Marskość wątroby – leczenie

Marskości nie można wyleczyć, więc leczenie ma na celu opanowanie objawów i wszelkich powikłań oraz powstrzymanie pogorszenia się stanu.

Jak możesz zapobiec pogorszeniu się marskości wątroby

Wprowadzenie zmian w zdrowym stylu życia może pomóc w powstrzymaniu pogarszania się marskości wątroby. Może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów zdrowotnych.

Zmiany stylu życia

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów:

  • unikaj alkoholu, jeśli problemy z wątrobą są związane z alkoholem
  • schudnąć, jeśli masz nadwagę lub otyłość
  • podejmuj regularne ćwiczenia, aby zmniejszyć zanik mięśni
  • przestrzegaj zasad higieny, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji
  • porozmawiaj ze swoim lekarzem ogólnym o szczepieniach, których możesz potrzebować, takich jak coroczna szczepionka przeciw grypie lub szczepionki podróżne
  • porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, jeśli bierzesz leki dostępne bez recepty lub na receptę, ponieważ marskość wątroby może wpływać na działanie niektórych leków

Zmiany w diecie

Niedożywienie jest powszechne u osób z marskością wątroby, dlatego ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę, która pomoże Ci uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Ograniczenie soli może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęku nóg, stóp i brzucha spowodowanego gromadzeniem się płynów.

Uszkodzenie wątroby może również oznaczać, że nie jest w stanie magazynować glikogenu, który zapewnia krótkotrwałą energię.

Kiedy tak się dzieje, organizm wykorzystuje własną tkankę mięśniową do dostarczania energii między posiłkami, co prowadzi do zaniku i osłabienia mięśni. Oznacza to, że możesz potrzebować dodatkowych kalorii i białka w swojej diecie.

Zdrowe podjadanie między posiłkami może zwiększyć ilość kalorii i białka. Pomocne może być również spożywanie 3 lub 4 małych posiłków dziennie zamiast 1 lub 2 dużych posiłków.

Medycyna

Potrzebny lek będzie zależał od konkretnej przyczyny uszkodzenia wątroby. Na przykład, jeśli masz wirusowe zapalenie wątroby, możesz przepisać leki przeciwwirusowe.

Łagodzenie objawów

Zabiegi łagodzące objawy marskości obejmują:

  • dieta o niskiej zawartości soli lub tabletki zwane diuretykami w celu zmniejszenia ilości płynów w organizmie
  • tabletki obniżające wysokie ciśnienie krwi w żyle wrotnej, głównej żyle transportującej krew z jelit do wątroby
  • kremy zmniejszające swędzenie

Zarządzanie komplikacjami

Jeśli masz zaawansowaną marskość wątroby, powikłania spowodowane przez stan mogą wymagać leczenia.

Opuchnięte żyły w przełyku

Jeśli wymiotujesz krwią lub masz krew w stolcu, żyły przełyku (przełyku), rurka, która przenosi pokarm z gardła do żołądka, mogą być opuchnięte i przeciekać krew. Są to żylaki przełyku.

Jeśli masz żylaki przełyku, potrzebujesz pilnej pomocy lekarskiej. Natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E) .

W diagnostyce żylaków przełyku stosuje się endoskopię . Podczas zabiegu można również wykonać szereg zabiegów, aby zatrzymać krwawienie i zmniejszyć obrzęk.

Więcej informacji na temat leczenia żylaków przełyku można znaleźć w szpitalu Chesterfield Royal Hospital (PDF, 360kb) .

Możesz również otrzymać lek zwany beta-blokerem , taki jak propranolol lub karwedilol, w celu zmniejszenia ryzyka krwawienia.

Płyn w brzuchu i nogach

Nagromadzenie płynu w okolicy żołądka lub nóg i kostek jest częstym powikłaniem zaawansowanej marskości wątroby.

Główne metody leczenia to zmniejszenie ilości soli w diecie i przyjmowanie tabletek moczopędnych, takich jak spironolakton czy furosemid.

Jeśli płyn wokół żołądka zostanie zainfekowany, możesz potrzebować antybiotyków . W ciężkich przypadkach może zajść potrzeba spuszczenia płynu z brzucha za pomocą zgłębnika.

Encefalopatia

Osoby z marskością wątroby mogą czasami mieć problemy z funkcjonowaniem mózgu (encefalopatia) .

Objawy obejmują dezorientację, senność i problemy z koncentracją. Dzieje się tak, ponieważ wątroba nie usuwa prawidłowo toksyn.

Głównym sposobem leczenia encefalopatii jest syrop laktulozowy. Działa jako środek przeczyszczający i pomaga usunąć nagromadzone toksyny. Oporne przypadki można leczyć rodzajem antybiotyku zwanym rifaksyminą.

Krwawienie

Marskość wątroby może wpływać na zdolność wątroby do tworzenia skrzepów krwi, co grozi ciężkim krwawieniem w przypadku skaleczenia.

W stanach nagłych w celu leczenia krwawień można podać witaminę K i preparat krwiopochodny zwany osoczem . Będziesz musiał uciskać wszelkie krwawiące skaleczenia.

Przed zabiegami medycznymi, w tym dentystycznymi, należy zasięgnąć porady specjalisty.

Przeszczep wątroby

Twoja wątroba może przestać działać, jeśli jest poważnie uszkodzona przez blizny. W tej sytuacji jedyną opcją jest przeszczep wątroby .

Jest to poważna procedura polegająca na usunięciu chorej wątroby i zastąpieniu jej zdrową wątrobą dawcy.

Prawdopodobnie będziesz musiał długo czekać na przeszczep wątroby, ponieważ na przeszczep czeka więcej osób niż dawców.

Nie będziesz mógł mieć przeszczepu wątroby, jeśli nadal pijesz nadmierne ilości alkoholu.

Na stronie Blood and Transplantation Donation można znaleźć więcej informacji na temat przeszczepów i rejestracji w Rejestrze Dawców Narządów .

Marskość wątroby i cukrzyca

Cukrzyca może się pogorszyć, jeśli masz cukrzycę typu 2 i marskość wątroby.

Dzieje się tak, ponieważ marskość wątroby może zwiększyć twoją odporność na insulinę, hormon wytwarzany przez organizm w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi.

W takim przypadku należy omówić konsekwencje ze swoim lekarzem rodzinnym.