Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) – Diagnoza

Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy).

Niski poziom hormonów wytwarzających tarczycę, takich jak trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4), może zmienić sposób, w jaki organizm przetwarza tłuszcz.

Może to powodować wysoki poziom cholesterolu i miażdżycę (zatykanie tętnic) , co może potencjalnie prowadzić do poważnych problemów związanych z sercem, takich jak dławica piersiowa i zawał serca .

Dlatego powinieneś udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o badanie krwi, jeśli wielokrotnie masz objawy niedoczynności tarczycy .

Test czynności tarczycy

Jedynym dokładnym sposobem sprawdzenia, czy występuje problem, jest badanie krwi mierzące poziom hormonów.

Test, zwany testem czynności tarczycy, sprawdza poziom hormonu tyreotropowego (TSH) i tyroksyny (T4) we krwi.

Lekarze mogą nazywać to „bezpłatnym” T4 (FT4).

Wysoki poziom TSH i niski poziom T4 we krwi może oznaczać niedoczynność tarczycy.

Jeśli wyniki testu wskazują na podwyższony poziom TSH, ale prawidłowy poziom T4, możesz być narażony na ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy w przyszłości.

Lekarz rodzinny może zalecić regularne powtarzanie badania krwi, aby sprawdzić, czy w końcu pojawi się niedoczynność tarczycy.

Badania krwi są czasami używane do innych pomiarów, takich jak sprawdzanie poziomu hormonu zwanego trójjodotyroniną (T3). Jednak nie jest to rutynowo oferowane.

Rzadziej po wykonaniu testu czynności tarczycy może być zalecany test na obecność przeciwciał tarczycy. Ma to pomóc zdiagnozować lub wykluczyć autoimmunologiczne choroby tarczycy, takie jak zapalenie tarczycy Hashimoto . Test na obecność przeciwciał na tarczycę może być zalecany tylko wtedy, gdy Twój lekarz rodzinny podejrzewa, że masz autoimmunologiczną chorobę tarczycy.

Lab Tests Online UK zawiera więcej informacji na temat różnych typów testów czynności tarczycy i testów przeciwciał tarczycowych .

Skierowanie

Lekarz rodzinny może skierować Cię do endokrynologa (specjalisty chorób hormonalnych), jeśli:

Pomóż nam ulepszyć naszą stronę internetową

Jeśli skończyłeś już to, co robisz, czy możesz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących dzisiejszej wizyty?

Wypełnij naszą ankietę