Malaria – zapobieganie

Jeśli podróżujesz do dotkniętego obszaru, istnieje znaczne ryzyko zachorowania na malarię. Bardzo ważne jest podjęcie środków ostrożności, aby zapobiec chorobie.

Malarii można często uniknąć, stosując profilaktykę ABCD, która oznacza:

 • Świadomość ryzyka – dowiedz się, czy jesteś zagrożony malarią.
 • Zapobieganie ukąszeniom – unikaj ukąszeń komarów stosując środki odstraszające owady, zakrywając ręce i nogi oraz stosując moskitierę.
 • Sprawdź, czy musisz przyjmować tabletki na malarię – jeśli to robisz, upewnij się, że bierzesz odpowiednie tabletki przeciwmalaryczne we właściwej dawce i zakończ kurs.
 • Diagnoza – zasięgnij natychmiastowej porady lekarskiej, jeśli masz objawy malarii , w tym do roku po powrocie z podróży.

Zostały one opisane bardziej szczegółowo poniżej.

Świadomość zagrożeń

Aby sprawdzić, czy w krajach, które odwiedzasz, musisz podjąć zapobiegawcze leczenie malarii, odwiedź witrynę internetową Fit for Travel .

Ważne jest również, aby udać się do swojego lekarza rodzinnego lub lokalnej kliniki turystycznej w celu uzyskania porady dotyczącej malarii, gdy tylko wiesz, dokąd się wybierasz.

Nawet jeśli dorastałeś w kraju, w którym malaria jest powszechna, nadal musisz podjąć środki ostrożności, aby uchronić się przed infekcją, jeśli podróżujesz do obszaru ryzyka.

Nikt nie jest całkowicie odporny na malarię, a każdy poziom naturalnej ochrony, który mógłbyś mieć, jest szybko tracony, gdy wyprowadzasz się z zagrożonego obszaru.

Zapobieganie ukąszeniom

Nie jest możliwe całkowite uniknięcie ukąszeń komarów, ale im mniej jesteś ugryziony, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zachorowania na malarię.

Aby uniknąć ugryzienia:

 • Zatrzymaj się w miejscu, które ma efektywną klimatyzację i osłonę drzwi i okien. Jeśli nie jest to możliwe, upewnij się, że drzwi i okna zamykają się prawidłowo.
 • Jeśli nie śpisz w klimatyzowanym pokoju, śpij pod nienaruszoną moskitierą nasączoną środkiem owadobójczym.
 • Używaj środka odstraszającego owady na skórze iw miejscach do spania. Pamiętaj, aby często go ponownie stosować. Najbardziej skuteczne repelenty zawierają dietylotoluamid (DEET) i są dostępne w sprayach, kulkach, sztyfcie i kremach.
 • Noś raczej lekkie, luźne spodnie niż szorty i koszule z długimi rękawami. Jest to szczególnie ważne wczesnym wieczorem i nocą, kiedy komary wolą żerować.

Nie ma dowodów na to, że leki homeopatyczne , elektroniczne brzęczyki, witaminy B1 lub B12 , czosnek, preparat z ekstraktu drożdżowego (np. Marmite), olejki z drzewa herbacianego lub olejki do kąpieli zapewniają jakąkolwiek ochronę przed ukąszeniami komarów.

Tabletki przeciwmalaryczne

Obecnie nie ma dostępnej szczepionki, która zapewnia ochronę przed malarią, dlatego bardzo ważne jest, aby przyjmować leki przeciwmalaryczne, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jednak leki przeciwmalaryczne zmniejszają ryzyko infekcji tylko o około 90%, dlatego ważne jest również podjęcie kroków w celu uniknięcia ukąszeń.

Podczas przyjmowania leków przeciwmalarycznych:

 • upewnij się, że przed wyjazdem otrzymasz właściwe tabletki przeciwmalaryczne – w razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub farmaceutą
 • postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do tabletek
 • w zależności od rodzaju, który zażywasz, kontynuuj przyjmowanie tabletek do 4 tygodni po powrocie z podróży, aby pokryć okres inkubacji choroby

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że przepisano Ci lek, który możesz tolerować. Możesz być bardziej narażony na skutki uboczne, jeśli:

Jeśli w przeszłości brałeś leki przeciwmalaryczne, nie zakładaj, że są one odpowiednie na przyszłe podróże. To, jakie leki przeciwmalaryczne musisz przyjmować, zależy od tego, jaki szczep malarii przenoszą komary i od tego, czy są one odporne na niektóre rodzaje leków przeciwmalarycznych.

W Wielkiej Brytanii chlorochinę i proguanil można kupić bez recepty w lokalnych aptekach. Jednak przed zakupem należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ obecnie rzadko jest to zalecane. W przypadku wszystkich innych tabletek przeciwmalarycznych będziesz potrzebować recepty od lekarza rodzinnego.

Przeczytaj więcej o lekach przeciwmalarycznych , w tym o ich głównych typach i kiedy je przyjmować.

Uzyskaj natychmiastową poradę medyczną

Musisz natychmiast szukać pomocy medycznej, jeśli zachorujesz podczas podróży do obszaru, w którym wykryto malarię lub po powrocie z podróży, nawet jeśli przyjmowałeś tabletki przeciwmalaryczne.

Malaria może się bardzo szybko pogorszyć, dlatego ważne jest, aby ją jak najszybciej zdiagnozować i leczyć.

Jeśli podczas przyjmowania tabletek przeciwmalarycznych wystąpią objawy malarii, czy to podczas podróży, czy w ciągu kilku dni i tygodni po powrocie, pamiętaj, aby poinformować lekarza, jaki rodzaj leku przyjmujesz. Ten sam rodzaj leków przeciwmalarycznych również nie powinien być stosowany do leczenia Ciebie.

Jeśli po powrocie do domu wystąpią objawy, udaj się do swojego lekarza ogólnego lub lekarza szpitalnego i powiedz im, do jakich krajów podróżowałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w tym o krótkich przerwach w podróży.

DEET repelenty owadów

Chemiczny DEET jest często stosowany w środkach odstraszających owady. Nie jest zalecane dla dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy.

DEET jest bezpieczny dla starszych dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta:

 • stosować na odsłoniętą skórę
 • nie rozpylać bezpośrednio na twarz – rozpylić w dłonie i wklepać w twarz
 • unikać kontaktu z ustami i oczami
 • umyj ręce po nałożeniu
 • nie nakładaj na popękaną lub podrażnioną skórę
 • upewnij się, że nakładasz DEET po zastosowaniu kremu przeciwsłonecznego, a nie wcześniej