Neuralgia nerwu trójdzielnego – Diagnoza

Ponieważ ból spowodowany nerwobólem nerwu trójdzielnego jest często odczuwany w szczęce, zębach lub dziąsłach, wiele osób z tą chorobą odwiedza dentystę przed udaniem się do lekarza rodzinnego.

Twój dentysta zapyta Cię o objawy i zrobi zdjęcie rentgenowskie zębów, aby pomóc mu zbadać ból twarzy. Będą szukać typowych przyczyn bólu twarzy, takich jak infekcja zębów lub pęknięty ząb.

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest często diagnozowana przez dentystę, ale jeśli odwiedziłeś dentystę i nie mógł znaleźć oczywistej przyczyny bólu, powinieneś odwiedzić swojego lekarza rodzinnego.

Spotkanie z lekarzem rodzinnym

Nie ma konkretnego testu na nerwoból nerwu trójdzielnego, więc diagnoza jest zwykle oparta na twoich objawach i opisie bólu.

Jeśli doświadczyłeś napadów bólu twarzy, Twój lekarz rodzinny zada Ci pytania dotyczące objawów, takich jak:

  • jak często występują ataki bólu
  • jak długo trwają ataki bólu
  • które obszary twarzy są dotknięte chorobą

Twój lekarz rodzinny rozważy inne możliwe przyczyny bólu i może również zbadać Twoją głowę i szczękę, aby określić, które części ciała są bolesne.

Wykluczenie innych warunków

Ważną częścią procesu diagnozowania neuralgii nerwu trójdzielnego jest wykluczenie innych stanów, które powodują ból twarzy.

Pytając o objawy i przeprowadzając badanie, Twój lekarz rodzinny może wykluczyć inne schorzenia, takie jak:

Twój lekarz rodzinny zapyta również o historię medyczną, osobistą i rodzinną, próbując znaleźć przyczynę bólu.

Na przykład prawdopodobieństwo wystąpienia nerwobólu nerwu trójdzielnego jest mniejsze, jeśli masz mniej niż 40 lat. Stwardnienie rozsiane (SM) może być bardziej prawdopodobną przyczyną, jeśli masz rodzinną historię tego schorzenia lub masz inną postać tego schorzenia.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby neuralgia nerwu trójdzielnego była pierwszym objawem SM.

Skany MRI

Jeśli Twój lekarz rodzinny nie jest pewien Twojej diagnozy lub masz nietypowe objawy, może skierować Cię na badanie MRI głowy.

Skan MRI wykorzystuje silne pola magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza ciała.

Może pomóc zidentyfikować potencjalne przyczyny bólu twarzy, takie jak zapalenie błony śluzowej zatok (zapalenie zatok) , guzy jednego z nerwów twarzowych lub uszkodzenie nerwów spowodowane przez SM.

Skan MRI może również być w stanie wykryć, czy naczynie krwionośne w twojej głowie uciska jeden z nerwów trójdzielnych, co jest uważane za najczęstszą przyczynę neuralgii nerwu trójdzielnego .