Gastroskopia – jak to się robi

Instrukcje dotyczące przygotowania się do gastroskopii powinny być dołączone do listu na wizytę.

Zadzwoń do szpitala, jeśli jest coś, czego nie jesteś pewien.

Przygotowanie do gastroskopii

Jeśli zostaniesz skierowany na gastroskopię, zostaniesz poinformowany, czy musisz wcześniej przerwać przyjmowanie któregokolwiek z leków.

Konieczne może być zaprzestanie przyjmowania jakichkolwiek przepisanych leków na niestrawność do 2 tygodni przed zabiegiem. Dzieje się tak, ponieważ lek może maskować niektóre problemy, które może wykryć gastroskopia.

W przypadku przyjmowania któregokolwiek z poniższych leków, przed wizytą należy zadzwonić do oddziału endoskopii, ponieważ mogą być konieczne specjalne ustalenia:

Ważne jest, aby żołądek był pusty podczas gastroskopii, aby cały obszar był dobrze widoczny. Zwykle zostaniesz poproszony, aby nie jeść niczego przez 6 do 8 godzin przed zabiegiem i przestać pić 2 do 3 godzin przed zabiegiem – postępuj zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez szpital.

Procedura

Gastroskopia często zajmuje mniej niż 15 minut, chociaż może potrwać dłużej, jeśli jest stosowana w leczeniu stanu.

Zabieg jest zwykle wykonywany przez endoskopistę (lekarza specjalizującego się w wykonywaniu endoskopii) i asysty pielęgniarki. Przed zabiegiem spotkasz się z pielęgniarką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania, a także będziesz mieć okazję zadać endoskopistę.

Do znieczulenia gardła podczas zabiegu zostanie użyty miejscowy spray znieczulający , a wcześniej zostaniesz zapytany, czy chcesz mieć zastrzyk uspokajający. Małe dzieci mogą mieć zabieg w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że będą spać podczas jego wykonywania.

Środek uspokajający pomoże Ci poczuć się sennym i zrelaksowanym podczas zabiegu, ale będziesz musiał pozostać w szpitalu nieco dłużej, aż dojdziesz do siebie, i będziesz potrzebować kogoś, kto odbierze Cię ze szpitala i zostanie z Tobą przynajmniej przez 24 godziny. W tym okresie nie będziesz w stanie pracować ani prowadzić (patrz poniżej).

Przed rozpoczęciem zabiegu zostaniesz poproszony o zdjęcie okularów, soczewek kontaktowych i sztucznych zębów. Zwykle nie musisz się rozbierać, ale możesz zostać poproszony o założenie fartucha szpitalnego na swoje ubranie.

Następnie podaje się miejscowy środek znieczulający w sprayu i umieszcza w ustach mały plastikowy ochraniacz na usta, aby go otworzyć i chronić zęby.

Zostaniesz poproszony o położenie się na lewym boku, a endoskopista włoży endoskop do gardła. Poproszą cię o połknięcie go, aby pomóc przenieść go w dół do przełyku. Na początku może to być niewygodne i możesz odczuwać nudności lub kneblowanie, ale powinno to minąć, gdy endoskop zostanie przesunięty w dół.

Diagnozowanie stanu

Jeśli gastroskopia jest używana do zdiagnozowania określonego stanu, powietrze zostanie wdmuchnięte do żołądka, gdy endoskop znajdzie się w środku. Dzięki temu endoskopista może zobaczyć wszelkie nietypowe zaczerwienienia, dziury, grudki, blokady lub inne nieprawidłowości.

Może to być trochę niewygodne, gdy powietrze jest wdmuchiwane do żołądka i możesz bekać lub czuć wzdęcia. Powinno to zacząć się poprawiać po zakończeniu procedury.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości próbkę tkanki ( biopsję ) można pobrać i wysłać do laboratorium w celu dokładniejszego zbadania pod mikroskopem. Po usunięciu próbki nic nie poczujesz.

Leczenie krwawiących żylaków

Jeśli masz krwawiące żylaki (powiększone żyły), endoskopista użyje endoskopu do zlokalizowania miejsca krwawienia.

Następnie mogą zatrzymać krwawienie, wiążąc podstawę żylaków małą gumką (podwiązanie opaski) lub wstrzykując im substancję chemiczną, która uszczelnia otwór lub rozdarcie w naczyniu krwionośnym (skleroterapia).

Leczenie krwawiących wrzodów żołądka

Jeśli masz krwawiące wrzody żołądka , możesz zastosować szereg technik, aby je wyleczyć. Na przykład:

  • przez endoskop można przepuścić sondę, aby uszczelnić wrzód za pomocą ciepła, lub można użyć małych klipsów, aby zatrzymać krwawienie
  • Wokół owrzodzenia można wstrzyknąć lek, aby aktywować proces krzepnięcia

Podczas zabiegu można również otrzymać zastrzyk leku zmniejszającego wydzielanie kwasu zwanego inhibitorem pompy protonowej (PPI), aby zatrzymać nawracające krwawienie.

Poszerzenie przełyku

Jeśli masz zwężony przełyk, endoskopista może przesunąć instrumenty w dół endoskopu, aby pomóc w jego rozciągnięciu i poszerzeniu.

Instrumentów można również użyć do wprowadzenia balonu lub stentu (pustej plastikowej lub metalowej rurki), aby utrzymać otwarte boki przełyku.

Potem

Po zabiegu zostaniesz przeniesiony do strefy rekonwalescencji.

Jeśli nie miałeś środka uspokajającego, zwykle możesz wrócić do domu wkrótce po zakończeniu zabiegu.

Jeśli miałeś środek uspokajający, musisz spokojnie odpocząć przez kilka minut lub godzin, aż środek uspokajający przestanie działać. Musisz także umówić się, aby ktoś zabrał Cię do domu i został z Tobą przez co najmniej 24 godziny.

Nawet jeśli czujesz się bardzo czujny, środek uspokajający może pozostawać we krwi przez 24 godziny i mogą wystąpić dalsze epizody senności.

W tym czasie nie powinieneś

  • napęd
  • obsługiwać ciężkie maszyny
  • pić alkohol
  • weź tabletki nasenne
  • idź do pracy
  • podpisywać umowy lub dokumenty prawne
  • odpowiadać za małe dzieci lub osoby na utrzymaniu

Przed wypisaniem pielęgniarka lub lekarz mogą wyjaśnić Ci wyniki zabiegu. Czasami może być konieczne umówienie się na wizytę u lekarza lub lekarza rodzinnego kilka dni lub tygodni później, aby omówić wyniki.

Zostaniesz poinformowany, czy musisz wprowadzić jakiekolwiek zmiany w swojej diecie w ciągu kilku godzin lub dni po powrocie do domu.

Kiedy szukać porady lekarskiej

To normalne, że czujesz wzdęcia lub ból gardła przez dzień lub 2 po gastroskopii.

Należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub oddziałem endoskopii, jeśli pojawią się objawy poważniejszego problemu, takie jak:

Przeczytaj więcej o ryzyku związanym z gastroskopią .