Lęk społeczny (fobia społeczna)

Fobia społeczna, zwana również fobią społeczną, to długotrwały i przytłaczający lęk przed sytuacjami społecznymi.

To częsty problem, który zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania.

Dla niektórych osób z wiekiem poprawia się, chociaż u wielu nie ustępuje samoistnie.

Może to być bardzo przygnębiające i mieć duży wpływ na Twoje życie, ale istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić.

Objawy lęku społecznego

Lęk społeczny to coś więcej niż nieśmiałość. To intensywny strach, który nie znika i nie wpływa na codzienne czynności, pewność siebie, relacje, pracę czy życie szkolne.

Wiele osób czasami martwi się sytuacjami społecznymi, ale ktoś z lękiem społecznym czuje się nadmiernie zmartwiony przed, w trakcie i po nich.

Możesz mieć lęk społeczny, jeśli:

Wiele osób z lękiem społecznym ma również inne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja , zespół lęku uogólnionego lub dysmorfia ciała .

Kiedy uzyskać pomoc w przypadku lęku społecznego

Wizyta u lekarza rodzinnego jest dobrym pomysłem, jeśli uważasz, że odczuwasz lęk społeczny, zwłaszcza jeśli ma on duży wpływ na Twoje życie.

To częsty problem i istnieją metody leczenia, które mogą pomóc.

Proszenie o pomoc może być trudne, ale lekarz rodzinny będzie świadomy, że wiele osób zmaga się z lękiem społecznym i będzie starał się uspokoić Cię.

Będą cię pytać o twoje uczucia, zachowania i objawy, aby dowiedzieć się o twoim lęku w sytuacjach społecznych.

Jeśli uznają, że możesz odczuwać lęk społeczny, zostaniesz skierowany do specjalisty zdrowia psychicznego w celu przeprowadzenia pełnej oceny i omówienia leczenia.

Możesz również skierować się bezpośrednio do na terapię psychologiczną (rozmowę) bez wizyty u lekarza rodzinnego.

Rzeczy, które możesz spróbować przezwyciężyć lęk społeczny

Samopomoc prawdopodobnie nie wyleczy twojego lęku społecznego, ale może go zmniejszyć i może okazać się przydatnym pierwszym krokiem przed wypróbowaniem innych metod leczenia.

Poniższe wskazówki mogą pomóc:

  • postaraj się lepiej zrozumieć swój lęk – zastanów się, co przychodzi ci do głowy i jak zachowujesz się w określonych sytuacjach społecznych, aby uzyskać jaśniejszy obraz problemów, z którymi chcesz się zmierzyć
  • zamień swoje nierealistyczne przekonania na bardziej racjonalne – na przykład, jeśli uważasz, że sytuacja społeczna poszła źle, zastanów się, czy są jakieś fakty, które to potwierdzają, czy po prostu zakładasz najgorsze
  • nie myśl za dużo o tym, jak inni cię widzą – zamiast tego zwróć uwagę na innych ludzi i pamiętaj, że objawy lęku nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać
  • zacznij wykonywać czynności, których normalnie byś unikał – na początku może to być trudne, więc zacznij od małych celów i stopniowo pracuj w kierunku bardziej przerażających działań

Warto przeczytać poradnik dotyczący samopomocy dotyczący niepokoju społecznego, aby uzyskać więcej szczegółów.

Możesz posłuchać pomocnego podcastu o kontrolowaniu lęku od wiodącego specjalisty od lęku.

Aplikacje i narzędzia związane ze zdrowiem psychicznym można również znaleźć w Bibliotece aplikacji .

Leczenie lęku społecznego

Istnieje wiele metod leczenia lęku społecznego.

Główne opcje to:

CBT jest ogólnie uważane za najlepsze leczenie, ale inne metody leczenia mogą pomóc, jeśli nie działa lub nie chcesz jej spróbować. Niektórzy ludzie muszą spróbować kombinacji metod leczenia.

Grupy wsparcia

Istnieje kilka organizacji charytatywnych, grup wsparcia i forów internetowych dla osób z fobią społeczną i innymi zaburzeniami lękowymi, w tym:

Lęk społeczny u dzieci

Lęk społeczny może również wpływać na dzieci.

Objawy lęku społecznego u dziecka obejmują:

  • płacząc bardziej niż zwykle
  • mając częste napady złości
  • unikanie interakcji z innymi dziećmi i dorosłymi
  • strach przed pójściem do szkoły lub wzięciem udziału w zajęciach klasowych, przedstawieniach szkolnych i imprezach towarzyskich
  • nie prosić o pomoc w szkole
  • będąc bardzo zależnym od swoich rodziców lub opiekuna

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli martwisz się o swoje dziecko. Zapytają Cię o problemy Twojego dziecka i porozmawiają z nim o tym, jak się czuje.

Leczenie lęku społecznego u dzieci jest podobne do leczenia nastolatków i dorosłych, chociaż zwykle nie stosuje się leków.

Terapia będzie dostosowana do wieku Twojego dziecka i często będzie wymagała Twojej pomocy.

Możesz otrzymać materiały szkoleniowe i samopomocowe do wykorzystania między sesjami. Może się również odbywać w małej grupie.