Ciąża pozamaciczna – objawy

Objawy ciąży pozamacicznej pojawiają się zwykle między 4 a 12 tygodniem ciąży.

Niektóre kobiety na początku nie mają żadnych objawów. Mogą nie dowiedzieć się, że mają ciążę pozamaciczną, dopóki wczesne badanie nie wykaże problemu lub później pojawią się poważniejsze objawy.

Główne objawy

Możesz zajść w ciążę pozamaciczną, jeśli pominiesz miesiączkę, uzyskasz pozytywny wynik testu ciążowego i inne oznaki ciąży oprócz któregokolwiek z objawów wymienionych poniżej.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwoń do 111, jeśli masz połączenie któregokolwiek z tych objawów i podejrzewasz, że możesz być w ciąży – nawet jeśli nie miałeś pozytywnego wyniku testu ciążowego.

Krwawienie z pochwy

Krwawienie z pochwy zwykle różni się nieco od zwykłego okresu. Często zaczyna się i zatrzymuje, może być wodnisty i ciemnobrązowy.

Niektóre kobiety mylą to krwawienie z regularnym okresem i nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży.

Krwawienie z pochwy podczas ciąży jest stosunkowo częste i niekoniecznie jest oznaką poważnego problemu, ale jeśli wystąpi, należy zasięgnąć porady lekarza.

Ból brzucha

Możesz odczuwać ból brzucha , zwykle z jednej strony. Może rozwijać się nagle lub stopniowo i może być trwały lub pojawiać się i znikać.

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, w tym bóle żołądka i uwięziony wiatr, więc niekoniecznie oznacza to ciążę pozamaciczną.

Ale powinnaś zasięgnąć porady lekarza, jeśli masz go i podejrzewasz, że możesz być w ciąży.

Ból koniuszka barku

Ból koniuszka barku to niezwykły ból, który pojawia się w miejscu, w którym kończy się ramię, a zaczyna ramię.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale może to być oznaką ciąży pozamacicznej powodującej wewnętrzne krwawienie, więc jeśli wystąpi, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Dyskomfort podczas chodzenia do toalety

Możesz odczuwać ból, idąc na siusiu lub kupie. Możesz także mieć biegunkę .

Niektóre zmiany w normalnym wzorcu pęcherza i jelit są normalne w czasie ciąży, a objawy te mogą być spowodowane infekcjami dróg moczowych i chorobami żołądka.

Ale nadal dobrze jest zasięgnąć porady lekarza, jeśli wystąpią takie objawy i podejrzewasz, że możesz być w ciąży.

Objawy pęknięcia

W kilku przypadkach ciąża pozamaciczna może urosnąć na tyle, aby rozłupać jajowód. Nazywa się to pęknięciem.

Pęknięcia są bardzo poważne, a operację naprawczą jajowodu należy przeprowadzić jak najszybciej.

Oznaki pęknięcia obejmują połączenie:

Zadzwoń pod numer 112 po karetkę lub natychmiast udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E), jeśli wystąpią takie objawy.