Fobie – przyczyny

Fobia może rozwinąć się w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości.

Często są powiązane z przerażającym wydarzeniem lub stresującą sytuacją. Jednak nie zawsze jest jasne, dlaczego pojawiają się fobie.

Specyficzne lub proste fobie

Specyficzne lub proste fobie, takie jak lęk wysokości (akrofobia), zwykle rozwijają się w dzieciństwie.

Proste fobie często można powiązać z negatywnymi doświadczeniami z wczesnego dzieciństwa. Na przykład, jeśli w młodości jesteś uwięziony w ograniczonej przestrzeni, kiedy jesteś starszy, możesz rozwinąć lęk przed zamkniętymi przestrzeniami (klaustrofobia).

Uważa się również, że fobie można czasem „nauczyć się” od najmłodszych lat. Na przykład, jeśli ktoś w Twojej rodzinie boi się pająków (arachnofobia), możesz również sam wywołać ten sam strach.

Inne czynniki w środowisku rodzinnym, takie jak posiadanie rodziców, którzy są szczególnie niespokojni, również mogą wpływać na sposób radzenia sobie z lękiem w późniejszym życiu.

Złożone fobie

Nie wiadomo, co powoduje złożone fobie, takie jak agorafobia i fobia społeczna . Uważa się jednak, że genetyka , chemia mózgu i doświadczenia życiowe mogą odgrywać rolę w tego rodzaju fobiach.

Fizyczne reakcje (symptomy), jakich osoba doświadcza w obliczu obiektu swojego strachu, są prawdziwe i nie są po prostu „w jej głowie”.

Organizm reaguje na zagrożenie, uwalniając hormon adrenaliny, który powoduje takie objawy, jak:

  • wyzysk
  • drżenie
  • duszność
  • szybkie bicie serca (tachykardia)