Mięśniaki – leczenie

Leczenie może nie być konieczne, jeśli masz mięśniaki, ale nie masz żadnych objawów lub jeśli masz tylko drobne objawy, które nie wpływają znacząco na Twoje codzienne czynności.

Fibroidy często kurczą się po menopauzie , a objawy zwykle ustępują lub całkowicie znikają.

Jeśli masz mięśniaki, które wymagają leczenia, Twój lekarz rodzinny może zalecić leki, które pomogą złagodzić objawy.

Ale może być konieczne udanie się do ginekologa (specjalisty w zakresie kobiecego układu rozrodczego) w celu uzyskania dalszych leków lub operacji, jeśli są one nieskuteczne.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby omówić najlepszy dla Ciebie plan leczenia.

Różne metody leczenia mięśniaków obejmują:

Leki na objawy

Dostępne są leki, które można stosować w celu zmniejszenia obfitych miesiączek , ale mogą być mniej skuteczne, im większe są twoje mięśniaki.

Leki te opisano poniżej.

System domaciczny lewonorgestrelu (LNG-IUS)

System domaciczny lewonorgestrelu (LNG-IUS) to małe, plastikowe urządzenie w kształcie litery T umieszczane w macicy, które powoli uwalnia hormon progestagenowy – lewonorgestrel.

Zatrzymuje szybki wzrost wyściółki macicy, dzięki czemu jest cieńsza, a krwawienie słabsze.

Skutki uboczne związane z LNG-IUS obejmują:

LNG-IUS działa również jako środek antykoncepcyjny, ale nie wpływa na szanse zajścia w ciążę po zaprzestaniu jego stosowania.

Kwas traneksamowy

Jeśli LNG-IUS jest nieodpowiedni (na przykład, jeśli antykoncepcja nie jest pożądana), można rozważyć tabletki kwasu traneksamowego.

Działają poprzez zatrzymanie krwawienia z małych naczyń krwionośnych w wyściółce macicy, zmniejszając utratę krwi o około 50%.

Tabletki kwasu traneksamowego należy przyjmować 3 lub 4 razy dziennie w okresie do 4 dni. Leczenie należy przerwać, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 3 miesięcy.

Tabletki kwasu traneksamowego nie są formą antykoncepcji i nie wpływają na szanse zajścia w ciążę.

Niestrawność i biegunka to możliwe działania niepożądane tabletek kwasu traneksamowego.

Leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) , takie jak ibuprofen i kwas mefenamowy, można przyjmować 3 razy dziennie od pierwszego dnia miesiączki, aż krwawienie ustanie lub zmniejszy się do możliwego do opanowania poziomu.

NLPZ działają poprzez zmniejszenie produkcji przez organizm substancji podobnej do hormonu zwanej prostaglandyną, która jest związana z obfitymi miesiączkami.

Leki przeciwzapalne również działają przeciwbólowo, ale nie są formą antykoncepcji.

Niestrawność i biegunka to częste działania niepożądane NLPZ.

Pigułka antykoncepcyjna

Pigułka antykoncepcyjna to popularna metoda antykoncepcji, która zapobiega uwalnianiu komórki jajowej z jajników, aby zapobiec ciąży.

Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą nie tylko zmniejszać krwawienie, ale także zmniejszać ból miesiączkowy .

Twój lekarz rodzinny może udzielić ci dalszych porad dotyczących antykoncepcji i pigułek antykoncepcyjnych.

Doustny progestagen

Progestagen podawany doustnie to syntetyczny (wytworzony przez człowieka) progesteron (jeden z żeńskich hormonów płciowych), który może pomóc skrócić obfite miesiączki.

Zwykle przyjmuje się ją jako codzienną tabletkę od 5 do 26 dnia cyklu miesiączkowego, licząc pierwszy dzień miesiączki jako dzień 1.

Doustny progestagen działa zapobiegając szybkiemu rozwojowi błony śluzowej macicy. Nie jest to forma antykoncepcji, ale może zmniejszyć szanse zajścia w ciążę podczas jej przyjmowania.

Skutki uboczne doustnego progestagenu mogą być nieprzyjemne i obejmować zwiększenie masy ciała, tkliwość piersi i krótkotrwały trądzik .

Wstrzyknięty progestagen

Progestogen jest również dostępny jako zastrzyk w leczeniu ciężkich miesiączek. Działa poprzez zapobieganie szybkiemu wzrostowi wyściółki macicy.

