Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) – Leczenie

Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) jest zwykle leczona przez codzienne przyjmowanie hormonalnych tabletek zastępczych zwanych lewotyroksyną.

Lewotyroksyna zastępuje hormon tyroksyny, którego tarczyca nie wytwarza w wystarczającej ilości.

Początkowo będziesz mieć regularne badania krwi, aż do osiągnięcia właściwej dawki lewotyroksyny. Może to trochę potrwać.

Można rozpocząć od małej dawki lewotyroksyny, którą można stopniowo zwiększać, w zależności od reakcji organizmu. Niektórzy ludzie zaczynają czuć się lepiej wkrótce po rozpoczęciu leczenia, podczas gdy inni nie zauważają poprawy objawów przez kilka miesięcy.

Po przyjęciu właściwej dawki zwykle raz w roku będziesz mieć badanie krwi, aby monitorować poziom hormonów.

Jeśli badania krwi sugerują, że możesz mieć niedoczynność tarczycy, ale nie masz żadnych objawów lub są one bardzo łagodne, możesz nie potrzebować żadnego leczenia. W takich przypadkach lekarz rodzinny zwykle monitoruje poziom hormonów co kilka miesięcy i przepisuje lewotyroksynę, jeśli wystąpią objawy.

Przyjmowanie lewotyroksyny

Jeśli masz przepisaną lewotyroksynę, powinieneś codziennie przyjmować 1 tabletkę o tej samej porze. Zwykle zaleca się przyjmowanie tabletek rano, chociaż niektórzy wolą przyjmować je wieczorem.

Na skuteczność tabletek mogą wpływać inne leki, suplementy lub pokarmy, dlatego należy je połykać popijając wodą na pusty żołądek, a następnie przez 30 minut unikać jedzenia.

W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe, jeśli jest to kilka godzin po zwykłej porze. Jeśli pacjent nie przypomni sobie wcześniej, należy pominąć dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Niedoczynność tarczycy jest stanem trwającym całe życie, więc zwykle będziesz musiał przyjmować lewotyroksynę do końca życia.

Jeśli przepisano ci lewotyroksynę z powodu niedoczynności tarczycy, masz prawo do zaświadczenia lekarskiego. Oznacza to, że nie musisz płacić za swoje recepty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Uzyskiwanie pomocy w zakresie kosztów recept .

Skutki uboczne

Lewotyroksyna zwykle nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ponieważ tabletki po prostu zastępują brakujący hormon.

Efekty uboczne zwykle występują tylko wtedy, gdy przyjmujesz zbyt dużą dawkę lewotyroksyny. Może to powodować problemy, w tym pocenie się, ból w klatce piersiowej , bóle głowy , biegunkę i wymioty.

Należy poinformować lekarza, jeśli podczas przyjmowania lewotyroksyny pojawią się nowe objawy. Powinieneś także poinformować ich, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią.

Terapia skojarzona

W Wielkiej Brytanii terapia skojarzona – przy jednoczesnym stosowaniu lewotyroksyny i trójjodotyroniny (T3) – nie jest rutynowo stosowana, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na to, że jest ona lepsza niż stosowanie samej lewotyroksyny (monoterapia).

W większości przypadków należy unikać zahamowania hormonu tyreotropowego (TSH) za pomocą dużej dawki zastępczej terapii tarczycy, ponieważ niesie to ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, takich jak migotanie przedsionków (nieregularne i nienormalnie szybkie tętno), udary , osteoporoza i pęknięcie.

Jednak ten rodzaj leczenia może być czasami zalecany w przypadkach, gdy dana osoba ma raka tarczycy w wywiadzie i istnieje znaczne ryzyko jego ponownego wystąpienia.

Niedoczynność tarczycy i ciąża

Dla zdrowia Ciebie i Twojego dziecka ważne jest odpowiednie leczenie niedoczynności tarczycy przed zajściem w ciążę.

Poinformuj swojego lekarza rodzinnego, jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę i masz niedoczynność tarczycy. Mogą skierować Cię do specjalisty w celu leczenia i monitorowania ciąży.