Naprawa przepukliny udowej – jak to się robi

Naprawę przepukliny udowej można przeprowadzić jako operację otwartą lub operację dziurki od klucza (zwaną również operacją laparoskopową ).

Szpital wyśle instrukcje, kiedy należy przestać jeść i pić przed operacją.

Naprawa przepukliny udowej jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym , co oznacza, że podczas zabiegu będziesz spać i nie będziesz odczuwać bólu.

Jednak w przypadku operacji otwartych czasami stosuje się znieczulenie miejscowe lub miejscowe . Oznacza to, że podczas zabiegu nie śpisz, ale obszar operowany będzie odrętwiały, więc nie będziesz odczuwać bólu.

Operacja powinna zająć około 30 do 45 minut i zwykle będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia. Niektóre osoby pozostają w szpitalu na noc, jeśli mają inne problemy zdrowotne lub mieszkają same.

Przeczytaj więcej o rekonwalescencji po naprawie przepukliny udowej .

Operacja otwarta

Podczas otwartej operacji w celu naprawy przepukliny udowej, chirurg wykonuje pojedyncze cięcie (nacięcie) w dolnej części brzucha lub nad przepukliną. To nacięcie ma zwykle około 3 do 4 cm długości.

Kanał udowy (kanał zawierający główne naczynia krwionośne i nerwy prowadzące do uda) zostaje otwarty, a chirurg umieszcza guzek tkanki tłuszczowej lub pętlę jelita z powrotem w brzuchu.

Następnie kanał udowy jest zamykany, często za pomocą zatyczki siatkowej, w celu naprawy słabego miejsca przepukliny.

Nacięcie na skórze jest następnie uszczelniane szwami. Zwykle rozpuszczają się one same w ciągu kilku dni po operacji.

Jeśli przepuklina została uwięziona (uduszona) i część jelita uszkodzona, może zaistnieć potrzeba usunięcia dotkniętego segmentu i ponownego połączenia końców zdrowego jelita. To jest większa operacja i może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni.

Chirurgia laparoskopowa (dziurka od klucza)

Podczas operacji z dziurką od klucza w celu naprawy przepukliny udowej zwykle wykonuje się kilka bardzo małych nacięć zamiast jednego, większego nacięcia.

Cienką rurkę zawierającą światło i kamerę (laparoskop) wprowadza się przez jedno z nacięć, tak aby chirurg mógł zajrzeć do wnętrza Twojego brzucha.

Przez pozostałe nacięcia wprowadza się specjalne narzędzia chirurgiczne, dzięki czemu chirurg może z powrotem umieścić przepuklinę. Podobnie jak w przypadku operacji otwartej, często stosuje się plaster z siatki, aby wzmocnić słaby punkt brzucha, przez który przeszła przepuklina.

Po zakończeniu naprawy nacięcia na skórze są uszczelniane szwami lub klejem chirurgicznym.

Która technika jest najlepsza?

National Institute for Health and Care Excellence (NICE), który ocenia zabiegi medyczne dla , twierdzi, że zarówno operacja dziurki od klucza, jak i otwarta operacja przepuklin są bezpieczne i działają dobrze.

W przypadku operacji dziurki od klucza zwykle ból po operacji jest mniejszy, ponieważ nacięcia są mniejsze.

Jednak ryzyko poważnych powikłań, takich jak przypadkowe uszkodzenie jelita przez chirurga, może być wyższe w przypadku operacji dziurki od klucza.

Ryzyko nawrotu przepukliny jest podobne dla obu operacji.

Przed podjęciem decyzji o wyborze najbardziej odpowiedniego leczenia omów z chirurgiem zalety i wady operacji dziurki od klucza i operacji otwartej.

Decydowanie, której techniki użyć

Wybór techniki naprawy przepukliny udowej w dużej mierze zależy od:

  • ogólny stan zdrowia – osoby starsze lub osoby o złym stanie zdrowia mogą być zbyt słabe lub słabe, aby bezpiecznie poddać się znieczuleniu ogólnemu, dlatego zaleca się operację otwartą w znieczuleniu miejscowym
  • doświadczenie twojego chirurga – operacja otwarta jest częstsza niż operacja dziurki od klucza, więc nie wszyscy chirurdzy mają wystarczające doświadczenie w technikach dziurki od klucza

Operacja dziurki od klucza może być przydatna, jeśli Twój chirurg nie jest pewien, jaki dokładnie masz typ przepukliny.

Czas oczekiwania

Jeśli Twój lekarz rodzinny skieruje Cię do konsultanta na leczenie specjalistyczne, takie jak operacja, masz prawo do rozpoczęcia leczenia w ciągu 18 tygodni.

Możesz zarezerwować wizytę w szpitalu za pośrednictwem usługi e-Referral Service, gdy jesteś jeszcze w przychodni.

Przeczytaj więcej o czasie oczekiwania na leczenie .