Ta forma progestagenu może być podawana raz na 12 tygodni tak długo, jak długo jest wymagane leczenie.

Typowe skutki uboczne wstrzykniętego progestagenu obejmują:

 • przybranie na wadze
 • nieregularne krwawienie
 • nieobecne okresy
 • objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak wzdęcia, zatrzymanie płynów i tkliwość piersi

Wstrzyknięty progestagen działa również jako środek antykoncepcyjny. Nie zapobiega zajściu w ciążę po zaprzestaniu jej używania, chociaż może wystąpić znaczne opóźnienie (do 12 miesięcy) po zaprzestaniu stosowania, zanim będziesz w stanie zajść w ciążę.

Leki zmniejszające mięśniaki

Analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRHas)

Jeśli pomimo leczenia powyższymi lekami nadal masz objawy związane z mięśniakami, Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do ginekologa.

Mogą przepisać leki zwane analogami hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRHas), aby pomóc zmniejszyć mięśniaki.

GnRHas, takie jak octan gosereliny, to hormony podawane we wstrzyknięciach. Działają poprzez oddziaływanie na przysadkę mózgową, co hamuje produkcję estrogenu przez jajniki.

Przysadka mózgowa to mały gruczoł wielkości grochu, zlokalizowany w dolnej części mózgu. Kontroluje szereg ważnych gruczołów hormonalnych w organizmie.

GnR Zatrzymuje cykl menstruacyjny (okres), ale nie jest formą antykoncepcji. Nie wpływają one na Twoje szanse zajścia w ciążę po zaprzestaniu ich stosowania.

Jeśli przepisano ci GnRH, mogą one pomóc złagodzić obfite miesiączki i ucisk, który odczuwasz na brzuchu. Pomagają również złagodzić objawy częstego oddawania moczu i zaparć .

GnRHas są czasami używane do zmniejszania mięśniaków przed operacją w celu ich usunięcia.

GnRHas może powodować szereg skutków ubocznych przypominających menopauzę, w tym:

 • uderzenia gorąca
 • zwiększona potliwość
 • sztywność mięśni
 • suchość pochwy

Czasami może być zalecane połączenie GnRH i małych dawek hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), aby zapobiec tym działaniom niepożądanym.

Osteoporoza (rozrzedzenie kości) jest sporadycznym efektem ubocznym przyjmowania GnRHas.

Twój lekarz rodzinny może udzielić ci więcej informacji na ten temat i może przepisać dodatkowe leki, aby zminimalizować ścieńczenie kości.

GnRHas jest przepisywany tylko krótkoterminowo (maksymalnie 6 miesięcy jednorazowo). Twoje mięśniaki mogą powrócić do swoich pierwotnych rozmiarów po zaprzestaniu leczenia.

Octan uliprystalu

Niektórym kobietom można zaproponować lek na mięśniaki zwany octanem uliprystalu (Esmya).

Octan uliprystalu można podawać kobietom w wieku powyżej 18 lat, które nie przeszły jeszcze menopauzy, jeśli:

 • mają objawy od umiarkowanych do ciężkich i czekają na operację – zostanie przepisany tylko 1 cykl leczenia
 • mają umiarkowane do ciężkich objawy, ale nie mogą mieć operacji – można przepisać więcej niż 1 cykl leczenia

W rzadkich przypadkach octan uliprystalu może powodować uszkodzenie wątroby. Twój lekarz powinien wyjaśnić to ryzyko, ale będziesz potrzebować kilku badań krwi, aby monitorować wątrobę przed, w trakcie i po przyjęciu.

Octan uliprystalu nie powinien być przepisywany kobietom z podstawową chorobą wątroby, ponieważ istnieje większe ryzyko spowodowania uszkodzenia wątroby.

Jeśli pacjent przyjmuje octan uliprystalu, powinien przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy.

Obejmują one:

 • nudności lub wymioty
 • silne zmęczenie
 • zażółcenie oczu lub skóry (żółtaczka)
 • ciemny mocz
 • swędząca skóra
 • ból brzucha w górnej prawej części ciała

Te objawy mogą być oznaką uszkodzenia wątroby.

Powinieneś również zgłosić te skutki uboczne do Programu Żółtej Karty .

Aby uzyskać więcej informacji na temat octanu uliprystalu, należy porozmawiać z lekarzem lub przeczytać ulotkę informacyjną dla pacjenta (PDF, 109 kb) w witrynie internetowej eMC.

