Fibroids – Diagnoza

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa mięśniaki, zwykle przeprowadza badanie miednicy w celu wykrycia jakichkolwiek oczywistych oznak.

Mogą również skierować Cię do lokalnego szpitala na dalsze badania opisane poniżej, aby potwierdzić diagnozę lub wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów.

Czasami włókniaki są wykrywane tylko podczas rutynowych badań ginekologicznych (pochwowych) lub testów innych problemów, ponieważ często nie powodują żadnych objawów.

USG

Jednym z głównych badań przeprowadzanych w celu zdiagnozowania mięśniaków jest badanie ultrasonograficzne .

Jest to bezbolesny skan, który wykorzystuje sondę do wytwarzania fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, aby stworzyć obraz wnętrza twojego ciała.

W diagnostyce mięśniaków można zastosować dwa rodzaje USG:

  • badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej – przesuwanie sondy ultradźwiękowej na zewnątrz brzucha (brzucha)
  • przezpochwowe badanie ultrasonograficzne – podczas którego do pochwy wprowadza się małą sondę ultrasonograficzną

Obrazy powstałe w wyniku tych skanów są przesyłane do monitora, aby lekarz mógł sprawdzić, czy są jakieś oznaki mięśniaków.

Jeśli badanie USG sugeruje, że masz włókniaki, możesz zostać skierowana do ginekologa (specjalisty w zakresie kobiecego układu rozrodczego) na opisane poniżej badania.

Histeroskopia

Histeroskopia polega na wprowadzeniu małego teleskopu (histeroskopu) do macicy przez pochwę i szyjkę macicy, aby lekarz mógł zbadać wnętrze macicy. Wykonanie zajmuje około 5 minut.

Można zastosować znieczulenie miejscowe lub znieczulenie ogólne, aby nie odczuwać bólu podczas zabiegu, ale większość kobiet nie potrzebuje znieczulenia. Niektóre kobiety odczuwają skurcze podczas zabiegu.

Histeroskopia jest najczęściej stosowana w celu wykrycia mięśniaków w macicy (mięśniaki podśluzówkowe).

Laparoskopia

Laparoskop to mały teleskop ze źródłem światła i kamerą na jednym końcu. Kamera przekazuje obraz z wnętrza jamy brzusznej lub miednicy na monitor telewizyjny.

Podczas laparoskopii chirurg wykona niewielkie nacięcie (nacięcie) na brzuchu.

Laparoskop zostanie wprowadzony do brzucha, aby umożliwić zbadanie narządów i tkanek znajdujących się w jamie brzusznej lub miednicy.

Stosowany jest środek znieczulający ogólny, więc będziesz spać podczas zabiegu.

Laparoskopia może być stosowana do poszukiwania mięśniaków poza macicą (mięśniaki podbłoniaste) lub mięśniaków w warstwie mięśnia otaczającej macicę (mięśniaki śródścienne), które wpłynęły na jej rozmiar i kształt.

Biopsja

W niektórych przypadkach niewielką próbkę tkanki (biopsję) można pobrać podczas histeroskopii lub laparoskopii w celu dokładniejszego zbadania pod mikroskopem.