Chirurgia więzadła kolana – sposób wykonywania

Do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) można zastosować wiele metod. Najczęstszą metodą jest użycie ścięgna z innego miejsca w ciele w celu zastąpienia ACL.

Będziesz mieć albo znieczulenie ogólne , co oznacza, że będziesz całkowicie nieprzytomny podczas zabiegu, lub znieczulenie podpajęczynówkowe , w którym środek znieczulający jest wstrzykiwany do kręgosłupa, dzięki czemu jesteś przytomny, ale nie możesz odczuwać bólu.

Twój anestezjolog omówi z Tobą procedurę i może zalecić, jakiego rodzaju znieczulenia należy użyć.

Operacja trwa od 1 do 1,5 godziny i zwykle wymaga noclegu w szpitalu.

Badanie kolana

Po znieczuleniu chirurg dokładnie zbada wnętrze kolana, zwykle za pomocą instrumentu medycznego zwanego artroskopem.

Twój chirurg sprawdzi, czy twoja ACL jest rozdarta i będzie szukać uszkodzeń innych części kolana. Wszelkie inne stwierdzone uszkodzenia mogą zostać naprawione podczas operacji ACL lub po operacji.

Po upewnieniu się, że ACL jest zerwana, chirurg usunie tkankę przeszczepu, gotową do przeniesienia.

Przeszczep tkanki

Do wymiany ACL można użyć wielu różnych tkanek. Tkanka pobrana z własnego ciała nazywana jest autoprzeszczepem. Tkanka pobrana od dawcy nazywa się przeszczepem allogenicznym.

Dawca to osoba, która wyraziła zgodę na wykorzystanie części swojego ciała po śmierci przez osobę, która ich potrzebuje.

Przed operacją chirurg omówi z Tobą najlepszą opcję.

Poniżej wymieniono tkanki, których można użyć do zastąpienia listy ACL.

  • pasek ścięgna rzepki – jest to ścięgno biegnące od dołu rzepki (rzepki) do górnej części kości piszczelowej (piszczel) z przodu kolana
  • część ścięgien ścięgien podkolanowych – biegną one od tylnej części kolana po wewnętrznej stronie, aż do uda
  • część ścięgna czworogłowego – to ścięgno, które łączy rzepkę z mięśniem czworogłowym, czyli dużym mięśniem z przodu uda
  • przeszczep allogeniczny (tkanka dawcy) – może to być ścięgno rzepki lub ścięgno Achillesa (ścięgno łączące tył pięty z mięśniem łydki) od dawcy
  • syntetyczny przeszczep – jest to struktura rurkowa zaprojektowana w celu zastąpienia zerwanego więzadła

Najczęściej używanymi tkankami autoprzeszczepu są ścięgna rzepki i ścięgna ścięgna podkolanowego. Oba okazały się równie skuteczne.

Tkanka alloprzeszczepu może być preferowaną opcją dla osób, które nie będą uprawiać sportów wymagających dużego zainteresowania, takich jak koszykówka lub piłka nożna, ponieważ te ścięgna są nieco słabsze.

Tkanki syntetyczne (wytworzone przez człowieka) są obecnie używane w niektórych sytuacjach, takich jak operacje rewizyjne i urazy wielowięzadłowe.

Tkanka przeszczepu zostanie usunięta i przycięta do odpowiedniego rozmiaru. Następnie zostanie umieszczony w kolanie i przymocowany do kości udowej (kość udowa) i piszczeli (piszczel).

Zwykle wykonuje się to techniką zwaną artroskopią kolana .

Artroskopia

Artroskopia to rodzaj operacji dziurki od klucza. Wykorzystuje instrument medyczny zwany artroskopem, który jest cienką, elastyczną rurką z wiązkami kabli światłowodowych wewnątrz, które działają zarówno jako źródło światła, jak i kamera.

Twój chirurg wykona małe nacięcie z przodu kolana i wprowadzi artroskop.

Artroskop oświetli staw kolanowy i przekaże obraz kolana na monitor telewizyjny. Pozwoli to chirurgowi wyraźnie zobaczyć wnętrze kolana.

W kolanie zostaną wykonane dodatkowe małe nacięcia, aby można było wprowadzić inne instrumenty medyczne. Chirurg użyje tych instrumentów do usunięcia zerwanego więzadła i zrekonstruowania ACL.

Twój chirurg zrobi tunel w twojej kości, aby przepuścić nową tkankę.

Tkanka przeszczepu zostanie umieszczona w tym samym miejscu co stary ACL i utrzymana na miejscu za pomocą śrub lub zszywek, które pozostaną na stałe w kolanie.

Egzamin końcowy

Po zabezpieczeniu przeszczepu chirurg sprawdzi, czy jest wystarczająco mocna, aby utrzymać kolano razem.

Sprawdzą również, czy Twoje kolano ma pełny zakres ruchu i czy przeszczep utrzymuje je stabilnie, gdy jest zgięte lub poruszone.

Kiedy chirurg jest przekonany, że wszystko działa prawidłowo, zszywa nacięcia i zakłada opatrunki.

Po zabiegu zostaniesz przeniesiony na oddział szpitalny, aby rozpocząć powrót do zdrowia.

Przeczytaj więcej o rekonwalescencji po operacji kolana .