Operacja

Można rozważyć operację usunięcia mięśniaków, jeśli objawy są szczególnie ciężkie, a leki okazały się nieskuteczne.

W leczeniu mięśniaków można zastosować kilka różnych procedur. Twój lekarz rodzinny skieruje Cię do specjalisty, który omówi z Tobą opcje, w tym korzyści i związane z nimi ryzyko.

Poniżej przedstawiono główne procedury chirurgiczne stosowane w leczeniu mięśniaków.

Usunięcie macicy

Histerektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu macicy. To najskuteczniejszy sposób zapobiegania nawrotom mięśniaków.

Histerektomia może być zalecana, jeśli masz duże mięśniaki lub silne krwawienie i nie chcesz mieć więcej dzieci.

Istnieje wiele różnych sposobów wykonania histerektomii, w tym przez pochwę lub kilka małych nacięć (nacięć) w brzuchu (brzuchu).

W zależności od zastosowanej techniki histerektomię można przeprowadzić przy użyciu znieczulenia podpajęczynówkowego lub zewnątrzoponowego , w którym dolne partie ciała są znieczulone.

Czasami można zastosować znieczulenie ogólne , w którym będziesz spać podczas zabiegu.

Po histerektomii zwykle będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka dni. Pełne wyzdrowienie zajmuje około 6 do 8 tygodni, w którym to czasie należy jak najwięcej odpoczywać.

Skutki uboczne histerektomii mogą obejmować wczesną menopauzę i utratę libido ( popęd płciowy). Zwykle ma to miejsce tylko wtedy, gdy usunięto jajniki.

Miomektomia

Miomektomia to operacja polegająca na usunięciu mięśniaków ze ściany macicy. Może być rozważane jako alternatywa dla histerektomii, jeśli nadal chcesz mieć dzieci.

Ale miomektomia nie jest odpowiednia dla wszystkich typów mięśniaków. Twój ginekolog może powiedzieć Ci, czy zabieg jest odpowiedni dla Ciebie, na podstawie takich czynników, jak rozmiar, liczba i położenie mięśniaków.

W zależności od wielkości i położenia mięśniaków, miomektomia może obejmować wykonanie kilku małych nacięć w brzuchu (operacja dziurki od klucza) lub jedno większe nacięcie (operacja otwarta).

Miomektomie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i zwykle będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka dni. Podczas rekonwalescencji zalecany jest odpoczynek przez kilka tygodni.

Miomektomie są zwykle skutecznym sposobem leczenia mięśniaków, chociaż istnieje szansa, że mięśniaki odrosną i konieczna będzie dalsza operacja.

Histeroskopowa resekcja mięśniaków

Histeroskopowa resekcja mięśniaków to zabieg polegający na użyciu cienkiego teleskopu (histeroskopu) i małych narzędzi chirurgicznych do usunięcia mięśniaków.

Zabieg może być stosowany do usuwania mięśniaków z wnętrza macicy (mięśniaków podśluzówkowych) i jest odpowiedni dla kobiet, które chcą mieć w przyszłości dzieci.

Nie są potrzebne żadne nacięcia, ponieważ histeroskop jest wprowadzany przez pochwę do macicy przez wejście do macicy (szyjka macicy).

Aby zapewnić usunięcie jak największej ilości tkanki mięśniowej, konieczne jest wykonanie wielu wstawek.

Zabieg często przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, chociaż zamiast tego można zastosować znieczulenie miejscowe. Zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia co zabieg.

Po zabiegu mogą wystąpić skurcze żołądka, które powinny trwać tylko kilka godzin. Może również wystąpić niewielkie krwawienie z pochwy, które powinno ustąpić w ciągu kilku tygodni.

Histeroskopowa morcelacja mięśniaków

Histeroskopowa morcelacja mięśniaków to nowa procedura, w której klinicysta, który przeszedł specjalistyczne szkolenie, używa histeroskopu i małych narzędzi chirurgicznych do usuwania mięśniaków.

Hysteroskop jest wprowadzany do macicy przez szyjkę macicy, a specjalnie zaprojektowany instrument zwany morcelatorem służy do odcinania i usuwania tkanki mięśniaka.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Zwykle będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia.

Główną zaletą histeroskopowej morcelacji w porównaniu z histeroskopową resekcją jest to, że histeroskop jest zakładany tylko raz, a nie kilka razy, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia macicy.

Procedura może być opcją w przypadkach, gdy występują poważne komplikacje.

