Nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy) – przyczyny

Jeśli masz nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy), tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów tarczycy.

Powoduje to wysoki poziom 2 głównych hormonów tarczycy, trójjodotyroniny (zwanej również T3) i tyroksyny (zwanej również T4) w organizmie.

Istnieje wiele warunków, które mogą powodować nadczynność tarczycy.

Choroba Gravesa-Basedowa

Około 3 na 4 osoby z nadczynnością tarczycy cierpi na chorobę zwaną chorobą Gravesa-Basedowa.

Choroba Gravesa-Basedowa to stan autoimmunologiczny, w którym układ odpornościowy omyłkowo atakuje tarczycę, co powoduje jej nadczynność.

Przyczyna choroby Gravesa-Basedowa jest nieznana, ale dotyka ona głównie kobiety młode lub w średnim wieku i często występuje w rodzinach. Palenie może również zwiększyć ryzyko zachorowania.

Guzki tarczycy

Rzadziej tarczyca może stać się nadczynna, jeśli na niej pojawią się guzki (guzki).

Guzki są zwykle nienowotworowe (łagodne), ale mogą zawierać tkankę tarczycy, co może skutkować wytwarzaniem nadmiaru hormonów tarczycy.

Nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób pojawiają się guzki tarczycy, ale zwykle dotykają one ludzi powyżej 60 roku życia.

Medycyna

Zwiększony poziom jodu w organizmie może spowodować, że tarczyca będzie wytwarzać nadmiar hormonów tarczycy.

Może się to czasami zdarzyć, jeśli zażywasz leki zawierające jod, takie jak amiodaron, który jest czasami stosowany do kontrolowania nieregularnego bicia serca (arytmii) .

Nadczynność tarczycy spowodowana lekiem zwykle ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania tego leku, chociaż może minąć kilka miesięcy, zanim poziom hormonów tarczycy powróci do normy.

Inne przyczyny

Inne możliwe przyczyny nadczynności tarczycy obejmują: