Ciąża pozamaciczna – Diagnoza

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej na podstawie samych objawów może być trudne, ponieważ mogą one być podobne do innych schorzeń.

Twój lekarz rodzinny może Cię zbadać i zaproponować test ciążowy.

Jeśli masz objawy ciąży pozamacicznej i pozytywny wynik testu ciążowego, możesz zostać skierowana do ośrodka oceny wczesnej ciąży w celu dalszych badań.

Niektóre z testów, które możesz wykonać, są opisane poniżej.

USG pochwy

Ciąża pozamaciczna jest zwykle diagnozowana poprzez wykonanie przezpochwowego badania ultrasonograficznego .

Obejmuje to włożenie małej sondy do pochwy. Sonda jest tak mała, że łatwo ją założyć i nie potrzebujesz znieczulenia miejscowego.

Sonda emituje fale dźwiękowe, które odbijają się, tworząc zbliżony obraz twojego układu rozrodczego na monitorze.

To często pokaże, czy zapłodnione jajeczko zostało wszczepione do jednego z jajowodów, chociaż czasami może być bardzo trudne do wykrycia.

Badania krwi

Badania krwi w celu oznaczenia hormonu ciążowego ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) można również przeprowadzić dwukrotnie, w odstępie 48 godzin, aby zobaczyć, jak poziom zmienia się w czasie.

Może to być przydatny sposób identyfikacji ciąż pozamacicznych, których nie można wykryć podczas badania ultrasonograficznego, ponieważ poziom hCG z czasem jest niższy i rośnie wolniej niż w normalnej ciąży.

Wyniki testu mogą być również przydatne w określeniu najlepszego leczenia ciąży pozamacicznej.

Przeczytaj więcej o leczeniu ciąży pozamacicznej .

Operacja dziurki od klucza

Jeśli nadal nie jest jasne, czy masz ciążę pozamaciczną lub miejsce ciąży nie jest znane, można wykonać laparoskopię .

Jest to rodzaj operacji dziurki od klucza przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym (podczas snu), która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia (nacięcia) w brzuchu i włożeniu tubusu zwanego laparoskopem.

Twój lekarz używa laparoskopu do bezpośredniego zbadania macicy i jajowodów.

Jeśli ciąża pozamaciczna zostanie stwierdzona podczas zabiegu, można użyć małych narzędzi chirurgicznych do jej usunięcia, aby uniknąć ewentualnej konieczności późniejszej operacji.

Przeczytaj więcej o operacji ciąży pozamacicznej .