Ale ponieważ histeroskopowa morcelacja jest nową techniką, dowody na jej ogólne bezpieczeństwo i długoterminową skuteczność są ograniczone.

Przeczytaj wytyczne National Institute for Health and Care Excellence (NICE) dotyczące histeroskopowego morcelacji mięśniaków macicy .

Zabiegi niechirurgiczne

Oprócz tradycyjnych technik chirurgicznych stosowanych w leczeniu mięśniaków, dostępne są również metody niechirurgiczne.

Są one opisane poniżej.

Embolizacja tętnicy macicznej (ZEA)

Embolizacja tętnicy macicy (ZEA) jest zabiegiem alternatywnym do histerektomii lub miomektomii w leczeniu mięśniaków macicy. Może być polecany kobietom z dużymi mięśniakami.

ZEA jest przeprowadzana przez radiologa, lekarza specjalistę, który interpretuje zdjęcia rentgenowskie i skany. Polega na blokowaniu naczyń krwionośnych zaopatrujących mięśniaki, powodując ich kurczenie się.

Podczas zabiegu przez małą rurkę (cewnik) wstrzykuje się specjalny roztwór, który jest kierowany promieniami rentgenowskimi przez naczynie krwionośne w nodze.

Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, więc nie śpisz, ale leczony obszar będzie znieczulony.

Zwykle będziesz musiał pozostać w szpitalu dzień lub dwa po wizycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po wyjściu ze szpitala należy odpocząć przez 1 do 2 tygodni.

Chociaż możliwe jest pomyślne zajście w ciążę po wizycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ogólny wpływ zabiegu na płodność i ciążę jest niepewny.

Dlatego należy je przeprowadzić dopiero po omówieniu z lekarzem potencjalnych zagrożeń, korzyści i niepewności.

Ablacja endometrium

Ablacja endometrium to stosunkowo niewielka procedura polegająca na usunięciu błony śluzowej macicy.

Jest stosowany głównie w celu zmniejszenia obfitego krwawienia u kobiet bez mięśniaków, ale może być również stosowany w leczeniu małych mięśniaków w wyściółce macicy.

Zaatakowaną wyściółkę macicy można usunąć na wiele sposobów – na przykład za pomocą energii lasera, podgrzewanej pętli drucianej lub gorącego płynu w balonie.

Zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym .

Wykonanie jest dość szybkie, zajmuje około 20 minut i zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Przez kilka dni po zabiegu mogą wystąpić krwawienia z pochwy i skurcze brzucha, chociaż niektóre kobiety mają krwawe wydzieliny przez 3 lub 4 tygodnie.

Niektóre kobiety zgłaszały cięższy lub przedłużający się ból po ablacji endometrium.

W takim przypadku należy porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym lub członkiem zespołu opieki szpitalnej, który może przepisać silniejszy środek przeciwbólowy.

Po ablacji endometrium nadal może być możliwe zajście w ciążę, ale procedura ta nie jest zalecana kobietom, które chcą mieć więcej dzieci, ponieważ ryzyko poważnych problemów, takich jak poronienie , jest wysokie.

Więcej informacji na temat ablacji endometrium ma Royal College of Obstetricians and Gynecologists (RCOG) .

Przeczytaj informacje dla siebie po ablacji endometrium, aby dowiedzieć się więcej.

Procedury pod kontrolą MRI

Istnieją również 2 stosunkowo nowe techniki leczenia mięśniaków, które wykorzystują MRI .

Oni są:

 • Przezskórna ablacja laserowa pod kontrolą MRI
 • Przezskórne skupione badanie USG pod kontrolą MRI

Techniki te wykorzystują MRI do wprowadzenia małych igieł do środka docelowego mięśniaka.

Energia lasera lub energia ultradźwięków przechodzi przez igły, aby zniszczyć mięśniak.

Te metody leczenia nie mogą być stosowane w leczeniu wszystkich typów mięśniaków, a długoterminowe korzyści i zagrożenia są nieznane.

Ponieważ procedury te są stosunkowo nowe, nie są jeszcze szeroko dostępne w Wielkiej Brytanii.

Wciąż trwają badania, ale istnieją dowody sugerujące, że te nieinwazyjne procedury przynoszą krótko- i średnioterminowe korzyści, gdy są wykonywane przez doświadczonego lekarza.

Ale wpływ na ciążę i kobiety, które chcą mieć dziecko w przyszłości, nie jest w pełni znany, więc należy to wziąć pod uwagę.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj wskazówki NICE dotyczące: