka
 • silny ból głowy , zawroty głowy lub sztywność karku
 • trudności w oddychaniu
 • bardzo blada skóra lub usta
 • nagły obrzęk brzucha
 • bolesna erekcja (priapizm) trwająca dłużej niż 2 godziny
 • splątanie , senność lub niewyraźna mowa
 • drgawki (drgawki)
 • osłabienie po jednej lub obu stronach ciała
 • zmiany widzenia lub nagła utrata wzroku

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki zdrowotnej.

Jeśli nie jest to możliwe, udaj się do najbliższego szpitala . Jeśli nie czujesz się na tyle dobrze, aby samodzielnie udać się do szpitala, zadzwoń pod numer 112 po karetkę.

Upewnij się, że opiekujący się Tobą personel medyczny wie, że masz anemię sierpowatą.