Malaria – powikłania

Malaria to poważna choroba, która może być śmiertelna, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowana i leczona. Szczególnie zagrożone są kobiety w ciąży, niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze.

Pasożyt Plasmodium falciparum powoduje najpoważniejsze objawy malarii i większość zgonów.

Ponieważ powikłania ciężkiej malarii mogą wystąpić w ciągu godzin lub dni od wystąpienia pierwszych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

Niedokrwistość

Zniszczenie czerwonych krwinek przez pasożyta malarii może spowodować ciężką anemię .

Niedokrwistość to stan, w którym czerwone krwinki nie są w stanie przenosić wystarczającej ilości tlenu do mięśni i narządów organizmu, powodując uczucie senności, osłabienia i omdlenia.

Malaria mózgowa

W rzadkich przypadkach malaria może wpływać na mózg. Jest to znane jako malaria mózgowa, która może powodować puchnięcie mózgu, co czasami prowadzi do trwałego uszkodzenia mózgu. Może również powodować napady padaczkowe lub śpiączkę .

Inne komplikacje

Inne powikłania, które mogą powstać w wyniku ciężkiej malarii, obejmują:

Malaria w ciąży

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby kobiety w ciąży unikały podróżowania do obszarów zagrożonych malarią .

Jeśli zachorujesz na malarię podczas ciąży, Ty i Twoje dziecko jesteście narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, takich jak:

Odwiedź swojego lekarza rodzinnego, jeśli jesteś w ciąży i podróżujesz do obszaru wysokiego ryzyka. Mogą zalecić przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.

Przeczytaj więcej o przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych podczas ciąży .